Fitness Vücut Gelişiminin Durması

Birkaç aydır haftada üç gün olmak üzere ve spor yaptığım günden sonra bir gün ara vermek şartıyla tüm vücut antrenmanı yapıyorum, bölgesel antrenmanından ziyade bana daha mantıklı geldi. Hızlı bir gelişim elde ettim, az ama öz. Sürekli aynı hareketlere girdiğimden midir ne, gelişemiyorum bir türlü şu sıra. Ağırlıklar artmıyor, aynı sürekli. Program öneriniz var mı? Sürekli aynı hareketlere girdiğimden dolayı gelişemediğimi düşünüyorum, yanılıyor muyum?

Öncelikle kaslar öğrenen yapılardır kasları sürekli aynı hareketle ve aynı ağırlıkla çalıştırmak belli bir yerden sonra gelişimini durdurur. Programındaki hareketlerde 2-3 ayda bir değişikliğe gitmen oldukça önemli. Full body antreman yerine bölgesel çalışmak sana bu konuda avantaj sağlayacaktır. ve antreman günlerine eğer spor konusunda biraz geçmişin varsa 4 veya 5e çıkarmanı öneririm. Bunun dışında kas gelişimindeki en önemli etmenlerden biri uyku. Bildiğin gibi kaslar antreman esnasında gelişim sağlamaz kaslar antreman sırasında hasara uğrar bu gelişimi sağlamak için beslenme ve growth hormonun en verimli şekilde vücutta salgılanaması için gece uykusu oldukça önemli.

Fazla dediğin tam olarak ne kadar? :) Herkes fazla yiyorum diyor. Herkesin fazlası farklı, yediklerini hesapla. Ayrıca bulk döneminde bulgur tüketilmez pirinç pilavı tüketilir.

Yani işte, mideyi tıka basa doldurana kadar. Pirinç pilavının glisemik indeksi yüksek.

Öncelikle kaslar öğrenen yapılardır kasları sürekli aynı hareketle ve aynı ağırlıkla çalıştırmak belli bir yerden sonra gelişimini durdurur. Programındaki hareketlerde 2-3 ayda bir değişikliğe gitmen oldukça önemli. Full body antreman yerine bölgesel çalışmak sana bu konuda avantaj sağlayacaktır. ve antreman günlerine eğer spor konusunda biraz geçmişin varsa 4 veya 5e çıkarmanı öneririm. Bunun dışında kas gelişimindeki en önemli etmenlerden biri uyku. Bildiğin gibi kaslar antreman esnasında gelişim sağlamaz kaslar antreman sırasında hasara uğrar bu gelişimi sağlamak için beslenme ve growth hormonun en verimli şekilde vücutta salgılanaması için gece uykusu oldukça önemli.

Vücudun tüm bölgelerini bir günde çalışmak bana daha mantıklı geldi. Bölgesel antrenmanda haftada bir defa vücudun tüm bölgelerini çalıştırabiliyorken tüm vücut antrenmanı yaparak haftada üç defa vücudun tüm bölgelerini çalıştırabiliyorum. Ege Fitness bu konuda bir video yayınlamıştı.

Ben de programımı değiştireyim diyorum da, program öneriniz var mı?

Uyku düzenim kötü. Gece 4'te uyuyorum bazen, 7.5 saatin üzerinde uyuyorum.

Zorlanmadığın anda gelişimin durur. Gelişmek için zorlanmalısın. Ağırlık yükselt, set düşür. 8 tekrar altına düşme.

8-12 tekrar yapıyorum ve bazen ciddi anlamda zorluyorum ama bazen de 15 tekrar yapabilecek gücü kendimde buluyorum ama kaslardaki acı çok fazla olduğu için dayanamıyorum. Sanırım o acıya alışmam gerek.

Glisemik indeksi yüksek olması eğer bulktaysan işine gelir besinlerin kana hızlı karışıp kaslarına ulaşması için. 😌😌 Tıka basa dolana kadar yemek yetmez yediklerini hesaplayacaksın, gerekirse ciğerlerine bile pilav dolduracaksın başarılı olmak istiyorsan yiyeceksin. 😊

Sürekli değişim yapıp kası şokluyorum düşüncesi çok yanlış ,kasın harekete adapte olması ve doğru formu yakalaması bile bir ay alabilir ki sonrasında verimli şekilde yapabilsin programını değiştirmene gerek yok,gelişimin yavaşladıysa beslenme ve dinlenme ile alakalıdır.

Yazın spor salonuna gidip bir ayda 8 kilo vermiştim. Okullar başladı vizeler finaller derken tekrar fazlasıyla aldım o kiloları. Geçen hafta spora yazıldım eksiksiz gidiyorum aynı zamanda diyette yapıyorum fakat kilom geçen hafta ile aynı. Sizce 2 ay gibi bir süreçte zayıflayabilir miyim.
82 kiloyum 22 kilosu yağ 60 kilosu kas denildi bana.

Yazın spor salonuna gidip bir ayda 8 kilo vermiştim. Okullar başladı vizeler finaller derken tekrar fazlasıyla aldım o kiloları. Geçen hafta spora yazıldım eksiksiz gidiyorum aynı zamanda diyette yapıyorum fakat kilom geçen hafta ile aynı. Sizce 2 ay gibi bir süreçte zayıflayabilir miyim.
82 kiloyum 22 kilosu yağ 60 kilosu kas denildi bana.
2 Ayda 22 Kilo yağı bırak 2 Ay içerisinde 15 Kilosunu bile vermen pek sağlıklı olmaz. Sağlıklı olan ayda en fazla 5 Kilo vermektir. Bunun için ayrı bir konu açarsan detaylı bir şekilde yardım edebilirler.

2 Ayda 22 Kilo yağı bırak 2 Ay içerisinde 15 Kilosunu bile vermen pek sağlıklı olmaz. Sağlıklı olan ayda en fazla 5 Kilo vermektir. Bunun için ayrı bir konu açarsan detaylı bir şekilde yardım edebilirler.

Vücudun yağa ihtiyacı var neden 22 kilosunu yakayım ki sağlıklı olmaz. 10 kiloya indirmen gerek dedi hoca. Direk iki ay dediysem de Mayıs ortalarına kadar yaklaşık 2.5 ay. Teşekkür ederim 🙏.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı