Formattan sonra RAT şüphesi

Yine de BIOS pilini çıkarıp formatlamak bana bir şey kaybettirmez değil mi hocam? En azından içim rahat eder😄 çok uğraştırıcı bir işlem değil gibi sanki. En kötü ihtimalle diskleri ve kasayı bir bilgisayarcıya veririm o halleder her şeyi.

BIOS pilini çıkartıp takabilirsin ama öyle bir virüs bilgisayarına bulaştıysa pili çıkartıp takmakla düzeleceği garanti değil çünkü bazı tip virüsler kendini orijinal BIOS versiyonunun üstüne yazabiliyor.

BIOS pilini çıkartıp takabilirsin ama öyle bir virüs bilgisayarına bulaştıysa pili çıkartıp takmakla düzeleceği garanti değil çünkü bazı tip virüsler kendini orijinal BIOS versiyonunun üstüne yazabiliyor.
Peki öyle bir virüs olduğunu farz edelim, ne yapmamı önerirsin hocam yakayım mı anakartı 😄 Çok lanet bir şey bu gerçekten, nereden araştırırsam araştırayım herkes kurtuluşu yok diyor.

Peki öyle bir virüs olduğunu farz edelim, ne yapmamı önerirsin hocam yakayım mı anakartı 😄 çok lanet bir şey bu gerçekten, nereden araştırırsam araştırayım herkes kurtuluşu yok diyor.

Öyle bir durum olduysa pek fazla seçeneğin olacağını sanmıyorum tek bir kurtuluşun var bilgisayarındaki BIOS çipini ve varsa yedek BIOS çipini CH341A ile yeniden programlaman.

Son düzenleme:
O zaman anlaşılan o ki bunun sonu yok. Net bir şekilde problemin devam ettiğine dair kanıtlarım olursa, anakart değiştirmeye kadar gider bu iş. Şimdilik paranoya yapmadan kullanmaya devam edeceğim. İnternet erişimini kısıtlayan bir güvenlik duvarı indirmemi tavsiye eder misiniz? Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Bios a virüs bulaşması mümkündür ama temizlemek için uzman ekipmanlar gerek. Eğer bulaştıysa bios çipinin sıfırlanıp sıfırdan bios yazılması lazım.

Ekranın mavileşmesine gelince sorunu tam tespit etmek için başka bir monitöre yada televizyona bağla. Sorun devam ederse ekran kartı biosu da virüslenmiş olabilir.

Bios a virüs bulaşması mümkündür ama temizlemek için uzman ekipmanlar gerek. Eğer bulaştıysa bios çipinin sıfırlanıp sıfırdan bios yazılması lazım.

Ekranın mavileşmesine gelince sorunu tam tespit etmek için başka bir monitöre yada televizyona bağla. Sorun devam ederse ekran kartı biosu da virüslenmiş olabilir.
O zaman Nytmare hocamın dediği gibi bunun binde bir ihtimal olduğunu düşünmeye çalışacağım. Çünkü öyleyse yapabileceğim bir şey yok. Harici ekran kartım yok bu arada, APU sistem kullanıyorum. İşlemciye gömülü yani. Monitörüm sağlam ve kalitelidir ondan şüphem yok. Antivirüsüm lisanslı, Firewall da kuracağım ve yapabileceğim daha fazla bir şey yok anladığım kadarıyla.

Çözüm Kaspersky Virüs Koruma Yazılımı 2022 - Ücretsiz Versiyon ve Deneme Sürümü İndirme | Kaspersky

Onu da şimdi yaptım hocam. Sonuç olarak tehdit bulamadı. Sanırım geriye iki ihtimal kaldı, ya virüs BIOS'ta, ya da bilgisayar tozlandığı için vs. yeterince güç alamadı ve ekran mavileşti.

Dosya Ekleri

• Screenshot_86.png
    Screenshot_86.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 15

Geri
Yukarı