Fitness'a yeni başlayan biri ne yapmalı?

-BraveHeart-

Hectopat
Spora yazıldım ama ne yapacağımı nereden başlayacağımı bilmiyorum. Salona gittim ama aletler hakkında hiçbir bilgim yok. Hocalar da pek ilgili değillerdi o yüzden grup dersine katıldım bisiklet çevirdik oradan sonra da benim üst bacaklar gitti bir hafta kendime gelemedim.

Ayrıca nasıl beslenmem gerektiğini de bilmiyorum 22 yaşındayım 1.83 boyunda 97 kiloyum biraz yağlı vücudum var nasıl antrenman yapmalıyım? Ne yemeliyim, günde kaç gram protein almalıyım, hangi ek besinleri kullanmalıyım? Yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler.

Diyet ve kardiyo yaparak kilo ver. İstediğin kiloya ulaşınca protein ağırlık beslenerek düzenli antrenman yaparak kas yapabilirsin. Ancak kas yapmak kolay olmayabilir bu da moral bozabilir ayrıca seni ilaç tüketimine teşvik edebilir dikkatli olmalısın bu konuda. Bu yol haritası üzerinde ileride nelere ihtiyaç duyabileceğini araştırmalısın.

Öncelikle hocandan bir full body programı iste. O programı 1 ay kullan ve kasların alışsın. Ondan sonra split antreman iste. Bu sporda beslenme > spordur.

TDEE bilgini hesapladım, yani vücudunun günlük istediği kaloriyi. Senin vücudun günde 3114 kalori istiyor. Bu değerden günde 750 kalori az alırsan güzel bir şekilde yağ yakar ve kilo verirsin, bunun adı definasyondur.

Günde 3114 kalori alırsan vücudun sabit kiloda ve yağda kalır. 3114 kaloriden fazla alırsan kilo alırsın, buna bulk denir ve kilo almak isteyen kişiler yapar.

Hoca program yazdıktan sonra o hareketlerin her birinin yapılışını telefonuna indir ve ilk hafta hareketlerden önce ve sonra o videoları izleyerek doğruluğundan emin ol.

Ek olarak da spor hakkında bilimsel bilgi öğrenmek istiyorsanız İnstagram'dan "serkanyimsel" , eğer süper veya bileşik setler yapmak istiyorsanız "emirinalbay" adlı sayfayı takip edebilirsiniz.

Definasyona girip yağ yakacak isen; Kilon başına 2 gram protein, 0.9 gram yağ, yüksek karbonhidrat almalısın. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki yüksek miktarda su içersen metabolizman %30'a kadar hızlanabilir ve vücuttan ödem, yani yağ gibi görünen suları atarsın. Bu yüzden günde 4-5 litreye kadar su içmeye çalış.

Ayrıca günde 1000 kaloriden fazla bırakırsanız bir süre sonra vücudunuz kendini kilitler, metabolizmanız durma noktasına gelir ve vücut hazırda bulunan yağları elinde tutmaya çalışır. Ayrıca uzun süre bu kalorinin üstünde açık bırakırsanız 10 seneye kadar yeme bozuklukları hastalıklarına kapılabilirsiniz. Ayrıca kas kaybına neden olur.

Eğer kalorini aşmadan proteinini tamamlayamıyor isen protein tozu kullanabilirsin fakat merdiven altı üretim yapan bir çok marka var, bu yüzden almadan önce o markayı bana sorabilirsiniz. Seve seve yardımcı olurum.

Kreatin kullanmanızı öneririm. Bu supplement 20-25 sene önceden beri vâr olup üzerinde binlerce deney yapılmış güvenilirdir. Vücutta ATP hormonlarını depolar, bu hormon da spor sırasında güç ve enerji hormonları olarak kullanılır. Ayrıca kaslarda su toplar. Yani genel olarak kreatin sayesinde ortalama %8 güç artışı olur.

Son olarak ise definasyonu anlatacağım;

Vücudunuzun belli bir kalori alması gerekir. Siz bu kaloriden daha az alarak kalan kaloriyi vücutta hazır besin olarak bulunan yağları kullanmasını sağlarsınız. Bu sayede yağ yakmış ve kilo vermiş olursunuz.

Spor ile herhangi bir şeyi bana sormak için beni etiketleyebilirsin. Seve seve yardımcı olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı