Çözüldü FPS Oyunları için Monitör Önerisi

• Konuyu başlatan xylm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 7B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xylm

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@OtoburPirana Ben zaten monitör hakkında fikrim olmadığı için danışıyorum. Bu video da ki hiçbir GSYNC ürün markasının MSI olduğunu göstermiyor. Nvidia tarafından sertifikalanmış 12 13 monitör olduğu söyleniyor. Bu nedenle bunlardan birini almayı düşündüm. Dell bu kategori de değil. Tam olarak bir aydınlanma yaşayamadım.

Dell olanın böyle bir olaya ihtiyacı yok içinde 200 dolarlık G-Sync modülü var zaten. Nvidia nispeten yeni başlattığı bu G-Sync Compatible diye bahsettiği monitörlerin hepsi Freesync monitör. Nvidia diyor ki "biz şu kadar monitör test ettik, bu listeye yazdığımız ürünler belirlediğimiz şu standartlarda G-Sync özelliğini çalıştırıyor. Ama biz bütün monitörlerin hepsini test edemeyiz o yüzden siz de kendi monitörünüzü kendiniz test edebilirsiniz" diyor. O listede olmayan belki de daha iyi veya aynı şekilde çalışan Freesync monitörler olabilir. Ama nvidia doğal olarak pahalı monitörleri test ediyor ve onlara uyumlu sertifikası vermeye çalışıyor.
Siz aklınızda olan bir monitörü bu şekilde araştırabilirsiniz mesela.
Ve videodaki liste çok eski sayılır. Şimdi liste çok daha geniş mesela. Aşağıdaki linkten güncel halini kontrol edebilirsiniz.
Yanlisim yok ise en tepe modeller G-Sync Ultimate, normal G-Sync olanlar G-Sync, Freesync olanlar ise G-Sync Compatible.

Nvidia kart ile çok fazla monitör deneme fırsatım olmadı.
Kendi kullandığım Mag241c G-Sync çalıştırıyor. Fakat bazı yükleme ekranlarında flicker hissettim.
Bir arkadaşım Mag271CQ kullanıyor GTX 1070 ile gayet güzel çalıştığını hiç flicker görmedigini söyledi. Fakat alacağınız monitör Freesync olup da tepkime süresinde 1ms(MPRT) yazıyor ise 1ms özelliğini açmanız gerekiyor demek. Bu özelliği açınca da Freesync çalışmıyor. Yani ya Freesync destekli 1ms(GTG) TN panel bir monitör bakmanız gerek. Ya da doğal G-Sync 1ms(GTG) bir monitör bulmanız gerek.
Bugün neredeyse her oyuncu monitöründe 1ms yazar fakat detaya baktığınızda çoğunun 1ms olmadığını fark ederseniz.
1ms GTG yazıyor ise direk 1ms olur. Fakat 1ms MPRT yazıyor ise 1ms için bir ayarı etkinleştirmeniz gerekir.

Bu durumda sizin için en uygun monitör yine Dell S2417DG oluyor.
Piyasadaki neredeyse bütün VA ve IPS panel monitörlerin hiçbirinde 1ms modu ile Freesync özelliğini aynı anda açamazsınız.
Bunu yapabilen bir tane monitör var o da henüz hem ülkemize gelmedi hem de aşırı pahalı(vergisiz 600 dolar).

Şuan bahsettiğim mantıkta gidince böyle bir listeleme yaptım kendime. Verdiğin bilgi iyimi oldu seçim yapamazken şimdi seçimimi nasıl yapacağımı düşünmeye başladım. Ben bu karar mekanizmamla seneye bir tanesini alabilirim.😀

Yukarıdaki listeden yalnızca AOC G2460PF yi kullandım. Ve AMD RX580 ile denedim. Yine bazı yükleme ekranlarında flicker gördüm.
Diğerlerini kullanmadım. Ama monitör konusunda Asus'a güvenim tam.
Şu siteyi size önerebilirim. Monitörler hakkında oldukça fazla bilgi içeriyor.

Nvidia kart ile çok fazla monitör deneme fırsatım olmadı.
Kendi kullandığım Mag241c G-Sync çalıştırıyor. Fakat bazı yükleme ekranlarında flicker hissettim.
Bir arkadaşım Mag271CQ kullanıyor GTX 1070 ile gayet güzel çalıştığını hiç flicker görmedigini söyledi. Fakat alacağınız monitör Freesync olup da tepkime süresinde 1ms(MPRT) yazıyor ise 1ms özelliğini açmanız gerekiyor demek. Bu özelliği açınca da Freesync çalışmıyor. Yani ya Freesync destekli 1ms(GTG) TN panel bir monitör bakmanız gerek. Ya da doğal G-Sync 1ms(GTG) bir monitör bulmanız gerek.
Bugün neredeyse her oyuncu monitöründe 1ms yazar fakat detaya baktığınızda çoğunun 1ms olmadığını fark ederseniz.
1ms GTG yazıyor ise direk 1ms olur. Fakat 1ms MPRT yazıyor ise 1ms için bir ayarı etkinleştirmeniz gerekir.

Bu durumda sizin için en uygun monitör yine Dell S2417DG oluyor.
Piyasadaki neredeyse bütün VA ve IPS panel monitörlerin hiçbirinde 1ms modu ile Freesync özelliğini aynı anda açamazsınız.
Bunu yapabilen bir tane monitör var o da henüz hem ülkemize gelmedi hem de aşırı pahalı(vergisiz 600 dolar).
1MS GTG konusundan sonra bu monitör kalıyor geriye birtek. Sanırım bunda karar kılıcam ancak bu oyun modları için strateji ve spor oyunlarından bahsedilmiş. Ben FPP oyunlarını tercih edicem. Kafam bu konuda karıştı.

1MS GTG konusundan sonra bu monitör kalıyor geriye birtek. Sanırım bunda karar kılıcam ancak bu oyun modları için strateji ve spor oyunlarından bahsedilmiş. Ben FPP oyunlarını tercih edicem. Kafam bu konuda karıştı.

Oyun modu olup da FPS oyun modu olmayan monitör olmaz bence onu pek kafanıza takmayın.
Bu monitör çok iyi bir monitör. Input lag süresi de oldukça düşük. Ve gerçek G-Sync olan bir monitör. TN panel ama gerçek 8 bit panel kullanılmış. Ve %95 sRGB renk gamutu TN panel bir monitöre göre çok iyi sayılır.

XL2411P monitörden hangisine geçilmeli bütçem 2000 bunlardan birini alabilirim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı