FX 4100 Overclock Rehberi

@BilgisayarKurdu, ASUS Maximus anakartımın Bios arayüzünde hazır profiller mevcuttu. 4.2Ghz ile denedim sorun çıkmadı. 4.6Ghz ile denedim yine sorunsuz çalışıyor. IntelBurn Test ile stres altında en fazla 85 derece oldu işlemci ve benchmark' ta i7 4790K tadında. Sizce bu şekilde kalması sorun yaratır mı sistemin?

Bileşenlerim: Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3 - Intel Core i7-2600K - Corsair Vengeance 2x4Gb 1600Mhz - Asus GTX970 STRIX O.C. Edition - Corsair ForceGT 60Gb - WesternDigital Caviar Black 500Gb - Corsair HX850 80+Gold - Corsair Graphite 600T White Edition

@BilgisayarKurdu, ASUS Maximus anakartımın Bios arayüzünde hazır profiller mevcuttu. 4.2Ghz ile denedim sorun çıkmadı. 4.6Ghz ile denedim yine sorunsuz çalışıyor. IntelBurn Test ile stres altında en fazla 85 derece oldu işlemci ve benchmark' ta i7 4790K tadında. Sizce bu şekilde kalması sorun yaratır mı sistemin?

Bileşenlerim: Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3 - Intel Core i7-2600K - Corsair Vengeance 2x4Gb 1600Mhz - Asus GTX970 STRIX O.C. Edition - Corsair ForceGT 60Gb - WesternDigital Caviar Black 500Gb - Corsair HX850 80+Gold - Corsair Graphite 600T White Edition
Dostum senin işlemci soğutucun yok anlaşılan, 4,2'den öteye zorlaman tavsiye olunmaz.
Böyle bir sisteme 150-200TL bütçe ayırıp işlemci soğutucusu alabilirsin.

Madem böyle bir soğutucun var, yukarıda neden belirtmedin?

Kusura bakmayın geç saatte yazmıştım işin verdiği yorgunlukla olmuş. Ben sistem bileşenlerimde belirttiğimi düşünüyordum. Anlayamadığım şey Hyper 412S ile herkes yükte düşük sıcaklık elde etmiş. prime95 ile 10 dakikalık bir sonuç ile 85 dereceyi gördüm. Acaba macunu bol mu sürdüm, birde RAM slotlarına bakıyor fan ve egzos fanından dışarıya atıyor. Bugün montajı tekrar yapıp macunu biraz daha ince süreceğim. İşlemci fan girişite 3 pinli anlayamadım pek... Ayrıca anakartımın hazır profilinde 4.6Ghz alıp prime testine soktuğumda CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT diye bir mavi ekran vermişti.

Sıcaklık meselesine gelirsek kasa içi hava sirkülasyonu ve işlemci fanının ne şekilde konumlandırıldığı muazzam öneme sahip.
Bana bir fotoğraf yolla imkanın varsa kasa içerisinden.

Termal macun meselesine gelirsek, nemli bir bezle soğutucu blok ve işlemciyi temizle iyice. Yeni termel macunu aşağıdaki videodan destek alarak tam ortaya bırak. Bloğu işlemci üzerine oturt ve macunun her yana yayılmasını sağla. Daha sonra sıkı sıkıya vidaları çevir.
Hava sirkülasyonu meselesini sakın unutma, çok önemlidir.

Birde sen Prime95 ile test yapıyor muydun? 4,6'da stabil olduğundan emin misin? Sorunsuz çalıştığını internette gezinerek veya oyun oynayarak anlayamazsın.

@BilgisayarKurdu Macunu tekrardan yapacağım, sirkülasyon olarak bir sorun olduğunu pek düşünmüyorum kasa modelim iyi baya bu konuda: Corsair Graphite 600T White. İşyerindeyim, eve gidince size uygun fotoğrafları buradan iletirim. IntelBurnTest ile stress teste tabii tutuyordum en fazla 70 oluyordu 100% CPU & 100% RAM kullanımında iken. Prime95 ile 85 dereceyi gördüm. Overclock voltaj değerleriyle ya da nasıl yapılacağım hakkında bir bilgim olmadığından ROG serisi anakart profillerinde 4,2 ve 4,6 vardı 4,6 da prime testine girdim 3 dakika gibi bir süre sonra mavi ekran verdi bende zorlamayıp defaulta geri geçtim...

@BilgisayarKurdu , resimleri iletiyorum size. Kasanın kapağında bulunan bir fanıda işlemci soğutucusunun diğer tarafına koydum. Oda arkaya doğru atıyor sıcaklığı... Ama prime95 ile yine 78 dereceyi gördüm anlam veremedim...

Resimler...

Dosya Ekleri

• Screen-01.PNG
    Screen-01.PNG
    294,8 KB · Görüntüleme: 398
  • Screen-02.PNG
    Screen-02.PNG
    309,4 KB · Görüntüleme: 372
  • Screen-03.PNG
    Screen-03.PNG
    357,8 KB · Görüntüleme: 233
  • Screen-04.PNG
    Screen-04.PNG
    265,8 KB · Görüntüleme: 236
Dostum öncelikle kasa kapağında bulunan 4 fanı içeri hava verecek biçimde montajlıyorsun, işlemci soğutucu fanının yönü doğru, egzoz ve üst panel fanları da düzgün montajlanmış. Hava sirkülasyonu nedeniyle bir sorun oluşmaz bu sistemde.
Geriye kalıyor voltaj-frekans değerleri ve soğutucu montajı.

Adım adım istediklerimi müsait olduğun bir anda yap ve beni bilgilendir. En başta kullandığın Prime95 sürümünü yazıyorsun.
BIOS'dan Default ayarlara gelip işlemciyi Prime95 testine sokuyorsun. 60 dereceyi geçmemesi gerekir, baştan belirtelim.

Geri
Yukarı