FTTB fiber değildir, FTTH herkesin hakkıdır

GökUzay

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar selam. Ülkemizde de uygulanan FTTB altyapı türünü protesto ediyorum. VDSL'den ciddi manada bir farkı yok. Kutuya kadar gelen fiberin; bakır kabloyla eve çıkması, gecikme süresi, 100 Mbps üzerinde hizmet verilememesi, yaşanan kopmalar vs. FTTB altyapıların FTTH dönüşmesi için forum olarak büyük bir protesto ve imza kampanyası başlatılabileceğini düşünüyorum. İşim gereği yüksek download ve upload almam gerekiyor alamıyorum. Çok rezil ve saçma bir sistem. Bu konuya destek verecek arkadaşlar hem pm atabilir hem de konu altına yazarsa yakın zamanda bir imza kampanyası da başlatacağım. Kendi altyapım sol olduğu için konuyu orada açıyorum ancak tüm arkadaşları kapsadığını belirtmek isterim. Biliyorum bazı arkadaşlar FTTB'ye dahi ulaşamıyor, ki ben de 1-2 seneye kadar ulaşamıyordum ancak, her zaman tüketici olarak daha iyisini istemezsek, fiberde simetrik interneti istemezsek, fiberi evlerimizin içine kadar talep etmezsek, firmalar bizleri söğüşlemeye ve Afrika kalitesinde internet vermeye devam edecekler. Haydi hep birlikte #fiberdesimetrikhaktır #fttbbitsinftthgelsin

Kutuya kadar gelen fiberin; bakır kabloyla eve çıkması, gecikme süresi, 100 Mbps üzerinde hizmet verilememesi, yaşanan kopmalar vs.
Gecikme süresi olarak fark maksimum 1 ms felandır. Asıl sıkıntı nokta switch cihazlarının yetersizliği. Gigabit destekli switchlerle 100 mbps çok rahat geçiliyor. Tabi FTTH'deki gibi özgür olmuyor.

Gecikme süresi olarak fark maksimum 1 ms felandır. Asıl sıkıntı nokta switch cihazlarının yetersizliği. Gigabit destekli switchlerle 100 mbps çok rahat geçiliyor. Tabi FTTH'deki gibi özgür olmuyor.
Hocam neticede, Avrupa'da Japonya'da Amerika'da (çoğu) fiber hizmet sunan firma FTTH ile hizmet sunuyor. VDSL limitli Switchlerden hep birlikte kurtulalım.

Altyapım bile yok, VDSL'e şükredebilirim (ADSL'i saymıyorum bile, tarihte kalması gerekiyor artık).
Önce bu durumun düzeltilmesi gerekiyor bence.

Halla bakıra yatırım yapan şirket var altyapı sağlıyıcısı 81 ilde olan adını ver miyim neden fiber değil de T7 kabin filen yerleştiriyorlar anlamıyorum 2023 de 100Mbps hedefi varmış 1Gbps 10Gbps istiyoruz bizde! Sesimizi duyunuz artık bolgemde yan binada fiber var iken bizim binada fiber yok cokmu zor yan binayada fiber getirmek? Anlamıyorum upload limitlemeside cok saçma VDSL de 50 upload veren yurt dışı ülkeler bize 6-8 upload sunuyorlar mesela ve şunu deyim İstanbul'dan iyi ping alıyorum fiber kullanıcılardan o ayrı güzel fiber ile VDSL de hiç fark yok ya da Max 10ms fark mevcut.

Türk Telekom eve kadar fiber. Ping 3 ms çıkmış kablosuz olarak kullandığım için öyle. Normalde 1 ms çıkıyor.

13122542448.png

Altyapım bile yok, VDSL'e şükredebilirim (ADSL'i saymıyorum bile, tarihte kalması gerekiyor artık).
Önce bu durumun düzeltilmesi gerekiyor bence.
Hocam keşke fiber ağ, ülkenin her bir yanını sarsa, mesajda belirttiğim gibi FTTB'ye dahi ulaşamayan arkadaşların olduğunu belirttim. Sizin de hakkınız, sizler de parasını verebileceğiniz potansiyel bir hizmeti kullanmakta haklısınız. Umarım en yakın zamanda bölgeniz için bir Altyapı çalışması gelir. Bakır kablolardan kurtulma vaktinin(internet) için geldiğini düşünüyorum.
Türk Telekom eve kadar fiber. Ping 3 ms çıkmış kablosuz olarak kullandığım için öyle. Normalde 1 ms çıkıyor.

Eki Görüntüle 1391619
Güle güle kullanın hocam. Altyapınız büyük ihtimalle 1Gbps destekliyor. Biz 89'u bile zor görüyoruz testlerde. Pingler çok yüksek, kopmalar mevcut, sıfır CAT6 çektim bana mısın demiyor. FTTH her eve gelmesi gereken bir teknoloji.

Geri
Yukarı