Formattan sonra RAT şüphesi

pro3

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce durduk yere bilgisayarımı başka biri kontrol etmeye başlamıştı. Fareyi kontrol etmeye çalışsam da çok fena kasıyordu. Chrome'un çevresini siyaha falan boyadı sonra bilgisayardan bir sinyal sesi geldi ve hemen kapattım bilgisayarı. Sonrasında araştırdım ve RAT olduğunu öğrendim. Bilgisayarımın internet bağlantısını kesip Malwarebytes ile taradım hiçbir şey bulamadı. Hemen o gün format attım ve 1 aydır bir problem yaşamadım.

Ama bugün durduk yere bilgisayarın görüntüsü yavaş yavaş gitti ve mavileşti. Mavi ekran hatası değil, ekran mavileşti öyle. Kapatıp açtım ve bir problem yok yine. Formattan sonra Kaspersky indirip kurmuştum bilgisayarda aktif şu an, tam tarama yaptım ama herhangi bir virüs bulamıyor. Yetmedi Kaspersky Virus Removal Tool indirip taradım, yine bir şey çıkmadı. Şimdi Kaspersky Rescue Disk'i de deneyeceğim.

Ama benim asıl sorum şu; RAT sırasında gelen sinyal sesi (bip şeklindeydi) virüsün BIOS'a bulaştığını gösterebilir mi? Eğer öyleyse bundan nasıl kurtulabilirim? BIOS pilini çıkarınca BIOS formatlanıyor dediler, işe yarar mı? Önce BIOS pilini çıkarıp sonrasında Kaspersky Rescue Disk ile tarasam kesin çözün olur mu? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Bu arada internetten hiçbir şey indirmedim bu süreçte, kullandığım her şey lisanslı ve sahte hiçbir dosya yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence diskleri başka bir bilgisayara bağla ve tertemiz et. Sonra kendi bilgisayarından BIOS pilini çıkartıp 5-10 dk. sonra geri tak.

Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce durduk yere bilgisayarımı başka biri kontrol etmeye başlamıştı. Fareyi kontrol etmeye çalışsam da çok fena kasıyordu. Chrome'un çevresini siyaha falan boyadı sonra bilgisayardan bir sinyal sesi geldi ve hemen kapattım bilgisayarı. Sonrasında araştırdım ve RAT olduğunu öğrendim. Bilgisayarımın internet bağlantısını kesip Malwarebytes ile taradım hiçbir şey bulamadı. Hemen o gün format attım ve 1 aydır bir problem yaşamadım.

Ama bugün durduk yere bilgisayarın görüntüsü yavaş yavaş gitti ve mavileşti. Mavi ekran hatası değil, ekran mavileşti öyle. Kapatıp açtım ve bir problem yok yine. Formattan sonra Kaspersky indirip kurmuştum bilgisayarda aktif şu an, tam tarama yaptım ama herhangi bir virüs bulamıyor. Yetmedi Kaspersky virus removal tool indirip taradım, yine bir şey çıkmadı. Şimdi Kaspersky Rescue Disk'i de deneyeceğim.

Ama benim asıl sorum şu; RAT sırasında gelen sinyal sesi (bip şeklindeydi) virüsün BIOS'a bulaştığını gösterebilir mi? Eğer öyleyse bundan nasıl kurtulabilirim? BIOS pilini çıkarınca BIOS formatlanıyor dediler, işe yarar mı? Önce BIOS pilini çıkarıp sonrasında Kaspersky Rescue Disk ile tarasam kesin çözün olur mu? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Bu arada internetten hiçbir şey indirmedim bu süreçte, kullandığım her şey lisanslı ve sahte hiçbir dosya yok.

BIOS'a virus bulaşması inanılmaz nadirdir o yüzden bence o seçeneği ele onun dışında bilgisayarın internet bağlantısını kes ve farklı bir PC'den format USB'si hazırla ve öyle format at ama dikkat et USB takılıyken virüslü PC'den Windows'a girme yoksa ona da bulaşabilir.

BIOS'a virus bulaşması inanılmaz nadirdir o yüzden bence o seçeneği ele onun dışında bilgisayarın internet bağlantısını kes ve farklı bir PC'den format USB'si hazırla ve öyle format at ama dikkat et USB takılıyken virüslü PC'den Windows'a girme yoksa ona da bulaşabilir.
İnanılmaz nadir bile olsa riske atmaya gerek yok.

Formatı zaten öyle atmıştım hocam. Farklı bir PC'den USB hazırlayıp Windows açılmadan atmıştım. BIOS'dan şüphelenme sebebim tamamen o bip sesi. BIOS sesi gibi geldi bana o yüzden öyle düşündüm.

O kadar yetenekli bir hacker öyle bir virüs üretse sence rastgele bir hiç kimseye mi yoksa önemli yerde olan birine mi saldırır?
Genelde küçük işletmeleri / kişileri hedef aldığını bilmiyorsun sanırım?
Tamam, çok nadir olabilir.
Hiç olmayacağı anlamına gelmiyor, bu tarz olaylara biraz daha dikkatli yaklaşın.

O kadar yetenekli bir hacker öyle bir virüs üretse sence rastgele bir hiç kimseye mi yoksa önemli yerde olan birine mi saldırır?
Yine de BIOS pilini çıkarıp formatlamak bana bir şey kaybettirmez değil mi hocam? En azından içim rahat eder😄 Çok uğraştırıcı bir işlem değil gibi sanki. En kötü ihtimalle diskleri ve kasayı bir bilgisayarcıya veririm o halleder her şeyi.

Geri
Yukarı