Fiber altyapıda fiber olmayan modem kullanılır mı?

Fiber için ONT adı verilen küçük kutu lazım. Şoyle düşün daireye kadar gelen fiber kabloyu ona takıyorsun ONT cihazı da onu modemin anlayacağı veriye dönüştürüyor. Yeşil porta daireye gelen fiber kabloyu, siyah porta güç kablosunu, sarı porta da normal ethernet kablosunu takacaksın. Ethernet kablosunun diğer ucunu da resimdeki mavi girişe takacaksın.
images (4).jpg

images (5).jpg

VDSL ile fiber aynı şey mi oluyor?

Aynı şey değil, fiber bağlantı direkt modeminize gelmez, araya ONT cihazı girer, cihazdan modeme bağlanır, VDSL destekliyor dememdeki sebep yüksek hız alabilirsiniz anlamında.

Fiber değilde kablo ile geliyorsada 100 MB için yine VDSL olduğundan sorun olmayacaktır.

Fiber için ONT adı verilen küçük kutu lazım. Şoyle düşün daireye kadar gelen fiber kabloyu ona takıyorsun ONT cihazı da onu modemin anlayacağı veriye dönüştürüyor. Yeşil porta daireye gelen fiber kabloyu, siyah porta güç kablosunu, sarı porta da normal Ethernet kablosunu takacaksın. Ethernet kablosunun diğer ucunu da resimdeki mavi girişe takacaksın.
Eki Görüntüle 1961354
Eki Görüntüle 1961355

Şu anda anladım peki ONT'nin fiyatını arattım ancak bulamadım benim mi almam gerekiyor yoksa paketi yükselttiğim zaman Türk Telekom karşılar mı?

Aynı şey değil, fiber bağlantı direkt modeminize gelmez, araya ONT cihazı girer, cihazdan modeme bağlanır, VDSL destekliyor dememdeki sebep yüksek hız alabilirsiniz anlamında.

Fiber değilde kablo ile geliyorsada 100 MB için yine VDSL olduğundan sorun olmayacaktır.
evet ancak Türk telekom sayesinde oturduğum evde adsl internet kullanıyorum ve aylardır yardımcı olmuyorlar😀

Geri
Yukarı