Forum kuralları ve ceza almak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Nitroshock6

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle gerçekten güzel bir forum ancak kurallar biraz garip.
Dün cümleye büyük harfle başlamadığım ve nokta koymadığımdan 1 saat ceza aldım.

Aslında 1 saat ceza almak pek bir şey ifade etmiyor. 1 saat nedir gelip geçer ama güzel bir forum konusu açan kişilerle sohbet edip onlara fikir veriyoruz.
Ya da onlar bize.

Gerçekten sıkıcı bir durum ancak yanlış yazımımız değil cezanın büyüklüğü.
Açıkçası ben Türkçe hocamdan böyle bir ceza almadım.

Bir tuşa basmak zor değil ancak unuttuğumuz için ceza yememiz daha kötü eminim ki bu yanlış yüzünden ceza yemeyen yoktur.

Moderatörlerin bir suçu yok onlar da işini yapıyor yalnız bu ceza yerine metin düzeltme bölümünü direkt yükleseler?

Yani ne biz yanlış yazalım ne de ceza yiyelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış yazıma verilen cezalar hakkında isyan ederken moderatör tarafından mesajınızın düzenlenmesi, bu mesajınızı da hatalı yazdınız galiba.

Ceza almazsanız hatanızın farkına varamazsınız, ceza saatleri gayet uygun. Ana dilimiz Türkçeyi öğreniyoruz hatalı yazım yaparsak, ne güzel işte. Gereksiz bir konu olmuş. Eski bir konu, umarım hâla böyle düşünmüyorsunuzdur.

1630864187289.png

Dün cümleye büyük harfle başlamadığım ve nokta koymamam yüzüne 1 saat ceza aldım.

Şunu yapmak zaten Facebook gibi bir platformda yorum yapmaktan farksız.

Facebook gönderisi altına yorum yapmıyorsunuz, yazım kurallarına dikkat eden bir forumda yorum yapıyorsunuz.

Kuralları okuyabilirsiniz. Eskiden bu cezalar 1 günden başlardı, onu da hatırlatmış olalım.

Şunu yapmak zaten Facebook gibi bir platformda yorum yapmaktan farksız.

Facebook gönderisi altına yorum yapmıyorsunuz, yazım kurallarına dikkat eden bir forumda yorum yapıyorsunuz.

Kuralları okuyabilirsiniz. Eskiden bu cezalar 1 günden başlardı, onu da hatırlatmış olalım.

Açıkçası kurallarla bir tartışmam yok. Konumda da öyle bir cümle kurmuşsam ya da belirtmişsem affola.

Sadece biraz canımızı sıkan nokta sanırım bilgili olduğumuz bir konuda susturulmak ve herkes gibi bir mesajı yazmadan önce aynı Türkçe dersinde sınav kağıdının arkasındaki kompozisyonu kontrol etmek gibi hoca görmesin de puanımızı kırmasın. Bence biraz eleştirel bir konu.

Açıkçası kurallarla bir tartışmam yok. Konumda da öyle bir cümle kurmuşsam ya da belirtmişsem affola.

Sadece biraz canımızı sıkan nokta sanırım bilgili olduğumuz bir konuda susturulmak ve herkes gibi bir mesajı yazmadan önce aynı Türkçe dersinde sınav kağıdının arkasındaki kompozisyonu kontrol etmek gibi hoca görmesin de puanımızı kırmasın. Bence biraz eleştirel bir konu.
Ana diliniz Türkçe ise dilimizi en iyi şekilde kullanmanız gerekir. Bunun kompozisyonla alakası yok. Herkesin dil kurallarına uyması gerekiyor.

Bu forumun da her yer gibi kendine has kuralları bulunur ve kurallara uymanız gerekir.

Ana diliniz Türkçe ise dilimizi en iyi şekilde kullanmanız gerekir. Bunun kompozisyonla alakası yok. Herkesin dil kurallarına uyması gerekiyor.

Bu forumun da her yer gibi kendine has kuralları bulunur ve kurallara uymanız gerekir.

Sanırım yazdıklarım konuyu 2 kitleye bölmüş.

Ben burada yazım kurallarını cümleyi daha öne çıkarmak ve düzenli bir cümle kullanmakta yararlı olduğunu söyledim zaten. Moderatör ve birkaç kişi de, ben de içinde dahil olmak üzere, önemsenmesi gereken bir konu olduğunu biliyoruz fakat her ne kadar dil döksem de ceza yedikten sonraki hissimi paylaşmak istedim. Tabii konuyu oluşturduktan sonra daha çok dikkat edip benimsediğimi de paylaşmak istedim. Neden böyle bir cevap yazdınız anlamadım.

Foruma ilk yazdığımda bana da saçma geliyordu. Şu an iyi ki yazım kurallarına dikkat ediliyor diyorum. Önceden büyük, küçük noktalama işaretlerine dikkat etmiyorken şimdi sadece burada değil WhatsApp konuşmalarında bile dikkat etmeye çalışıyorum. Bence güzel bir uygulama.

Bir büyük harfi yazmayınca ve nokta koymayınca Türkçeye dikkat edilmemiş mi oluyor? Direkt cevaplarken otomatik düzeltme yapılabilir ve ya moderatörler tarafından uyarılabilir.

Bir büyük harfi yazmayınca ve nokta koymayınca Türkçe'ye dikkat edilmemiş mi oluyor? Direk cevaplarken otomatik düzeltme yapılabilir veya moderatörler tarafından uyarılabilir.

İşte böyle düşünen kişiler bekliyorum, yukarılarda biri gereksiz takıyorsun falan yazıyordu.

1630872669482.png

Gerçekten bazı yazılar oluyor pek bir şey anlaşılmıyor; paragraf atlayıp tane tane konuyu anlatmak yerine bir paragrafa sığdırıyorlar resmen. Hikaye yazmak denir buna. Bazen de cümlelerde anlam bozukluğu oluyor, ben de bu konuda hassasım ve direkt raporlarım.

Bence konu kapatılabilir, halen benim düşüncemi size yansıtamadıysam sorun bendedir. Teşekkür ederim. Derdim kurallar değil!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı