Forum neden korsana korsana karşı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dünyada milyarlarca insan var, benim yerime onlardan alsınlar parayı. Ben parayı yalnızca fiziksel ihtiyaçlarıma harcarım.
Gerçekten forumda korsan konusunda en saçma yorumlar yapan sizsiniz. Türkiye'de korsan kullanım için gayet makul sebepler, etkenler varken bu derece saçmalama seviyesine ulaşmak başarı.

Gerçekten forumda korsan konusunda en saçma yorumlar yapan sizsiniz. Türkiye'de korsan kullanım için gayet makul sebepler, etkenler varken bu derece saçmalama seviyesine ulaşmak başarı.

Tabii canım kesin öyledir. Saçma bir yorum görmek istiyorsan yalnızca birkaç sayfa dolaşıp "paran yoksa oyun oynama" gibi yazılanlara bakabilirsin.

O zaman biz de evinin kirasını ödeyemeyenlere sokakta kalın diyelim. Ne de olsa eğlenmek fizyolojikken, barınma güvenlik ihtiyacıdır ve Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi fizyolojik ihtiyacı daha önde tutar. Bu durumdaki mantıklı argümanın nedir?

Tabii canım kesin öyledir. Saçma bir yorum görmek istiyorsan yalnızca birkaç sayfa dolaşıp "paran yoksa oyun oynama" gibi yazılanlara bakabilirsin.

O zaman biz de evinin kirasını ödeyemeyenlere sokakta kalın diyelim. Ne de olsa eğlenmek fizyolojikken, barınma güvenlik ihtiyacıdır ve Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi fizyolojik ihtiyacı daha önde tutar. Bu durumdaki mantıklı argümanın nedir?
Eğlence sektörü ürünleri teknik olarak zaruri ihtiyaçlar olmadığı için bu ürünleri karşılayamıyorsan kullanma cevabı belli bir raddede makul görülebilir, benim kullanmayacağım bir cümle olduğunu belirteyim. Korsan kullanımı bazı hususlarda oldukça önemli gördüğüm gibi birisinin bir oyunu korsan indirmesi beni hiçbir şekilde etkilemiyor. Gidip orada burada o dev şirketlerin yalayıcılığını yapacak değilim.

Sana Maslow'un İhtiyaçlar Hiyeyarşisi'nde eğlenme eyleminin bir yeri olduğunu kim söyledi bilmiyorum ama ondan uzak durmanı öneririm, tabii belki sen kendin bu kanıya varmışsındır bilemeyeceğim. Zaten anladığım kadarı ile fizyolojik kelimesi ne anlama geliyor onu da bilmiyorsun gibime geliyor.

Bu arada barınma gibi durumların da zaruri bir ihtiyaç olması bu ihtiyacın giderilmesi için belli bir ücret olmayacağı anlamına gelmiyor. Yani eğlenme eylemini aklımıza hakaret eder bir şekilde barınmanın önüne koyarsak bile bu, bu eylemin ücretsiz olacağı anlamına da gelmiyor. Zaten daha da komik olan tarafı eğlenme eylemini zaruri kabul etsek bile bu korsan kullanımı hiçbir şekilde meşrulaştırmıyor ki zaten.

Sana Maslow'un İhtiyaçlar Hiyeyarşisi'nde eğlenme eyleminin bir yeri olduğunu kim söyledi bilmiyorum ama ondan uzak durmanı öneririm, tabii belki sen kendin bu kanıya varmışsındır bilemeyeceğim. Zaten anladığım kadarı ile fizyolojik kelimesi ne anlama geliyor onu da bilmiyorsun gibime geliyor.

Bu arada barınma gibi durumların da zaruri bir ihtiyaç olması bu ihtiyacın giderilmesi için belli bir ücret olmayacağı anlamına gelmiyor. Yani eğlenme eylemini aklımıza hakaret eder bir şekilde barınmanın önüne koyarsak bile bu, bu eylemin ücretsiz olacağı anlamına da gelmiyor. Zaten daha da komik olan tarafı eğlenme eylemini zaruri kabul etsek bile bu korsan kullanımı hiçbir şekilde meşrulaştırmıyor ki zaten.

