Katılmadığımız fikre saygı duymak zorunda mıyız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aslında fikire göre değişir. Mesela ben Instagram'da postların yorumlarına bakıyorum. Postta erkekleri gömüyorlar. Yorumlardada erkekler çok vicdansız vs. yazıyorlar. Buna asla saygı duymam. Sert konuşurum.

Fikre göre değişir demek sana uygun olana saygı duyman, uygun gelmeyene saygı duymaman anlamına geliyor sanki.

Karşındaki kişi hakaret ediyorsa, kişisel olarak saldırı varsa anlarım ancak hakaret etmeden görüş iletiyorsa, "konu ne olursa olsun" saygı duymak gerek.

Çok kez yaşadım bu durumu, ne zaman biriyle anlaşamasam "sevmiyor olabilirsin ama saygı duymak zorundasın" diyor. Çok sinir bozucu bir durum. Genelde tartışmalarım müzik zevkleriyle alakalı oluyor -çoğunlukla bts- tabii ki onların müzik zevkleri ile dalga geçmiyorum. Sürekli gözüme sokuyorlar, ben de "seviyorsan, sev ama gözüme sokma" diyorum. Sonuçta şu an konusu açtığım düşünceye dalıyorum.

Saygı para gibidir çok olursa kıymeti kaybolur. (TL gibi :/ )

Fikre göre değişir demek sana uygun olana saygı duyman, uygun gelmeyene saygı duymaman anlamına geliyor sanki.

Karşındaki kişi hakaret ediyorsa, kişisel olarak saldırı varsa anlarım ancak hakaret etmeden görüş iletiyorsa, "konu ne olursa olsun" saygı duymak gerek.
Fikire göre değişir dediğim olay şu, mesela bir video da rastladım bir erkek "kadınlar mini etek giyiyorsa tecavüzü hakediyor" demişti. Bu fikre asla saygı duymam mesela. Sen duyar mısın?

Fikire göre değişir dediğim olay şu, mesela bir video da rastladım bir erkek "kadınlar mini etek giyiyorsa tecavüzü hakediyor" demişti. Bu fikre asla saygı duymam mesela. Sen duyar mısın?

Biraz önce verdiğin örnekle çok farklı şu an verdiğin. Bunun saygı duyulacak bir yanı yok tabii ki. Taciz, tecavüz, pedofili vb. saygı duyulacak şeyler değil aksine hastalıktan öte.

Biraz önce verdiğin örnekle çok farklı şu an verdiğin. Bunun saygı duyulacak bir yanı yok tabii ki. Taciz, tecavüz, pedofili vb. saygı duyulacak şeyler değil aksine hastalıktan öte.

Önceden verdiğim örnekte de saygı duyulacak bir şey yok hocam. (Bence)

Bazılarına evet, bazılarına hayır. Eğer kişisel zevkse evet saygı duyacaksın ama yok genel bir şey ise (örneğin Atatürk'e Vatan haini demeleri) söv gitsin. Sanki kendileri bir şeyler de gerçekten kendinden büyük şeylere hakaret ediyorlar.

Özellikle ülkemizde "saygı" kelimesinin ucu çok açık. Ancak fikir ayrılığı olan bir durumda karşı tarafa fiziki ya da ruhsal açıdan baskı kurmamak toplumun bir arada yaşaması için elzem bir gerekliliktir. Tabi karşı tarafın bu düşünce ayrılığını propaganda aracı haline getirip toplumsal kutuplaştırmayı da oluşturmaması gerekir.

Peki bu dediklerimin ne kadarı uygulanıyor? Dünya bir dizi düşünce harmanı içinde bulunmaktadır. Orta Doğu'dan Avrupa'ya, Amerika'dan Asya'ya kadar her yerde düşünceler, ideolojiler, bakış açıları için savaş ortamı hazırlanmaktadır. "Sana taş atana, sen gül at." yaklaşımının gerçekçi bir yanı yok.

Ne yapılabilir? Yanlış gördüğünüz bir fikri standart bir tartışma ortamı içerisinde irdeleyebilirsiniz. Din, siyaset, müzik, spor vb. her konu bana göre eleştiri alabilir. Asıl olay, bu tartışma ortamının gittiği yöndür. Eğer ki tutarlılık ve karşılıklı hoşgörü esası kayboluyorsa, bu ortamı sonlandırın. Özellikle Orta Doğu coğrafyasında fikir beyanının sonu: Öldürülme, yakılma, şiddete maruz bırakılma gibi uçsuz bucaksız yerlere varabiliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı