FTTB fiber değildir, FTTH herkesin hakkıdır

Bırakın fiberi hala ADSL'i yeterli olarak görüyor ve bunu değiştirmek için başka bir şey yapmıyorlar. Oysa açsanıza ortak bir site, başvurular yapılsın. Onun yerine TT gelip onlara katılman gerektiğini söylüyor öbür türlü müdürlüğe başvurun deyip geçiştiriyorlar. Oysa buna neden gerek var ki başta? Direkt planlar bir siteye yüklensin ve neyin ne zaman geleceği ortaya çıksın ve FTTB gibi saçma altyapı sistemlerine boşa para harcanmasın. Bildiğim kadarıyla FTTB daha pahalı yapıyor işi, tez zamanda TurkNet'in yayılımıyla bu ülkeye internet bakımından refah geleceğini düşünüyorum fakat onların işi de kolay değil, ne de olsa kocaman ülke...

Bırakın fiberi hala ADSL'i yeterli olarak görüyor ve bunu değiştirmek için başka bir şey yapmıyorlar. Oysa açsanıza ortak bir site, başvurular yapılsın. Onun yerine TT gelip onlara katılman gerektiğini söylüyor öbür türlü müdürlüğe başvurun deyip geçiştiriyorlar. Oysa buna neden gerek var ki başta? Direkt planlar bir siteye yüklensin ve neyin ne zaman geleceği ortaya çıksın ve FTTB gibi saçma altyapı sistemlerine boşa para harcanmasın. Bildiğim kadarıyla FTTB daha pahalı yapıyor işi, tez zamanda TurkNet'in yayılımıyla bu ülkeye internet bakımından refah geleceğini düşünüyorum fakat onların işi de kolay değil, ne de olsa kocaman ülke...
TürkNet'in tekellere karşı açtığı savaş gerçekten çok büyük. Umarım bu tekelleşme kısa sürede sona erer ve her fert rahatça internete bağlanabilir.
up

Son düzenleme:
Bakırın bu dönemde değerlendiği düşünürsek aslına bahse konu şirket kesinlikle hata yapıyor yapması gereken tek şey bütün bakır altyapıyı söküp, eritip, satmak ve fiber kablo döşemek. Ayrıca bakır altyapının bakımı, maliyeti ve işçiliği fiberden daha pahalı ama niye yapmıyor onu da sormak gerek. Umarım bir gün herkes istediği hızları alır.

up
Bakırın bu dönemde değerlendiği düşünürsek aslına bahse konu şirket kesinlikle hata yapıyor yapması gereken tek şey bütün bakır altyapıyı söküp, eritip, satmak ve fiber kablo döşemek. Ayrıca bakır altyapının bakımı, maliyeti ve işçiliği fiberden daha pahalı ama niye yapmıyor onu da sormak gerek. Umarım bir gün herkes istediği hızları alır.
Evet hocam ciddi manada bakır fiyatları yükseldi. Kg fiyatı bilgisine sahip değilim. Eminim fiberoptic kablo fiyatları da yükselmiştir ancak bakır kadar olduğunu zannetmiyorum.

FTTB fiberdir. Fiber olmadığını nereden çıkardın. Binanın altından evin içine gelen 20 metre CAT 6 kablosu için FTTB sisteme fiber değil denilmez.

FTTB fiberdir. Fiber olmadığını nereden çıkardın. Binanın altından evin içine gelen 20 metre CAT 6 kablosu için FTTB sisteme fiber değil denilmez.
Eğer Gigabit switch yerine, dandik ethernet switch ve bakır kablo iletimi yaparsanız 90 mbps'in üstünü zar zor verip dehşet pingler yaratırsanız bal gibi de değildir. VDSL ile aynı şeydir. Ha şu olur, CAT6 kablo durur ve ethernet Switch, Gigabit Switchle değiştirilir o zaman deriz ki evet arada neredeyse fark yok. Ben Ethernet switchli FTTB'ye fiber hayatta demem.

Eğer Gigabit switch yerine, dandik ethernet switch ve bakır kablo iletimi yaparsanız 90 mbps'in üstünü zar zor verip dehşet pingler yaratırsanız bal gibi de değildir. VDSL ile aynı şeydir. Ha şu olur, CAT6 kablo durur ve ethernet Switch, Gigabit Switchle değiştirilir o zaman deriz ki evet arada neredeyse fark yok. Ben Ethernet switchli FTTB'ye fiber hayatta demem.
Önceki oturduğumuz binada 10Gigabit 24 portlu cihaz vardı, 97 Mbit hız alıyordum, ping değerleri oyunlarda da, hız testlerinde de şu andaki kullandığım FTTH bağlantı ile aynıydı. Şimdi o fiber değil sana göre, öyle mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceki oturduğumuz binada 10Gigabit 24 portlu cihaz vardı, 97 Mbit hız alıyordum, ping değerleri oyunlarda da, hız testlerinde de şu andaki kullandığım FTTH bağlantı ile aynıydı. Şimdi o fiber değil sana göre, öyle mi? Ya git işine.
1. si sizin kullandığınız gibi bir üslup takınmayacağım. 2.si siz FTTH'de 100 Mbps'lik paketi tercih ettiyseniz 95-120 arası bir hız alacaksınız zaten. Bu neyi kanıtlıyor? 100 Mbps'in üstüne çıkamayan, Ethernet switchli FTTB fiber değildir. Sahte fiber olarak satılıyor Türkiye'de. Ha firma görevlisi, sahibi veya başka bir unsursanız, bunu savunmak için hakkınızı arayabilirsiniz, burada kendinizi kasmanıza gerek yok.
ISS 100Mbit üzeri hız vermiyor zaten. Siz neyin hırsını yapıyor, celalleniyorsunuz? Altyapın GPON ise git al o zaman verirlerse, alabiliyorsan. Gelmiş burada neyin tadavasını yapıyorsun?
Dostum idrak edemiyor musun? Bunu bana VDSL olarak satsa, 100 Mbps de sınır koyuyorum dese ben niye burada isyan edeyim. Adam gelmiş siteme 1000 Mbps'lik paket destekliyor broşürü koymuş. 12 Yıllık eski Ethernet switch yerleştirmiş. Bunun neresi fiber ya? 100 Mbps'in üstüne çıkamayan bir hizmetin VDSL'den farkı ne? Zaten GPON yok, isyanım da FTTB (özellikle ethernet switchlerin) GPON'la ya da Gigabit Switch'le değiştirilmesi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı