Fitness için tavsiyeler

Zurich

Kilopat
Arkadaşlar fitnessa gidiyorum. Bugün kas yağ ölçümü yaptırdım. 56 kilo, %5 yağ oranı ve 173 cm çıktım. Yaşım 15, ortalama kilonun altındayım. Nasıl bir yol izlemem gerek? Kilo almak için ne yapmalıyım?
Not: Salona gitmeden önce shake içiyorum. Yulaf ezmesi, bebe bisküvisi, bal ve süt. Bu aralar daha çok yemeye çalışıyorum ve öğün arttırıyorum.

Son düzenleme:
Bulk, vücut geliştiricilerin kilo aldığı dönemdir. Günlük harcadıklarından daha fazla kalori alırlar. Dirty (kirli) ve clean (temiz) olmak üzere iki çeşidi var. Kirlide basit olarak ne bulursan yiyorsun, yağ oranın da oldukça artıyor. Temizde ise belli bir kalori hedefi var, o hedefi de kolay kolay değiştirmiyorsun. Dirty bulk daha hızlı sonuç verir ama istemediğin kadar yağlanabilirsin, clean bulk ise daha yavaş ama yağlanmanın olabildiğince az olduğu yöntemdir.

Dirty bulk kesinlikle önermem. Sonra kas kaybetmeden yağ yakmak için didinir durursun. Şuradan kalori hesabı yapıp kilo almak için başlangıç kalorisini günlük hedef olarak belirleyebilirsiniz.

@Bora Dere hocam Dirt bulk yapıyorum galiba. Evde ne yapılırsa bol bol yemeye çalışıyorum, öğün arttırıyorum. İdeal kiloya bu şekilde ulaştıktan sonra düzenli yemek yemeğe geçsem olur mu?

Bence mantıksız. Sebebini soracak olursanız, olay sadece ideal kiloya ulaşmak olmamalı bence. %25 yağ oranın olduktan sonra ideal kilonun pek bir esprisi kalmıyor bence. Bu tarz işlerde ne yaptığını bilerek, kontrol ederek ilerlemeyi daha mantıklı buluyorum.

Önünde sonunda seçim sizin tabii. Ben sadece kendi düşüncelerime göre öneri yapıyorum. Dirty bulk ile ilerleyip ideal kiloya ulaştıktan sonra fazla yağları yakmak isteseniz hem bir miktar kas kaybedeceksiniz hem de yine ideal kilodan düşmüş olacaksınız.

@Bora Dere hocam Dirt bulk yapıyorum galiba. Evde ne yapılırsa bol bol yemeye çalışıyorum, öğün arttırıyorum. İdeal kiloya bu şekilde ulaştıktan sonra düzenli yemek yemeğe geçsem olur mu?

Baltalamak gibi olmasın sadece merakımdan sormak istiyorum, dirty bulk benzeri beslendiğinizi söyleyip nasıl %5 yağ oranına sahip olabiliyorsunuz? Üstelik %5 yağ oranına ulaşmak büyük bir çaba ister. Acaba yaptığınız ölçümlerin doğruluğundan emin misiniz? Bence kontrol ettirmelisiniz.

Baltalamak gibi olmasın sadece merakımdan sormak istiyorum, dirty bulk benzeri beslendiğinizi söyleyip nasıl %5 yağ oranına sahip olabiliyorsunuz? Üstelik %5 yağ oranına ulaşmak büyük bir çaba ister. Acaba yaptığınız ölçümlerin doğruluğundan emin misiniz? Bence kontrol ettirmelisiniz.
Hocam fitnessa 5-6 gün önce başladım o günden bu güne öyle besleniyorum. Ölçümler doğrudur diye düşünüyorum.

Bence mantıksız. Sebebini soracak olursanız, olay sadece ideal kiloya ulaşmak olmamalı bence. %25 yağ oranın olduktan sonra ideal kilonun pek bir esprisi kalmıyor bence. Bu tarz işlerde ne yaptığını bilerek, kontrol ederek ilerlemeyi daha mantıklı buluyorum.

Önünde sonunda seçim sizin tabii. Ben sadece kendi düşüncelerime göre öneri yapıyorum. Dirty bulk ile ilerleyip ideal kiloya ulaştıktan sonra fazla yağları yakmak isteseniz hem bir miktar kas kaybedeceksiniz hem de yine ideal kilodan düşmüş olacaksınız.

Benim anlatmak istediğim, %5 yağ oranını %9 yapana kadar dirty bulk yapıp sonra cleana geçmeyi kast ettim.

Son düzenleme:
Deneyebilirsiniz. Sıkı bir takip gerektirecektir ama. Kütlenizden hiç memnun değilseniz, 5 kilo daha fazlam olsa daha rahat hissedeceğim diyorsanız zararı olmayacaktır.

Dirty bulk değil de normal bulk yap. Tutup da 5 öğün fast food yeme, evde yapılan yiyeceklerle tıkın. Dirty bulk genelde "zararlı" olarak tabir ettiğimiz, hızlı kilo aldıran besinlerle yapılır. Eğer sağlıklı bir biçimde yağ, karbonhidrat ve proteinden fazlasıyla alırsan zaten kilo alırsın.

Geri
Yukarı