Fransızca nereden öğrenilir?

Kelimeler, bazı zamanlarda fiiller, sıfatlar, sayılar... Cümle içinde neredeyse her şey buna göre değişiyor. Aslında o kadar zor değil ama başlarda bu da sana tuhaf gelecek. Mesela araba kelimesinin neden dişil, tekne kelimesinin erkek olduğunu sorgulayacaksın. Sorgulama, kelime öğrenirken la/le ile tam olarak öğren. La voiture, le bateau gibi.

Tabii bazı ipucu olan ayrımlar var. Sonu -e ile biten kelimeler genellikle dişil ama bunun çok fazla istisnası var le livre gibi. Sonu -tion ile biten kelimelerde istisna aklıma gelmedi, dişil. Sonu -ion ile biten kelimelerde istisna var ama çok büyük oranda dişil gibi bazı şeylere bakabilirsin.
Siz böyle anlatınca merakım daha çok artıyor. Daha çok hevesleniyorum ilginç. Yoksa diğer dünyada Fransız mıydım? :D Ben demiştim 1 yıl içerisinde Fransa'ya gideceğim diye. Orada oturma izni almayı düşünüyorum (Aile vs.) 5 yıl orada kalmayı düşünüyorum. İlk gittiğim zaman mekanlarda veya marketlerde vs. çok zorluk yaşar mıyım?
Siz böyle anlatınca merakım daha çok artıyor. Daha çok hevesleniyorum ilginç. Yoksa diğer dünyada Fransız mıydım? :D Ben demiştim 1 yıl içerisinde Fransa'ya gideceğim diye. Orada oturma izni almayı düşünüyorum (Aile vs.) 5 yıl orada kalmayı düşünüyorum. İlk gittiğim zaman mekanlarda veya marketlerde vs. çok zorluk yaşar mıyım?
Ayrıca gittiğim zaman boş durmak istemiyorum. Herhangi bir işe girmek istiyorum. Orta düzey bir işe girerken hangi seviye dil lazım?

Ayrıca gittiğim zaman boş durmak istemiyorum. Herhangi bir işe girmek istiyorum. Orta düzey bir işe girerken hangi seviye dil lazım?
Benide yanında götür yol arkadaşı olarak :(

İlk gittiğim zaman mekanlarda veya marketlerde vs. çok zorluk yaşar mıyım?
Nice ve Paris gibi çok turist çeken yerlerde İngilizce çoğu şeyini yapabiliyorsun. Hatta Nice'te Fransızca bilmeyen dükkan işletmecisine bile denk geldim.

Bu dediğin şeylerde zorluk çekmemen için kısa bir süre çalışman yeterli. Restoranda sipariş vermek, etin nasıl pişeceğini söylemek gibi şeyleri yapmak 1-2 günlük çalışmaya bakıyor. Alışveriş gibi şeylerde çok sorun yaşamazsın ama turistlerle iletişimde olması gerekmeyen insanlarla iletişimde Fransızca bilmiyorsan sorun yaşarsın. İngilizce konuşmayı pek sevmiyorlar genellikle.

Ayrıca bir ülkeye kolayca gidip iş bulamazsın. Çalışma vizesi alman lazım, sana bir şirketin sponsorluğu gerekiyor. Bunu yapmıyorsan eğitim için gitmen lazım. Turist olarak gidip orada yaşarım diye düşünme. Polisle de karşı karşıya gelme, Paris'te geldim sana tavsiye etmem.

Sana tek tavsiye başkalarından bir şey bekleme o işi kendin yap. Dil öğren kendini geliştir. Hem yurtdışında iş imkanın olur ve böylelikle birisine muhtaç olmazsın.
İngilizce biliyorum zaten, öğretmen olmak istiyorum. Makarasına söyledim, ayrıca hayallerimden biride tüm dünyayı dolaşmak. Türkiye şartlarında pek mümkün değil ama.

Nice ve Paris gibi çok turist çeken yerlerde İngilizce çoğu şeyini yapabiliyorsun. Hatta Nice'te Fransızca bilmeyen dükkan işletmecisine bile denk geldim.

Bu dediğin şeylerde zorluk çekmemen için kısa bir süre çalışman yeterli. Restoranda sipariş vermek, etin nasıl pişeceğini söylemek gibi şeyleri yapmak 1-2 günlük çalışmaya bakıyor. Alışveriş gibi şeylerde çok sorun yaşamazsın ama turistlerle iletişimde olması gerekmeyen insanlarla iletişimde Fransızca bilmiyorsan sorun yaşarsın. İngilizce konuşmayı pek sevmiyorlar genellikle.

