Çözüldü FPS Oyunları için Monitör Önerisi

• Konuyu başlatan xylm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 7B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xylm

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@OtoburPirana Ben zaten monitör hakkında fikrim olmadığı için danışıyorum. Bu video da ki hiçbir GSYNC ürün markasının MSI olduğunu göstermiyor. Nvidia tarafından sertifikalanmış 12 13 monitör olduğu söyleniyor. Bu nedenle bunlardan birini almayı düşündüm. Dell bu kategori de değil. Tam olarak bir aydınlanma yaşayamadım.

Dell olanın böyle bir olaya ihtiyacı yok içinde 200 dolarlık G-Sync modülü var zaten. Nvidia nispeten yeni başlattığı bu G-Sync Compatible diye bahsettiği monitörlerin hepsi Freesync monitör. Nvidia diyor ki "biz şu kadar monitör test ettik, bu listeye yazdığımız ürünler belirlediğimiz şu standartlarda G-Sync özelliğini çalıştırıyor. Ama biz bütün monitörlerin hepsini test edemeyiz o yüzden siz de kendi monitörünüzü kendiniz test edebilirsiniz" diyor. O listede olmayan belki de daha iyi veya aynı şekilde çalışan Freesync monitörler olabilir. Ama nvidia doğal olarak pahalı monitörleri test ediyor ve onlara uyumlu sertifikası vermeye çalışıyor.
Siz aklınızda olan bir monitörü bu şekilde araştırabilirsiniz mesela.
Ve videodaki liste çok eski sayılır. Şimdi liste çok daha geniş mesela. Aşağıdaki linkten güncel halini kontrol edebilirsiniz.
Yanlisim yok ise en tepe modeller G-Sync Ultimate, normal G-Sync olanlar G-Sync, Freesync olanlar ise G-Sync Compatible.

Almayı düşündüğünüz monitörler fiyat olarak yakın olsalarda birbirinden ayrılan özellikleri var. Dell G-Sync modülü içeren bir monitör fiyatının pahalı olmasının asıl nedenlerinden biri bu. İlk versiyonlarda çok fazla color banding şikayetleri olan bir monitör, sonradan düzeldi diyorlar ama alırken dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca bu 2k bir monitör kartınız rekabetçi oyunlarda 2k oynamak için uygun mu bunu da göz önünde bulundurun.
Asus bu seviyedeki monitörlerine oldukça kaliteli panel koyuyor. Büyük ihtimal ile renk gösterimi ve görüş açısı olarak Dell olandan daha iyi sonuç alırsınız. Ve bu Freesync bir monitör GSYNC açabilmek için 1000 serisi ve üzeri bir kartınız olması gerektir.

Benim tavsiyem iki monitöre de bakmayın. Rekabetçi oyun oynuyorsunuz monitörünüz tam da bu oyun türü için üretilmiş model. Adaptif senkronizasyon neden istediğinize bağlı olarak bu monitörleri almanıza gerek olmayabilir. Özellikle tearing için alıyor iseniz Nvidia Fast sync özelliğini açarak zaten bundan kurtulabilirsiniz. Monitör bağımsız şekilde açılıp kullanılabiliyor çünkü bu özellik.
Monitor büyütme, çözünürlük veya yenileme hızı artırma gibi bir niyetiniz yok ise mevcut monitörünüzü değiştirmek size bir şey katmaz maalesef.

@OtoburPirana Dediğim gibi GSYNC özelliği olan bir monitöre geçiş yapmak istiyorum. @Sensation Teşekkür ederim. Asus olandan daha iyi denilir mi? Yoksa marka adına ASUS olanı almayı düşünüyorum.

Anlıyorum o halde Dell olandan başka seçeneğiniz kalmıyor geri. Çünkü bir çok Freesync monitörü G-Sync yazarak satıyorlar artık. O konuya biraz dikkatli olun. Sonuçta benim monitörüm de de açılıyor G-Sync ama monitör G-Sync değil Freesync aslında.

@OtoburPirana
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda 13:28 de GSYNC olduğu söylüyor technopat abiler.

@OtoburPirana
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda 13:28 de GSYNC olduğu söylüyor technopat abiler.

Bu Freesync olan bütün monitörler için geçerli. Ama arasında kaldığınız iki monitör yazmışsınız onlardan bir tanesi doğal G-Sync monitör. Ben aradaki farkı biliyorsunuz zannettim. Sonuçta benim elimdeki Msi da bu videodaki G-Sync desteği olan monitör kategorisine giriyor.

@OtoburPirana Ben zaten monitör hakkında fikrim olmadığı için danışıyorum. Bu video da ki hiçbir GSYNC ürün markasının MSI olduğunu göstermiyor. Nvidia tarafından sertifikalanmış 12 13 monitör olduğu söyleniyor. Bu nedenle bunlardan birini almayı düşündüm. Dell bu kategori de değil. Tam olarak bir aydınlanma yaşayamadım.

Dell olanın böyle bir olaya ihtiyacı yok içinde 200 dolarlık G-Sync modülü var zaten. Nvidia nispeten yeni başlattığı bu G-Sync Compatible diye bahsettiği monitörlerin hepsi Freesync monitör. Nvidia diyor ki "biz şu kadar monitör test ettik, bu listeye yazdığımız ürünler belirlediğimiz şu standartlarda G-Sync özelliğini çalıştırıyor. Ama biz bütün monitörlerin hepsini test edemeyiz o yüzden siz de kendi monitörünüzü kendiniz test edebilirsiniz" diyor. O listede olmayan belki de daha iyi veya aynı şekilde çalışan Freesync monitörler olabilir. Ama nvidia doğal olarak pahalı monitörleri test ediyor ve onlara uyumlu sertifikası vermeye çalışıyor.
Siz aklınızda olan bir monitörü bu şekilde araştırabilirsiniz mesela.
Ve videodaki liste çok eski sayılır. Şimdi liste çok daha geniş mesela. Aşağıdaki linkten güncel halini kontrol edebilirsiniz.
Yanlisim yok ise en tepe modeller G-Sync Ultimate, normal G-Sync olanlar G-Sync, Freesync olanlar ise G-Sync Compatible.

Çözüm
Şuan aydınlanma yaşadım.🤩 Size şöyle söyliyim ben bu 2 monitör arasında kalmamın tek sebebi XL2740 gibi monitörleri alacak bütçem yok. Ben de bu özellikleri sağlayabilecek (GSYNC gibi 1 MS gibi) monitör araştırmasına girdim. XL2411P uygun bütçeli 144 HZ monitör olarak almıştım. Şuan üst düzey oyuncuların kullandığı görüntü özelliklerine yakın monitör araması yapıyorum. Şimdiye kadar bu video sadece bana bu konuda yardım etmişti. Eğer tavsiye edeceğiniz GSYNC desteğinden emin olduğunuz bütçeli monitör varsa veya test ettiklerinizden o monitörlere de bakabilirim. Ayrıca attığınız listeye bakıp kendim mağazada gözüme hoş gelenlerden birini seçmeyi düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı