Fiber bağlanmış mı?

ShiftKiller

Decapat
Merhaba, arkadaşlar bu fiber in kurulumu yapılmış mı? Bağlamaya kalksam ne yapmam gerekiyor elektrikçi çağırmak gerekir mi? Süreç nasıl işliyor mesela TT'den veya Comnet'ten bağlatsam bir fark olur mu bağlantı sırasında ve bu altyapı için en iyi taahhütsüz hangi firmayı önerirsiniz? Genellikle Online oyun oynuyorum ve yayında yapacağım.
TT'nin sitesinden sorgulattığımda Fiber internet gözüküyor. Aynı şekilde Göknette'de öyle ama bağlantısı yapılmış mı emin olamadım yeni bina olduğu için.

Dosya Ekleri

• IMG_20230122_234609.jpg
    IMG_20230122_234609.jpg
    115,5 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20230123_153321.jpg
    IMG_20230123_153321.jpg
    123,5 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20230123_174317.jpg
    IMG_20230123_174317.jpg
    115 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Evet, bağlantı yapılmış gibi duruyor. Taahütsüz şuan için önerebileceğim firma Netspeed veya Millenicom'dur. Ben Turknet'teyim fakat değiştirmeyi düşünüyorum fiyat politikasından ötürü.

Evet fiziki bağlantıları tamamlanmış. Sorgu sonuçlarında da fiber çıktığına göre altyapı hazır demektir.
Yalnız, üçüncü fotoğrafta görülen priz ile işiniz yok.
Fark ettiyseniz siyah kutuya ince, sarı renkli bir sürü kablo giriyor. İşte o kablolara OBK denir. Şu an OBK'nın bir ucu kutuya bağlanmış vaziyette, diğer ucunun da daire içerisinde olması lazım. Eğer müteahhit daire içine kadar aldıysa tabii. Muhtemelen almıştır da bir kontrol etmek gerek.
TT veya onun altyapısını kullanan herhangi bir firmaya abonelik başvurusu yapabilirsiniz şu an. Ancak altyapı sahibi TT olduğu için kuruluma da TT ekibi gelecek. Size 2 adet cihaz verilecek. Biri ONT olarak geçer, diğeri de bildiğimiz router. OBK'nın ucuna konnektör takılıp ONT cihazına bağlanacak. ONT cihazından çıkan CAT kablo da routera girecek. Yani son tahlilde şöyle bir görüntü ortaya çıkacak:

Modem ve ONT.jpg

Bakınız sağdaki küçük cihaz ONT, soldaki büyük olan ise router.
Bağlantınız tamamlandığında fiber altyapıdan hizmet almış olacaksınız.

Dairenin içinde olup olmadığını nasıl anlayabilirim? ve prizdeki ne işe yarıyor cat6 yazan?
Dairenin içinde olup olmadığını anlamak için daireyi kontrol etmeniz lazım. Mesela bazı dairelerde giriş kapısının hemen yanında ufak bir sigorta kutusu bulunur, oraya çekilmiş olabilir. Veya odaların birinde duvardaki prizden sarkıtılmış vaziyette bulunuyor da olabilir. Yani her yeri iyice inceleyin bir yerden çıkacaktır. Yok bulamazsanız komşularınıza veya müteahhide sorabilirsiniz.

O priz arkası boş bir priz. xDSL altyapılarda sinyal bakır kablolar vasıtasıyla iletildiği için bu tarz prizler kullanılır. Yani o prizden bakır kablo gelir. Veya FTTB-Eth (binaya kadar fiber, dairelere ethernet kablosu) dediğimiz altyapılarda o prize kadar CAT kablo gelir, oradan routera bağlantı sağlanır. Ama sizin binanızın altyapısı FTTH olduğu için o priz kullanılmayacak. Yani priz kullanılmayacak derken eğer prizde bakır kablo falan varsa o kullanılmayacak demek istiyorum. Sizin bağlantınız OBK (o ince sarı kablo) vasıtasıyla sağlanacak.

Geri
Yukarı