Format atmak FPS artırır mı?

LordGY

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda oyunlardaki performansım düştü ve bende format attırmaya ve termal macun yenilemeye karar verdim. Acaba FPS artışı olur mu? Mesela Valorant'ta maçlara geç giriyordu. O falan düzelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda oyunlardaki performansım düştü ve bende format attırmaya ve termal macun yenilemeye karar verdim. Acaba FPS artışı olur mu? Mesela Valorant'ta maçlara geç giriyordu. O falan düzelir mi?

İlla bir artış olur çünkü sistem temizleniyor ve rahatlıyor. Olmasa bile oyun daha hızlı açılır aynen dediğin gibi.

Bu performans düşüşünün sebebine bağlı. Eğer işletim sisteminin çok dolu olması ve uzun süre kullanılması sonucu sistemde genel bir hantallaşma varsa bu oyun performansını da etkiliyor olabilir ve temiz kurulum ile sıfırdan bir işletim sistemi kurunca tüm dosyalar silinip sıfırdan bir başlangıç yapacağınız için bir nebze bir performans artışı olabilir.

Ancak format atmak donanım yetersizliği veya donanım arızaları gibi sebeplerden kaynaklanan performans sorunlarını düzeltmeyecektir.

Online oynanan oyunlardaki dalgalanmaları ben internet sağlığı, disk ve ekran kartına bağlarım.
15-20 yıl önce format atmak gerçekten sistemde rahatlama yapıyordu.

Bu performans düşüşünün sebebine bağlı. Eğer işletim sisteminin çok dolu olması ve uzun süre kullanılması sonucu sistemde genel bir hantallaşma varsa bu oyun performansını da etkiliyor olabilir ve temiz kurulum ile sıfırdan bir işletim sistemi kurunca tüm dosyalar silinip sıfırdan bir başlangıç yapacağınız için bir nebze bir performans artışı olabilir.

Ancak format atmak donanım yetersizliği veya donanım arızaları gibi sebeplerden kaynaklanan performans sorunlarını düzeltmeyecektir.

Kanka konu çok uzayacaktı yazamadım ama 1 veya 2 senedir format atılmıyor ve ben çok fazla oyun yükleyip silen bir insanım ve abartısız en az 5 senedir termal macun değişmiyor eskiden küçük olduğum için termal macun falan değiştirmeyi bilmezdim o yüzden 5 senedir değişmiyor donanımla alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Kanka zaten 100 200 FPS artmasını beklemiyorum sadece yazdığım PC'nin hızlı açılması oyunların hızlı açılması (özellikle rekabetçi oyunlarda) maça hızlı girmesi vs sorunlarının azalmasını bekliyorum en azından biraz da olsa olur.

Format atma şu şekilde bir rahatlama verir... Yükle/kaldır ve başka olaylardan dolayı kayıt defteri iyice şişer ve kararsızlığa sebep olabilir :)

İlk macun yani kendinde gelen macun kaliteli ise ki kaliteli olur o uzun zaman idare eder. Benim Intel işlemci ile 8 yıl macun değiştirmeden gece gündüz takıldım :)

Online oynanan oyunlardaki dalgalanmaları ben internet sağlığı, disk ve ekran kartına bağlarım.
15-20 yıl önce format atmak gerçekten sistemde rahatlama yapıyordu.

Kanka RAM'im 8 GB ama kullanılabilir RAM'im 6 GB görünüyordu 1 sene önce 7.49 falandı şimdi 6 olmuş RAM düşüyor PC'de anlamadığım bir nedenden.

Kanka RAM'im 8 GB ama kullanılabilir RAM'im 6 GB görünüyordu 1 sene önce 7.49 falandı şimdi 6 olmuş RAM düşüyor PC'de anlamadığım bir nedenden.

Kullanan çoktur o zaman belleği. Kim ne kadar kullanmış onu detaylı analiz yapan sistem araçları var ondan öğrenilebilir. Belki bilinmeyen veya bulunmayan bir zararlı vardır ki benim sistem kararsız olsa ben çekerim formatı.

Yeni konular

Geri
Yukarı