Eğlenmek, oyun oynamak memeli canlıların çoğunda var olan ihtiyaç. Bunu yapmak da, bundan mahrum kalmak da fizyoloji ile doğrudan alakalı. Buraya 50 tane link bırakmayacağım ama ufak bir örnek verirsem moral/kanser hastalığı gibi.

Diyebilirsin o zaman git düğünlerde dans et, kahvede okey at. Makuldur ama barınma ihtiyacı çadırda kalarak, mağarada yaşayarak da giderilir doğru mudur? Apartman dairesi ise güvenlik basamağında bir ihtiyaçtır. Madem konulara duygusal değil, gerçekçi bakıyoruz.

Eğer robot gibi tamamen doğrular ve yanlışlar üzerinden gideceksek evet korsan oyun/yazılım/film %100 yanlıştır. Ama insani yönümüzü kullanırsak korsan oyun oynayana da, karnı aç olduğu için yalnızca bir ekmek çalana da, maaşı iki kat artmışken kiraların beş kat arttığı yerde zorluk yaşayan kişiye de empati yapmalıyız.

Eğer robot gibi tamamen doğrular ve yanlışlar üzerinden gideceksek evet korsan oyun/yazılım/film %100 yanlıştır. Ama insani yönümüzü kullanırsak korsan oyun oynayana da, karnı aç olduğu için yalnızca bir ekmek çalana da, maaşı iki kat artmışken kiraların beş kat arttığı yerde zorluk yaşayan kişiye de empati yapmalıyız.
Öncelikle dediğim gibi, bireysel olarak korsan kullanımla alakalı sorunum olmadığı gibi pek umrumda da değil şahsen. Sadece korsan kullanım üzerine olan tartışmaları seviyorum.
Diyebilirsin o zaman git düğünlerde dans et, kahvede okey at. Makuldur ama barınma ihtiyacı çadırda kalarak, mağarada yaşayarak da giderilir doğru mudur? Apartman dairesi ise güvenlik basamağında bir ihtiyaçtır. Madem konulara duygusal değil, gerçekçi bakıyoruz.
Artık modern toplumda barınma ihtiyacını soğuktan ölmeyeceğin ve uyuyabileceğin bir yer olarak görmüyoruz diye düşünüyorum. Modern toplumda barınma ihtiyacı aslında güvenlik basamağında bir ihtiyacı temsil ediyor zaten. Maslow piramidinin en altında yazan barınak aslında insanın yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için dış koşullardan ölmeyeceği bir yerde dinlenmesi anlamına geliyor, yani aslında uyumak. Teknik olarak ölmeden bir yerde uyuyabiliyorsan bu ihtiyacı karşılıyorsundur ancak biz artık barınma ihtiyacını öyle görmüyoruz.

Bir de şöyle bir sıkıntı var. Apartman dairesi diğer verdiğin örneklerden bariz bir şekilde daha "iyi". Eğlence aktiviteleri için öyle bir sıralama yapıp şu daha iyi diyemeyiz, desek bile bu öznel bir yorumdan ötesi olmaz.
Eğlenmek, oyun oynamak memeli canlıların çoğunda var olan ihtiyaç. Bunu yapmak da, bundan mahrum kalmak da fizyoloji ile doğrudan alakalı. Buraya 50 tane link bırakmayacağım ama ufak bir örnek verirsem moral/kanser hastalığı gibi.
Fizyolojik ihtiyaç dediğimiz şey insanın vücudunu canlı tutabilmesi, kısacası yaşama devam edebilmesi için gerekli olan şeylerdir. Eğlenme eylemine bir zaruriyet desek bile bu fizyolojik bir ihtiyaç olamaz. Olması için eğlenmediğimiz zaman ölmemiz gerekirdi. Eğlenmeye dediğim gibi bir zaruriyet desek bu sadece psikolojik bir ihtiyaç olabilir. Psikoloji ile fizyolojinin belli bir korelasyonunun olması bu durumu fiziksel bir ihtiyaca çevirmez. Öyle olsaydı vücudu etkileyen her türlü şey fizyolojik bir ihtiyaç olurdu.

