Fiber altyapısı olmayan yere fiber gelir mi?

Hocam binaya fiber bağlanması için dairelerin toplu imza vermesi istendi. Arkadaşlar -nedendir anlaması mümkün değil- imza vermiyorlar. 4 Mbps internet bağlantılarıyla gayet memnunlar.

Olabilecek en kötü senaryo :/

Ankara'nın neresindesiniz acaba?

Keçiörendeyim. Türk Telekom kullanıyorum fakat sadece Superonline özel fiber var. Duruma göre geçiş yapmayı düşünüyorum. Bağlantı problemim yok fakat 100Mbps paketin %80 veriyor.

Hocam ben de Antalya'da fena olmayan bir lokasyondayım. Fiber hattı binanın önüne kadar çekildi ama çok sevgili apartman sakinleri binalarına ücretsiz fiber bağlanmasına izin vermiyor. Maalesef Türkiye gerçekleri.
Buraya da fiber kablo döşendi ancak fiber altyapı gelmedi o yüzden VDSL kullanmaya mecburum.
İşin ilginç yanı ise Antalya'nın en çok yatırım alan bölgesindeyim. Böyle bir kentleşme plansızlığı görmedim. Anca Türkiye'de olur zaten ki İstanbul şu anda bu plansızlıklardan dolayı betona gömülmüş vaziyette ve orada yaşayan insanlar inanılmaz acı çekiyor.
Arkadaşlar -nedendir anlaması mümkün değil- imza vermiyorlar. 4 mbps internet bağlantılarıyla gayet memnunlar.
Nedenini açıklıyım müsaadenle; eğitim sistemi... öyle bir eğitim sistemi var ki ülkemizde insanları çağ dışı yetiştiriyor resmen. Böyle bir sistemde yetişenlerin de doğal olarak teknoloijyi kendileri çözmesi gerekiyor. Çözemeyenlere denk gelmişsiniz hocam.

21.yüzyıldayız halen düzgün bir bilgisayar eğitimi var diyebileceğimiz bir eğitim sistemi yok.
Üstelik Polonya, Çekya gibi Avrupa'nın gelişen ülkeleri bile ilkokuldan itibaren kodlama dersi veren bir eğitim sistemine sahipken... ne desem boş.

Turizm başkenti olan Antalya'nın en elit mahallelerinden birindeyim ona rağmen 7-8 yıldır fiber bekliyorum. VDSL bile 7-8 ay önce geldi. Çok umutlanmayın derim. Keza yaşadığımız ülke belli.
İstanbul'un merkezinde 7 senedir ADSL kullanıyorum. Bu Türkiye'nin her yerine fiber getiriyoruz reklamları palavra.

Selamlar, bildiğim kadarıyla oturduğum bölgede fiber altyapısı yok, maksimum VDSL2+ destekliyor. Fiber altyapı başvurusunu nereye yapmam gerekiyor? Yalnızca benim başvurum ile ciddiye alınıp bir fiber altyapı çalışması yapılır mı? Fiber hizmet veren sitelerden altyapı sorgulattığımda boş port yok uyarısı vererek altyapı sorgulamamı engelliyor, internet üzerinden de sorgulayamıyorum.
Hangi şehir?
Edit: pardon : D

Son düzenleme:
İzmir'de yaşıyorum. Bu civarlara fiber altyapı geleceğini pek düşünmüyorum çünkü biraz pislik mahallelerinden birisindeyim işin aslı. Buradaki insanlara 16Mbps interneti 300 liraya da satsan eyvallah eder öper başlarına koyarlar.

İzmir'in neresi hocam?

Benim oturduğum mahalle daha yeni doluyor onda bile fiber var. Üzülecek halinize gülüyorum. Fiber getirmekte bol şanslar. Benim aldığım maksimum hız fiber de 80-90 arası yani bu Turkcell'in fiberi. Bir de TTNET ve Vodafone'ysanız size bol şanslar. Yani fiber hızı yalandan ibaret Turkcell dışında.

VDSL2+ max 200Mbit/s destekliyor, İSSlerın en hızlı paketi genelde 100lük oluyor ve fiyatından ötürü pek tercih eden yok, fiber olunca ne farkedecek?

VDSL2+ max 200Mbit/s destekliyor, İSSlerın en hızlı paketi genelde 100lük oluyor ve fiyatından ötürü pek tercih eden yok, fiber olunca ne farkedecek?
100MBPs internet hızına ekmek mi banayım ne demek ne fark edecek? Daha hızlı bir internet bağlantısı istiyorum, ihtiyaç duyuyorum ki sormuşum. Şu an kullandığım paket zaten altyapımın desteklediği maksimum hız olan 100MBPs hızında, o da aradaki kaynak kaybı ile 75/82 aralığında gelmekte.

Geri
Yukarı