Forumda insanların yazmak için bir şeyler yazması

Red Kit

Hectopat
Arkadaşlar ben yaklaşık 2 senedir forumu takip eden biriyim. Yaklaşık son 9 aydır üyeyim ve diğer üyeler gibi bilgilerimi paylaşıp sorular soruyorum.

Ancak son zamanlarda sıkça fark ettiğim bir mesele var. Mesela insanlar bilgisi ya da deneyimi olmadığı bir konuda yorumlar yapıyorlar. Mesela bir arkadaşımız sistemiyle ilgili soru soruyor, daha sonra bilgili bir arkadaşımız konuyla ilgili bilgisini ve deneyimini paylaşıyor. Bundan sonra neredeyse başka bir fikir üretilmiyor. Her gelen o arkadaşın yorumunu kendi sözleriyle ifade ediyor. Konu sahibi için ikna edici olsa da bu durum, sadece birini taklit etmek oluyor. Yapılacak ise çok basit, fikrine katıldığınız kişinin yorumunu beğenmek oldukça yeterli.

Bir de zerre kadar araştırma yapmayıp buraya şunu yapsam nasıl olur diyen kardeşlerimiz var. Konu açmak herkesin hakkı anlıyorum fakat burası insanların yardımlaşmak için kullandığı bir forum. Kesin karar veremediğiniz ya da konuyla ilgili neredeyse "sıfır" bilginiz varken buraya konu açmak balık tutmaya çalışmak değil direkt balık yemek gibi geliyor bana. Belki çok önemli olmayabilir ama son zamanlarda böyle arkadaşlarımızın sayısı oldukça arttı. Burada teknoloji konusunda çok yetenekli isimler var. Ve hiçbiri eminim ki beleş sorular sorarak bilgi ve deneyim sahibi olmadılar. Araştırıp okuyarak ve gerekirse sorup danışarak öğrendiler. Böyle bilgili insanlar varken cahilce konular açmak, yazılanları taklit etmek ya da açılmış bir konuyu Google'a yazarak çıkan ilk sonucu kopyala yapıştır yapmak bu insanların bilgisinden kaçmak demektir. Özellikle yeni katılan kardeşlerimizde ben bu durumları fark ediyorum fazlaca dikkatimi çektiği içinde sizinle paylaşmak istedim.

Konuyla ilgisi olmayıp bilgi, deneyim, fikir veya mizah içeren mantık dahilinde yorum yapan herkesi tenzih ederim.

Peki o senin bahsettigin "teknoloji konusundaki" çok yetenekli isimler o konuyu görmezse veya görmezden gelirse ne yapacagiz bilgimiz az olsa bile o yardim isteyen arkadaşa yardim etmeyip o çok yetenekli isimlerin gelip arkadaşa yardim etmesini bekleyip ettikten sonrada like atip gidelimmi? Bunu yapalim?

Şuraya özlü bir söz bırakalım.
Birini ayıplamakta acele etme. Senin geçtiğin yoldan geçmemiş, senin kadar hızlı düşünemiyor olabilir. Unutma ki bir zamanlar sen de şu anda bildiklerinden bihaberdin.” Malcolm X.
İnsanlar bir hevesle bu forum da konu açıp soru soruyorlar siz de böyle yaparak tüm maneviyatlarını yerle bir ediyorsunuz.

Peki o senin bahsettigin "teknoloji konusundaki" çok yetenekli isimler o konuyu görmezse veya görmezden gelirse ne yapacagiz bilgimiz az olsa bile o yardim isteyen arkadaşa yardim etmeyip o çok yetenekli isimlerin gelip arkadaşa yardim etmesini bekleyip ettikten sonrada like atip gidelimmi? Bunu yapalim?
Mesela konuyu tekrar okuyup neyi kastettiğimi anlamaya çalışabilirsiniz.

Şöyle ki biri ekran kartı için tavsiye isterse ve altına 15 kişi aynı modeli önerirse konuyu açan kişi daha da emin olabilir. Bir bakıma teyit etme gibi düşünebiliriz. Tabii ki her konuda bu kadar fazla aynı cevaba gerek olmayacaktır.

İçimden ne gelirse yazarım benim derdim mesaj kasma değil bazen böyle olsa bile:

Capture.PNG

Kısmen katılıyorum ben size. İşlemci için biri öneride bulundu. Diğer 2-3 kişi bunun için yorum yapıp onlar da tavsiye edebilir. Ama geri kalan 10 tane yorum da katıldığını belirtiyorsa bunda sakınca var bence.

Kısmen katılıyorum ben size. İşlemci için biri öneride bulundu. Diğer 2-3 kişi bunun için yorum yapıp onlar da tavsiye edebilir. Ama geri kalan 10 tane yorum da katıldığını belirtiyorsa bunda sakınca var bence.
Biri mesela maksimum 500 TL kulaklık önerisi istemiş başka birisi diyor 200 TL daha ekle şunu kullan.

Mesela konuyu tekrar okuyup neyi kastettiğimi anlamaya çalışabilirsiniz.
Forumlar bilgi paylaşimi yerleridir herkes istedigi şeyi yazmakta özgürler tabi yazdiklari şeyin arkasinda durabiliceklerse, boş yapsinlar demiyorum ama böyle ayri bir konu açip insanlara onu yapmayin bunu yapmayin demekle olmuyor konunuzu anca sen ben ve birkaç kişi bakip gidecek o onu bunu yapmayin dedigin kişilerde zaten paylaşim yapmaya devam edecek. Yani uzun lafin kisasi bu yaziya gerek bile yoktu.

Geri
Yukarı