Morali bozuk olan bir insanın kanseri daha da ilerliyor, kurtulma riski azalıyor diye bu; moral yükseltmenin fizyolojik bir ihtiyaç olduğu anlamına gelmiyor. Eğer belli aralıklarla moral yükseltmeseydik ve bundan dolayı direkt ölseydik o zaman buna bir fizyolojik ihtiyaç diyebilirdik.

Maslow'un piramitinde bu kategoride seks de yer alıyor bu arada ancak artık seksi "basic human need" olarak görmüyor insanlar gördüğüm kadarıyla, bunun sebebi de zaten dediğim gibi bireyin kendi yaşamı için zaruri olmaması. Bir de seksin diğer ihtiyaçlara kıyasla çok daha önemsiz bir konumda olması aşikar. Tabii Maslow'un piramitinde de bunun olma sebebi aslında gayet anlaşılır. Seks temel bir güdü ve biz insanlar bunu sürekli fiziksel olarak güdüyoruz.

Aynı şey değil, yoğurt ile 1000TL'lık oyun aynı fiyatta mı? Yoğurt yemek iken oyun bildiğimiz sanal oyun. Gerçekte hiçbir değeri yok.

Firmaların koydukları fiyat yurt dışında aynı? Ya 50 birimden çıkar ya 60 birimden çıkar ya da 15-20 birimden çıkar. Firmalara değil baştakine kızın oyun fiyatları konusunda. Burada 899 TL olan AC Mirage şu an yurt dışında 50 birim.

Parası olmayann oyunu oynamak isteyen her türlü korsan oynar zaten. Olurda bir gün oyuncuların yarısı oyunu alacak para konusunda sıkıntıya düşmez, o zaman korsana destek vermemek konusunda herkese hak veririm. Fakat şu an bunun tatavasını yapmaya gerek yok.
Düzgün bir ekonomiye sahip olduğumuzda, tabii ki buna asla destek verilmesin ama hocam dediğiniz gibi insanlar zaten mutsuz bari paran yoksa oynama denmesin, paran yoksa oynama demek empati yoksunluğundan ibarettir. Yorumunuz tam isabet olmuş.

Korsan oyuna tepki gösterenleri bazen anlayabiliyorum ama gereğinden fazla hırsız imajı yapıştıranlara şunu sormak istiyorum , farzedelim siz dizi platformu olarak netflix kullanıyorsunuz ve izlemek istediğiniz dizi farklı bir platformda , her izlemek istediğiniz dizi için farklı bir platforma mı kaydoluyorsunuz ya da bir sinema filmi çıktı ve sinema salonuna gidip izleyemediniz , izlemek istediğiniz zaman gidip filmi 50-100 liralara satın mı alıyorsunuz yoksa çok yaygın olan kaçak film sitelerinden mi izliyorsunuz , eğer gerçekten her film ve diziyi izlemek için ekstra para veriyorsanız korsan oyuna karşı olmanızı haklı buluyorum ama ikinci şıkkı yapıyorsanız siz de objektif değilsiniz çünkü verdiğim örnek oyun vs yoğurt örneği değil , filmlerde de deli gibi para harcanıyor ve emek veriliyor ve siz onu kaçaktan izleyerek suistimal ediyorsunuz. Eğer bir oyunu insanlar çok övüyorsa , tarzıma uyduysa orjinalini alırım deneyimlemek için , mesela geçen korsan olarak miles molares oynadım ve oyun 5 saatte bitti ve fiyatı 400 liraya yakındı , ondan önce spiderman remastered satın almıştım ve 30-40 saat arası oyun deneyimi sunuyordu , belki korsan olarak denemeseydim miles moralesi 500 liram boşu boşuna gidicekti. Son olarak oyun yapımcıları oyunlarını belirli bir ücret karşılığında kırdırıyolar , eğer gerçekten kırılmasını istemeseler bunu yapmaları çocuk oyuncağı olur , fifa kaç oyununda bunu yaptı mesela hala kırılmayan oyunları var , olay tamamen win-win çarkından ibaret.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı