Fırın için nereden hat çekilmeli?

234muhammed

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Konu basit evinde 3 tane 16b sigorta var fırın için hat cekeceğim sıvaüstü zaten bina eski şu an buattan alsam hepsi karışık içinde lamba ile pirizlerin sigortadan alabilirim ama kablo çok uzun ve kötü görüntü olur prizden prize atlama yapsam sizce sağlıklı olur mu fırına giden kabloya zaten otomat bağlayacağım işim bitiği zaman sigortayı kapatacağım atlama yapılacak pirizde telefon ve elektrikli süpürge filan şarj ediyorum zaten elektrikli supurgede sizce hangi yöntem?

Son düzenleyen: Moderatör:
Prizden prize yapmak tek sigortaya yüklenmek demek, yani elektrik süpürgesi + fırın çalışırsa sıkıntı olabilir mi bilemiyorum tabii süpürge ve fırın gücüne göre değişir işler kaç amper çektiğine bakmak lazım, şöyle yapsanız, buattan bir prize çekin, o kabloları da alarak direkt atlama yapın, kablolar uzun olsun problem olacağını zannetmiyorum.
@Taptic daha iyi bir çözüm sunabilir.

Prizden prize yapmak tek sigortaya yüklenmek demek, yani elektrik süpürgesi + fırın çalışırsa sıkıntı olabilir mi bilemiyorum tabii süpürge ve fırın gücüne göre değişir işler kaç amper çektiğine bakmak lazım, şöyle yapsanız, buattan bir prize çekin, o kabloları da alarak direkt atlama yapın, kablolar uzun olsun problem olacağını zannetmiyorum.
@Taptic daha iyi bir çözüm sunabilir.

Buatan alırsam sıkıntı olabilir mi acaba çünkü lamba duyları ile karışık hepside 2,5 kablo zaten ama 3 tane 16b otomat olduğu için pirizlerin olduğu yere duyları da karışık bağlamıslardır. Bir de kablo çok teli ek nasıl yapabilirim tek damar kabloya.

Buatan alırsam sıkıntı olabilir mi acaba çünkü lamba duyları ile karışık hepside 2,5 kablo zaten ama 3 tane 16b otomat olduğu için pirizlerin olduğu yere duyları da karışık bağlamıslardır. Bir de kablo çok teli ek nasıl yapabilirim tek damar kabloya.

Hocam şu sert tek damar bir tık kalın kablo alın, kablo açısından problem olmasın, şöyle yapmayı deneyin, bir profil ile buattan fazın geldiği yerlere profili itin, büyük ihtimalle sigorta kutusuna çıkar, oradan yeni bir sigortaya bağlayabilirsiniz, aynı hattan almak bence sorun oluşturabilir gücüne tüketimine göre süpürge ve fırın yüklenebilir, şalter atmasına neden olabilir yükten ötürü birkaç kez yaşadım mutfağınkini ayırmıştım bizimki de eski bir daire, mutfakta fırın çalışırken aspiratörü açınca süpürge vs. bağlayınca atıyor şalter. Bu dediğiniz aletleri ayrı şartele takmak daha iyi bir yol olabilir, @Taptic

Merhaba. Hocam gazlı, elektrikli fırınların montajı için çoğunlukla otomatı ve otomat kutusu birlikte veriliyor. Etiket değeri olarak 20 A akım yükü olan gazlı/elektrikli fırınlar için zaten 16 A' lık topraklı/topraksız prizler priz-fişle elektriğin alınmasında yetersiz kalacaktır, mutlaka en yakın buattan alınacak elektriği otomat ve otomat kutusuyla birlikte çekmeniz gerekecektir. Tek damarlı buat içi kabloya uygun ve yeterli uzunlukta açılıp bükülmüş çok damarlı (telli) kablo bağlanabilir, büyük sorun olmaz, yeter ki mekanik bağlantısı çok iyi yapılabilsin. Örneğin evdeki buattan klimaya kadar çekilen kablo çok telli ve buattaki kablo tek damarlı kablo olmasına rağmen klimacılar bağlantıyı nizami olarak yapabilmişlerdir. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı