Korsana karşı mısınız?

Ortada bir ürün var, hizmet değil. Karşılaştırdığınız şeylerin ne olduğunu kavrayın. Oyun bir üründür. Biri demiri eğip, büküp şekil verip bir otobüs ortaya koyuyor, diğeri elektronik ortamda satır satır kod yazıp bir oyun ortaya koyuyor! İkisi de bunu yaparken EMEK harcıyor ve ortaya bir ÜRÜN koyuyor. Sen o otobüsü alıp yolcu taşırsan hizmet verirsin. Sen o oyunu alıp insanlara oynatırsan hizmet verirsin.

@Quarit'in eleştirdiği şey; Ortaya konan ürünün ücretsiz olması ama bu ücretsiz ürünün içindeki zorunlu satın almalar. Valve eleştiriyor, valve'in ortaya koymuş olduğu CS2 adlı ücretsiz "ürünün", içinde bir takım eklentiler satması ve bunları fahiş fiyatlarla satmasını eleştiriyor. Bunu neden "korsana karşı mısınız" konusu altında yapıyor onu anlamamakla beraber, eğer eleştirisi bu değilse niye valve'den örnek veriyor? Bunları yaparken neden monitör örneği veriyor?
Dijital ürünler birer hizmettir somut ürünlere kıyasla. Somut ürünlerle hırsızlık anlamında bu şekilde kıyaslanamazlar. Dijital ürünlerde senin onları kullanman eksilmelerine sebep olmaz. Sonuçta kullandığın şey üretilen ürünün dijital bir kopyası. Aynı otobüs mantığı gibi, sen kullanmasanda veya kaçak kullansanda birileri orijinal satın aldığı için yeterince para kazanacak, belki beklenilenden çok bile kazanacak. Ama sonuç itibariyle son o ücreti ödemeden, o emeğin karşılığını vermeden kullanmış olacaksın. Hepsi bu.

Kalkıp Mustang çalmakla aynı kefeye koyup sonra benim neyi savunduğumla ilgili eleştiri yapacak konumda değilsin. Fiziksel ve dijital ürünler arasında ki farkı bilmiyorsun daha. Ben neyi karşılaştırdığımı yeterince kavrıyorum zaten.

Karşı değilim. Günümüz dünyasında normal kullanıcıların rahat indirebildiği ve erişebildiği dosyaların artık bir değeri yoktur.

Hatta korsan yazılımın, bana göre daha performanslı yada daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir platform bağımlılığı yok yada bir engeli.

Ortaya konan ürünün ücretsiz olması ama bu ücretsiz ürünün içindeki zorunlu satın almalar. Valve eleştiriyor, valve'in ortaya koymuş olduğu CS2 adlı ücretsiz "ürünün", içinde bir takım eklentiler satması ve bunları fahiş fiyatlarla satmasını eleştiriyor. Bunu neden "korsana karşı mısınız" konusu altında yapıyor onu anlamamakla beraber, eğer eleştirisi bu değilse niye valve'den örnek veriyor? Bunları yaparken neden monitör örneği veriyor?
Kendince emekçi değiller, sömürgeciler, o yüzden zengin sömürgeciden çalmak okaydir kafasıyla yorum yapıyor. Monitör olayına niye girdi bende anlamadım. Neyse engelledim ben onu. Hiç bir yazısını görmüyorum.

Korsana karşı değilim. Bir film, dizi, oyun, kitap internete düştüyse para vermenin bir anlamı yok. Ancak Online oynama ya da aktif Event'lere katılmak vs isteyenler için orijinal yapım şart. Oyuna para vermek şu an için daha doğrusu benim için olanaksız bir şey. Ben öğrenciyim. Oyuna para verirsem kendime nasıl para ayıracağım? Yani benim için korsan bir nimet. Zaten Türkiye'de oyunlara müthiş bir zam geldi ve hala daha geliyor. Yeni çıkan bir oyunu korsan sitelerde beklemekten başka bir çarem yok maalesef. Çoğu insan için böyle. Ve ayrıca sanal bir şeye o kadar para bayılmak biraz enayilik gibi geliyor bana. Tama anlarım 100-300 TL arası verirsin de, bir oyuna kalkıpta 1000 TL vermek akıllı bir insanın yapabileceği bir şey değil.

Korsana karşı falan değilim ama oyun ve kitapları satın almayı tercih ediyorum. Hem koleksiyon açısından hem de istediğim zaman elimin altinda olmaları hoşuma gidiyor fakat film dizi falan tabii korsan izlemek gayet normal bir şey.

Oyunlarına: Filipince, Endonezyaca, Arapça, Malezyaca dillerini koyupta, 100 milyonluk nüfusu olan Türkiye'nin dilini koymaya tenezzül etmeyen oyun şirketlerine, geliştiricilerine karşı yaşasın korsan, yaşasın crack.

Eskiden karşıydın şu an ise Türkçe dil desteği ile bölgesel fiyatlandırma olmayan ürünlerde beni düşünmeyeni ben mi düşüneceğim kafasındayım.

Hayatında hiç aylarını veren, sert mesailer ile çalışan oyun firmasında çalışan bir işci gördün mü? Bence görmedin. Technopat da takıla takıla bu yorumu yapıyorsun. Eleştiri yaparken mümkünse gerçekten mantıklı olsun. Ne düşündüğün, neye karşı çıktığın, hangi tarafı savunup hangi tarafın haksız olduğunu yorumlarken mümkünse orantılı olsun. Gerçekten hak yemenin sonucu genel olarak kendisi ile birlikte birçok şeyi bu gibi durumlara sürükleyebilir. Örnek insanların bilgisayarlarına zarar vermeye çalışan kendini hacker sanan idiotların üremesine sebep olabilir bu gibi durumlar. Lakin şimdi bunun şöyle bir tarafı daha var. Bir oyun firması bile bu gibi durumları pekiştiriyor, çünkü sonuç olarak herkesten çok bu tür şeyler kendilerin işine geliyor. Akıl var mantık var. Bir oyunda skin fiyatları sence bu kadar değeri hak ediyor mu? Şimdi diyeceksin ki "ticaret" iyide ne kadar legal olursa olsun bunun denetimin yapılması gerek, yoksa o piyasayı zengin kan emici kullanıcılar rahat rahat kontrol eder, ki örnek CS2 oyun skin pazar alanı. Neler neler dönüyor bir bilsen...oyun yapımcıları en azından bu durumu kontrol altına alabilir, ama neden alsın ki, ortada tuhaf bir rank sistemi var, bir de oyuncuları birbirinden ayıran skin farkları. Bu oyun firmaları babaların hayrına oyun yapmıyorlar. Ya da senin dediğin gibi zor şartlarda çalışırken, ki çalışmıyorlar bu kadar indirgemeye gerek yok, çalışırken de babaların hayrına yapmıyorlar. Senin hayatın boyunca gerçekten zar zor çalışıp yemeden içmeden biriktireceğin paraları o bahsettiğin emekçiler 1 ay içinde kazanıyor. Sonuç işte gördüğün biri, özellikle Online oyunlarda birbirlerini yiyen, üstünlük kurmaya çalışan bir topluluk. Ne kadar güzel değil mi bu: ))) ben optimizasyon işi yapıyorum. Özellikle yüksek FPS oyunların kullanıcıları nasıl kısıtladığını bilsen herhalde şu yazdıklarından dolayı utanırsın kendinden. Bununla birlikte bu oyunların özellikle yine yüksek FPS oyunların bilgisayar piyasasına nasıl bir etkisi olduğunu bilsen. 540Hz monitör nedir? Ya da 360Hz monitörün gerçekten tipik olarak (dikey eşitleme) o frekansa sahip olduğunu mu düşünüyorsun gerçekten? Bunu düşünen insan sayısı yok denilecek kadar. Çünkü bu tür olaylardan anlayan kişi sayısı az. Bundan dolayı da unlostv gibi abilerim 15 sene boyunca aynı boş FPS arttırma konularına süreklilik katabiliyorlar. Bunun nedeni kitlenin hırslı ve aptal olmasıdır. Monitörlerde ki tepkime süresi olarak bildiğimiz şu 1ms ve 0.5ms olayları :D bunların hepsi satış politikasını ilgilendiriyor. Bir monitörde ki tepkime süresi oyundan oyuna, kullanımdan kullanıma, renkten renklere göre farklılık gösterir. Monitörde ki tepkime süresi hakkında daha hiçbir fikri olmayan o kadar insan var. O yüzden diyorum şu naçizane yorumlarınızı yaparken bir şeylerin farkında olduktan sonra yapın. Forumlarda genel insanların alışılagelmiş olan yorumların taklitini yapmaya gerek yok. Bu fikir değil, birbirini taklit etmektir. Bakış açısı bile değil.

Konu saçma bu arada. Ben de yorum yapmıştım ama şimdi burada genel bir olay hakkında tartışma yapamayız. Çünkü gerçekten emek veren oyun yapımcıları var. Bununla birlikte gerçekten tam tersi her şeyin içine eden oyun yapımcı firmaları da var. Hangi taraftan konuşalım istersin? Eleştiri yaparakta bir sonuca varamayız. Ancak böyle bizimle söz de aynı görüşte olan başka kullanıcıların beğenilerini alırız. Egomuz tatmin olur :D oyun firmaları genel olarak kan emici zihniyetlere sahiptir. Bu tür olaylar gelişmek için değil, insanları uyuşturmak için vardır. Her gün görüyorum canım kafayı sıyırmış oyuncuların bana gelip FPS olsun oyun gecikme konusu olsun geldiklerini. Neden bu tür şeyler için var olan bilgisayarımızda bir şeyleri açıp kapatmaya değiştirmeye ihtiyaç duyuyor kullanıcılar? Neden emekçi oyun firmaları bu optimizasyonu kendileri sağlamıyor? O zaman nasıl satılacak 360Hz monitörler, ekran kartları ve işlemciler falan falan...sağ olsun emekçi oyuncu firmaları iyi döndürüyor oyun dünyasına ait her şeyi...

Hocam niye monitörlere falan girdiniz anlayamadım biraz da agresif bir dil kullanmışsınız onun sebebini de anlayamadım fakat cahil bir dil kullanmayacağım size bende izlediklerimden öğrendiklerimden bahsedeceğim. Rockstar RDR2 yapımından önce çalışanları sert mesailer ile oyuna günlerini vererek bir emek gösteriyorlardı. Haftada 70'den hatta 100'den fazla saatlerini gömen çalışanlar bile vardı. Elbette burada istismardan falan söz etmiyorum fakat bu insanlar emek veriyorlardı doğal olarak bahsettiğin 1 ayda kazanma olayı adamın yeteneğine bağlıydı. Adam çalışıyor parasını kazanıyor. Technopat'ta takıla takıla bu yorumu yaptığımı kameraların mı söyledi sana? Çünkü oyun yapımı ve firma belgesellerine ilgiliyimdir, zamanında çok izlemişimdir. Online oyunlara girmişsin onlara da bir özet geçeyim. Online oyun firmaları her zaman kan emici oluşumlardır, bunlara açıklayabileceğim veya yapabileceğimiz bir şey yok. Oyun fiyatları hakkında oyun firmalarına değil baştakine kızacaksınız. Oyun fiyatları dışarıda yine 50 birimden 60 birimden çıkıyor buradaki gibi 899 1200 gibi rakamlardan çıkmıyor. Kendi paranı kazanıyorsan korsan kullanamazsın, istisnalar yoksa tabii. Bu istisnalar içinde oyunun piyasada bulunmaması veya eski olması gibi şeyler olmalı. Bu yazdığınız yazı biraz da dertleşme tadı verdi bu yüzden bende size biraz derdimi açmak istiyorum. Korsanı eskiden bende kullanırdım evet bu doğru fakat eski ve piyasada bulunmayan oyunlar için kullanırdım ve kendi paramı elime alamadığım için kullanırdım. Şu an haftalıklar ve harçlıklarımdan PS Plus karşılıyorum, oyun alıyorum eğer ucuz bir şeyler bütçeme uygun bir şeyler bulursam. Dediğim gibi kendi paranı eline alıyorsan korsan kullanman istisnalar dışında saçma olurdu. Online oyunlara korsan şeklinde erişemezsin, skin fiyatları gibi şeylerin farkındayım ve tamamen Online oyun firmalarının kan emiciliğine bağlıyorum. Bu konu da böyle hocam. Yaşıma bakarak bana bir şeyler yazmak istediğinize inanıyorum fakat günlerim oyun videoları, belgeselleri izlemekle geçiyor ve sürekli oyun oynuyorum bunu gizlemeyeyim. O yüzden cahil olduğumu düşünmüyorum. Belki bakış açım dardır bilemiyorum. Kendimi kendim açıklamam, insanların beni açıklamalarına izin veririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı