Korsana karşı olmak

Beni umursamayıp, önüme ütopik fiyatlar koyan bir firmanın oyununu korsan kullanırım, bu benim tepkimdir ve kullanırken rahatsız olmam. Herhangi bir indirimde almaya çalışırım onun haricinde.

Çok uzun süredir korsan bir oyun indirmedim, yıllar oldu diyebilirim fakat ileride belki ne kadar hoşnut olmasam da bu bozulacak. Bildiğiniz zorunda bırakılıyoruz. Ya oyunları bırakacağım ya da korsan kullanmaya tekrardan başlayacağım.

Firma ütopik fiyat koymuyor aksine iyi fiyat koyuyor. Steam hala 3, 54'den alıyor dolar kurunu.

Bazı programların alternatifleri olsa da bazılarının alternatifleri yok. Bu dönem MATLAB kullanmam gerekiyor, ama üniversitem lisans almamış. Mecburen korsan kullanacağım, 1 dönem için 60$ lisans parası veremem. Aynı şekilde oyun fiyatları da artıyor, birçok oyun 250₺ olsa da önümüzdeki seneden itibaren 500₺'ye dayanacak. Ya 2 yıl bekleyip oynayacağız, ya da korsan oynayıp indirimde satın alacağız, ki böyle yaptığım oyunlar oldu. Nefret etsem de korsan kullanmaya mecbur kalacağız.
MATLAB'ın Octave isminde alternatifi var. Tamamen ücretsiz kullanabilirisiniz. Aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

Firma ütopik fiyat koymuyor aksine iyi fiyat koyuyor. Steam hala 3, 54'den alıyor dolar kurunu.
Hocam burada yanlış bir bilgi var, genel olarak yanlış biliniyor.

Steam'in önerdiği bir kur var, evet ama hiçbir firma buna uymak zorunda değil. Dilerse doları 4 TL'den kabul eder, isterse 7. Bu firmaya bağlı bir şey, Steam'e değil. Bazıları Türklere iyi davranıyor, bazıları pek iyi davranmıyor.

Param olduğunca almaya çalışıyorum ama şu ekonomik durumda oyun alabilmem çok zor. Korsanın suç veya emek hırsızlığı olduğunu düşünmüyorum çünkü dijital bir şeyin kopyalanıp kullanımının kolaylaştırılması üreticiye zarar vermez, bence korsan kullananları değilde oyunları kıranları suçlayın, burada korsana çok karşı olan insanlar mesela hiç korsan bir siteyi Siber Suçlar'a ihbar etmemiştir, ama korsan kullanlardan nefret etmiştir belkide. O yüzden korsan kullanları yargılama görevi kimseye düşmez.

Param olduğunca almaya çalışıyorum ama şu ekonomik durumda oyun alabilmem çok zor. Korsanın suç veya emek hırsızlığı olduğunu düşünmüyorum çünkü dijital bir şeyin kopyalanıp kullanımının kolaylaştırılması üreticiye zarar vermez, bence korsan kullananları değilde oyunları kıranları suçlayın, burada korsana çok karşı olan insanlar mesela hiç korsan bir siteyi Siber Suçlar'a ihbar etmemiştir, ama korsan kullanlardan nefret etmiştir belkide. O yüzden korsan kullanları yargılama görevi kimseye düşmez.
Düz bakınca evet, bir insanın korsan indirmesi üreticiye bir zarar vermiyor ama şu anda oyuna para veren adamlar oyunlara para vermeyi enayilik olarak görürse firma nasıl para kazanacak? Para kazanmayı bırak zarara girecekler. Oyunların belli bir maliyeti var sonuçta ki büyük oyunlar için bu maliyet de yüksek oluyor.

Düz bakınca evet, bir insanın korsan indirmesi üreticiye bir zarar vermiyor ama şu anda oyuna para veren adamlar oyunlara para vermeyi enayilik olarak görürse firma nasıl para kazanacak? Para kazanmayı bırak zarara girecekler. Oyunların belli bir maliyeti var sonuçta ki büyük oyunlar için bu maliyet de yüksek oluyor.
Hocam bundan 2-3 sene sonrasında korsan oyunculuğa gerek kalacağını sanmıyorum, DENUVO korumasından dolayı oyunları kırmak daha uzun sürüyor artık, umarım en kısa zamanda Netflix'e benzer bir oyun servis sağlayıcısı gelir ve korsana ihtiyaç kalmaz çünkü oyunları teker teker alsak asgari maaş çıkıyor ortaya.

@Atieism paramın olmasıyla alakası yok. Bende bazen oyunlara para harcayamıyorum fakat korsana başvurmuyorum, gerekirse 2 ay daha bekliyorum ama korsana başvurmuyorum.

Geri
Yukarı