Fiber kutusu olmasına rağmen VDSL internete erişim olması

ThrustRS

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, bu hafta yeni eve taşınıyorum. Taşınacağım ev şu an oturduğum ev ile aynı cadde üzerinde fakat iki binada da Türk Telekom Fiber kutusu olmasına rağmen diğer binada VDSL dışında bir paket alamıyorum.

Kutunun fotoğrafları aşağıdaki gibi, herhangi bir kontrol sağlandığı takdirde VDSL paketten fiber pakete geçiş sağlayabilir miyim?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-07-05 at 21.51.16.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-05 at 21.51.16.jpeg
    47,9 KB · Görüntüleme: 53
  • WhatsApp Image 2023-07-05 at 21.51.17.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-05 at 21.51.17.jpeg
    58,7 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
Türk Telekom'u aradın mı?
Aradım, sistemde gözükmediği için hatam olduğunu belirttiler. Aynı şekilde TurkNet'i de "Ekipler geldiğinde Fiber kutusunu gösterirsem kontroller sağlandığı takdirde VDSL yerine Fiber paket bağlanılabilir mi" diye aradım fakat sistemde gözüken dışında bir paket veremeyeceklerini söylediler. Bina yöneticisi de Fiberin mevcut olduğunu, binada aktif olarak birçok sakinin kullandığını söylüyor.

Port yoktur dolayısıyla gözükmez.

Burdan tam adresi girince ne çıkıyor?
1688586864753.png

Port yoktur dolayısıyla gözükmez.
Bilmiyorum hocam, şu anki binada da aynı kutu var fakat sorguladığımda yine yok diye gösteriyor.

Merhabalar, bu hafta yeni eve taşınıyorum. Taşınacağım ev şu an oturduğum ev ile aynı cadde üzerinde fakat iki binada da Türk Telekom Fiber kutusu olmasına rağmen diğer binada VDSL dışında bir paket alamıyorum.

Kutunun fotoğrafları aşağıdaki gibi, herhangi bir kontrol sağlandığı takdirde VDSL paketten fiber pakete geçiş sağlayabilir miyim?
Bu kabin T11 dediğimiz VDSL kabini. Bunun içerisinde DSLAM dediğimiz bir cihaz bulunur. Bu cihaz optik sinyali SFP modülü vasıtasıyla okur ve bakır kabloya elektrik sinyali olarak aktarır. Dairelere de çift telli bakır kablo dağıtılır. Bildiğimiz VDSL sistemdir. Diğerlerinden tek farkı kabinin sokakta değil de binada bulunmasıdır.

Bir T11 kabinin içerisi:
T11 içi.jpg

En üstte yer alan beyaz kısım fiber patch panel olarak geçer. Ana hat fiber kablosunun içerisindeki corelara ek yapılıp ek yerlerinin saklandığı kısımdır.
Onun altındaki siyah cihaz DSLAM cihazı. Kırmızı ile işaretlediğim yer SFP modülünün girişi.
Sol alttaki beyaz kısım güç ünitesi.
Sağ alttaki kırmızı-beyaz şeyler de bildiğimiz regletler.

Yani kabinin üzerinde fiber yazdığına bakmayın. Altyapınız VDSL.

Geri
Yukarı