Fikirlere saygı duymak

• Konuyu başlatan acv
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 5B

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
İki tarafımız var ve iki karşıt fikirleri savunuyorlar. Hangisinin fikrinin doğru olduğu önemli değil veya bilemeyeceğimiz bir şey. Fakat bir noktada, bir taraf daha mantıklı gerekçeler sunup karşı tarafın düşüncelerinin topluma zararlı olduğunu söylüyor. Bu noktada her iki tarafın tartışmayı bitirmekten başka şansı olmasa da, gerçekten haklı olan taraf aynı zamanda haksızlığı alttan almak zorunda kalıyor.
Daha akil ve mantıklı insanları, karşı tarafların fikirlerine daha saygılı olduğunu varsayarsak, genel olarak, herhangi bir konu veya tartışmayı göz önüne aldığımızda hakkı yenen taraf haklı taraf olmaz mı?

Bu konuyu felsefe bölümüne açacaktım fakat gerek konunun absürtlüğü gerek de daha çok sosyoloji ile ilgili olması nedeniyle buraya açıyorum. Nasıl olsa, daha profesyonel konularda bu belki geçersiz olabilir. Ama günlük hayatta böyle bir şey gözlemledim diyebilirim.

Suriyeliler. Hakları yeniyor ve haksızlar.
herhangi bir konu veya tartışmayı göz önüne aldığımızda hakkı yenen taraf haklı taraf olmaz mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Savunduklari olayda hangi tarafın haklı olduğundan çok, 2 tarafın da birbirine saygıyla yaklaşıp, saygıyla tartışması önemli olan noktadır.

Her tartışma bir tarafin kazanmasıyla sonuçlanmayabilir. Doğal bir şeydir.

Tam tersini konusalim. Hakli olduğu bariz bir insan tartışmayı saygı çerçevesi içinde yapmıyor. Savunduğu şey her ne kadar doğru da olsa saygısızlık yaptığı için şahsen ben onun laflarını dikkate almam.

Hakli da olsa haksız da olsan düzgün tartisicaksin. Karşı tarafı kışkırtmak sana başlangıçta 1 0'lik galibiyet vermez.

Tezin benimde gözlemlediğim bir durum. Ama şahsi düşüncem fikirlere saygı duymanın yanında, alttan alan taraf karşıdaki kişinin kendi görüşlerini algılayamadığını ve at gözlükleriyle baktığını düşündüğü durumlarda öyle gibi görünebilir veya kişiyi ve fikirlerini değersiz gördüğünden onu tamamen kendi perspektifinde yok sayabilir. Sonuç olarak haklı olduğunu o kişiye ispat etmek zorunda olmadığını düşünüp geri çekilebilir.
Sorduğun soruya gelecek olursak hakkı yenen tarafın haksız olduğu bir olay görmedim açıkçası.

Daha akil ve mantıklı insanları, karşı tarafların fikirlerine daha saygılı olduğunu varsayarsak, genel olarak, herhangi bir konu veya tartışmayı göz önüne aldığımızda hakkı yenen taraf haklı taraf olmaz mı?
Tartışmaya girmeden önce, tartışmaya gireceğin kişiyi tanıman lazım. İki saniyede bir sözünü kesip, saçma sapan nedenler sunan biriyse zaten hiç onla tartışmaya girme. He de geç. Sevdiğim bir söz var. Cahille girme münakaşaya. Ya sinir zıplatır tavana ya da yazık olur adabına. Bu yüzden tartışabileceğiniz kişiler ile konuşun. Belki sen yanlış biliyorsundur bir şey öğrenirsin. Diğer türlü hiç bulaşmayın.

Bu arada her fikre saygı ve hoşgörülü gösterilmez.

Haklı olan taraf aynı zamanda haksızlığı alttan almak zorunda kalıyor.
Adam bakıyor ne anlatsam boş. En sonunda pes edip haklısın diyor, geçiyor. Haklısın dedikten sonra karşı taraf zaten haklıydım demesi beni ayrı bir sinir ediyor.

Konu siyaset ve dinse karsidakinin fikirlerine saygı da duymuyorum. Aptalca sebeplerini de duymak istemiyorum. Uslubum da, karsimindakinin ve insanların ne düşüneceği umrumda değil. Söylediklerim yüzünden çok kavga etmisligim ya da kalp kirmisligim vardır ama doğrumu ne olursa olsun söylerim. Ben de böyleyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Karşısındaki insanın fikir ve düşüncelerine, tercih ve inançlarına saygı duymayan kişi benim gözümde insan bile değildir. Zaten insanların düşüncelerine saygı duymadığınız, zıt davrandığınız sürece o kişinin düşüncelerini değiştiremez, yalnızca kendinize birer düşman edinmiş olursunuz.

