Fitness'da biceps curl yaparken bel kasılması sakatlığa sebep olur mu?

Meraklı Bilge

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, yaşım 14.5. 2 aydır fitness yapıyorum, az çok gelişme kat ediyorum fakat hareketlerde sık sık boyun veya bel kasılması yaşıyorum. Mesela biceps curl 8-10 kg de belimden ufaktan destek alıyorum. Geçen gün salonda biceps curl yaparken bir abi yanıma yaklaştı. Kendini çok zorluyorsun yaşın için 8 kg fazla dedi ben bile 6 ile yapıyorum (abinin kollar orta derecede büyüktü ) sen de 6 ile yap belini sakatların vs. anlattı. Bel kasılması ve zorlanması sakatlığa sebep olur mu? İncline biceps curl az kilo çok tekrar ile kol gelişir mi?

@Meraklı Bilge belinden destek almak mantıklı değil hem belin sakatlanir hem kalınlaşır düzgün formda kasa iyi yük bindirmek önemli egolifting değil Kutay Yanık yaşıt nerdeyse videolarını izleyebilirsin egolifting yapmanın ne mantıksız olduğunu.

Biraz kasılabilir sorun yok, zaten izole kas gruplarında iyice tükenişe gitmek için belden destek ve momentum kullanman gerekir, beyond failure denir buna. Ama çok da abartma sakatlanırsın, bel ne de olsa hiçbir şeye benzemez. @Bora Dere

@wus boyun ve bel kasılması yaşamak normal değil tukenise giderken bile.
Boyun değil ama belden hafif destek alınabilir. Size zaten failure demiyorum beyond failure diyorum, yanlış formda da olsa yapamayacak duruma kadar gelmek, bunu zaten sadece izole kas gruplarında uygularsınız ki başka bir yerinizi sakatlamayasınız.

Marcus greer gibi curl yaparsanız ,Gökalaf short videosundaki formu, sakatlık kaçınılmaz oluyor uzun vadede hacıyatmaza dönmemek lazım curl yaparken

Marcus greer gibi curl yaparsanız ,Gökalaf short videosundaki formu, sakatlık kaçınılmaz oluyor uzun vadede hacıyatmaza dönmemek lazım curl yaparken.
Teşekkürler Kutay yanık dalga geçiyor ztn ironi yapıyor yani umarım öyledir:)

@Meraklı Bilge belinden destek almak mantıklı değil hem belin sakatlanir hem kalınlaşır düzgün formda kasa iyi yük bindirmek önemli egolifting değil kutay yanık yaşıt neredeyse videolarını izleyebilirsin egolifting yapmanın ne mantıksız olduğunu.

Niye öyle dedin adama adam strongman harekette hata payı varmış (!)

Geri
Yukarı