Ayrıca bir ülkeye kolayca gidip iş bulamazsın. Çalışma vizesi çıkarman lazım, sana bir şirketin sponsorluğu gerekiyor. Bunu yapmıyorsan eğitim için gitmen lazım. Turist olarak gidip orada yaşarım diye düşünme, Paris'te Fransız polisiyle sarı yelekliler eyleminde karşı karşıya geldim. Sana tavsiye etmem.
Peki Fransa'da Türkler ve Türk restoranlar en çok nerede belki onlarla iletişim kurup daha detaylı bilgide alabilirim.
İngilizce biliyorum zaten, öğretmen olmak istiyorum. Makarasına söyledim, ayrıca hayallerimden biride tüm dünyayı dolaşmak. Türkiye şartlarında pek mümkün değil ama.

Artık İngilizce bilmek çok iş imkanı sağlamıyor büyük ölçüde. Bunun yanında Almanca, Fransızca vs öğrenmekte lazım. Bende öyle yapıyorum.

Peki Fransa'da Türkler ve Türk restoranlar en çok nerede belki onlarla iletişim kurup daha detaylı bilgi de alabilirim.
Bu sektör için eğitimin var mı? Bir garson için çalışma vizesi vermezler, zaten onlarda bu işi yapacak çok kişi var. Aşçılık okuduysan bir restorandan davet alıp iş için gidersin. Burada bir alanda meslek eğitimini aldıysan oradaki şirketlerle iletişime geçebilirsin.

Bunun dışında gerisini unut. 1 yıl sonra Fransa'ya gidiyorum deyip gidemezsin kafana göre. Oraya seni kabul etmeleri için bir neden lazım.

Ayrıca bir ülkeye kolayca gidip iş bulamazsın. Çalışma vizesi alman lazım, sana bir şirketin sponsorluğu gerekiyor. Bunu yapmıyorsan eğitim için gitmen lazım. Turist olarak gidip orada yaşarım diye düşünme. Polisle de karşı karşıya gelme, Paris'te geldim sana tavsiye etmem.
Şimdilik ailemle konuştuğum kadarıyla 5 yıllık oturma izni alacağız ve ayrıca ilerleyen zamanlarda çalışma izni daha sonrada vatandaşlık almayı düşünüyoruz. Ve yüksek ihtimal Paris'te olacağız. Polis konusunda da öyle olay çıkartan biri değilim hep alttan alırım haklı olsam bile. Gereksiz aksiyona gerek yok sakin biriyim.
Bu sektör için eğitimin var mı? Bir garson için çalışma vizesi vermezler, zaten onlarda bu işi yapacak çok kişi var. Aşçılık okuduysan bir restorandan davet alıp iş için gidersin. Burada bir alanda meslek eğitimini aldıysan oradaki şirketlerle iletişime geçebilirsin.

Bunun dışında gerisini unut. 1 yıl sonra Fransa'ya gidiyorum deyip gidemezsin kafana göre. Oraya seni kabul etmeleri için bir neden lazım.

Annem ve Babamın işi orada olacağı için benlik bir sıkıntı çıkar mı?

Annem ve Babamın işi orada olacağı için benlik bir sıkıntı çıkar mı?
İstanbul'da Fransız Başkonsolosluğu var, orayla iletişime geçip sorabilirsin. Çalışma vizesi verilen aile üyesi dışındaki birine "kalıcı oturum izni" olmadan çalışma vizesi verilmesi zor ihtimal sanırım. En iyisi bunu direkt yerine sormak.

İstanbul'da fransız başkonsolosluğu var, orayla iletişime geçip sorabilirsin. Çalışma vizesi verilen aile üyesi dışındaki birine "kalıcı oturum izni" olmadan çalışma vizesi verilmesi zor ihtimal sanırım. En iyisi bunu direkt yerine sormak.

Evet bu işi bilen birine sormak lazım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten çok işime yaradı. Hem dil öğrenme hem orada çalışma şartları hakkında söylediğiniz bilgiler için teşekkürler umarım her şey istediğim gibi olur. Herhangi bir gelişme olursa tekrar bilgilendiririm. İyi günler!

Geri
Yukarı