Bu yüzden ortada yanlış gördüğünüz bir şey varsa bile bunun çözümü tatlı dilden geçer. Aksi davranış sergileyerek bir insanı kendi safınıza çekemezsiniz. Bu yüzden insanlar birbirine saygı duymayı öğrenmeli.

Karşısındaki insanın fikir ve düşüncelerine, tercih ve inançlarına saygı duymayan kişi benim gözümde insan bile değildir. Zaten insanların düşüncelerine saygı duymadığınız, zıt davrandığınız sürece o kişinin düşüncelerini değiştiremez, yalnızca kendinize birer düşman edinmiş olursunuz.
Tartışmaya girdiğiniz kişi bence çocuk evlilik yasal olmalı, kadın hakları kalkmalı, tecavüz serbest olmalı, erkekler istediği kadar kadın alması yasal olmalı dese siz yine ona sizin fikriniz size saygı duyuyorum mu diyeceksiniz? Bence demezsiniz. Bu yüzden her fikre hoşgörü veya saygı gösterilmez.

Mesela film konusu açıldı. Adam dedi ben Batman filmini seviyorum. Bunlar doğal bir şekilde saygı duyarsın. Din konusu açılır saygı duyarım. Bana veya topluma zararı olmadığı sürece isterse çamura tapsın umurumda olmaz saygı duyarım. Zaten şu ana kadar kimsenin inancı ile alay etmedim ve etmem. Tercihleri vardır saygı duyarım. Erkeklerden hoşlanır saygı duyarım. Kısaca bana veya topluma zararı olmadığı her fikre saygı duyarım. Arada bir konuşuruz bana düşüncesini söyler, ben ona söylerim sonunda anlaşırız veya anlaşamayız konu kapanır.

Fakat benim karşımda saçma sapan yukarıda yazdığım gibi fikirler savunursa hiç hoşgörü veya saygı duymam. Bence kimse duymaz.

Elbette demem, kast etmek istediğim şey elbette bu değil. Daha genel bir yargı benimki.
"Topluma zararı olmayan her türlü düşünceye" demek daha doğru senin de söylediğin gibi. Yoksa yanlış anlaşılmaya müsait bir hal alıyor kelimeler.

Son düzenleme:
Hakli da olsa haksız da olsan düzgün tartisicaksin. Karşı tarafı kışkırtmak sana başlangıçta 1 0'lik galibiyet vermez.

Dostum eğer haksız olduğunu anladıysan tartışma zaten sona ermiştir. Uzatmaya gerek yok.

İki tarafımız var ve iki karşıt fikirleri savunuyorlar. Hangisinin fikrinin doğru olduğu önemli değil veya bilemeyeceğimiz bir şey. Fakat bir noktada, bir taraf daha mantıklı gerekçeler sunup karşı tarafın düşüncelerinin topluma zararlı olduğunu söylüyor. Bu noktada her iki tarafın tartışmayı bitirmekten başka şansı olmasa da, gerçekten haklı olan taraf aynı zamanda haksızlığı alttan almak zorunda kalıyor.

Hangisinin fikrinin doğruluğunun önemsenmediği veya bilinmediği bir durumda hangisinin fikrinin topluma ne şekilde etki edeceğini de doğru kestiremeyebiliriz. Sizin için mantıklı olan gerekçeler karşınızdaki için mantıksız ve tutarsız olabilir. Sizin tehlike olarak gördüğünüz karşı tarafın hayalidir belki.

Fikirsel tartışmalar her zaman iki tarafa da bir şeyler kazandırır. Önemli olan da budur. Nasıl tartışması veya tartışmaması ya da kimle tartışması veya tartışmaması ile ilgili...

Ve sizlere bir de tavsiyem burada inançlar hakkında yazanları gördüm sağolsun Moderatör arkadaş gerekeni yaptı fakat insanların inançlarına saygı duymasını öğrenin. Ya değilse saygı görmezsiniz. Ve bir şeyi; inanç olur, siyaset olur, fikir olur ne olursa olsun tenkit edecekseniz iyice araştırın öğrenin sonra tenkit edersiniz. Yoksa yazdıklarınız sadece cehaletinizi gösterir.

Cahil cühela insanların İslam adına kafa kesip kadın kaçırmaları ne kadar cehalettense bunu İslamdan saymak da cehalettendir. Çünkü Kuranda böyle bir emir veya izin bulamazsınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı