Fiber kablo eski apartmanlarda daireye nasıl gelir?

kerafb

Decapat
Daha fazla  
Türk Telekom fiber internet başvurusu yaptım. Oturduğum apartman 15 yıllık. Yeni binalar gibi apartman girişinde fiber kablolar ile alakalı altyapı yok.
Bugün ya da yarın Türk Telekom ekibi gelip mahalleden, oturduğum daireye kablo çekecekler.
Benim size sormak istediğim; apartman merdiven girişinden daire içine delik açıp o şekilde mi bağlantı yapacaklar?
Yoksa kabloyu dairenin dış kapısının önüne kadar getirip, daire içerisine kadar delik açmadan, dış kapının önünde mi bağlantı sağlanacak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle mahalleden oturduğunuz daireye kadar kablo çekilmez. Altyapı çizilir, gerekli fiber kablolama yapılır, bina girişinize siyah bir fiber kutu konulur. Bu kutular takıldıktan ve aktifleştikten sonra kendiniz ya da Türk Telekom'a başvuru yaparak, dairelere fiber hat çekimi yapılır.

Eğer herhangi bir kablo kanalı yoksa dairenize giden, bunu doğalgaz borularını delerek iç kapkapınıza kadar çekerler. 5 metre gibi bir fiber kablo bırakırlar size. Fiber başvurusu yaptığınızda ise ekipler dairenizin içerisinde delerek fiber kabloyu geçirip, modeminizi kurarlar. Süreç az çok bu şekilde işliyor.

Eğer fiber altyapı talebinizin projesi onayladıysa iamsezer hocamın da dediği gibi fiber kablo önce binaya çekilir. Sonra o fiber kablo ile dairelerden gelen OBK'ları (ilk görselde görülen daire içi kıl fiber optik kabloları) birleştirmek için binada uygun bir yere ikinci görseldeki OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) yerleştirilir. OBK'yı genelde doğal gaz borusunun hemen yanından daireye sokuyorlar. En azından bende böyle oldu. Siz de ONT cihazını ve modemi hangi odaya kuracaksanız oraya çektiriyorsunuz.

Dosya Ekleri

• 1x1-obk-single-mode-fiber-kablo-u6486178-p5021.jpg
    1x1-obk-single-mode-fiber-kablo-u6486178-p5021.jpg
    118,9 KB · Görüntüleme: 395
  • ed0cd6f02c4699d8ca9fea06f70ab722.jpeg
    ed0cd6f02c4699d8ca9fea06f70ab722.jpeg
    101,9 KB · Görüntüleme: 624

Geri
Yukarı