GA-EP43T-UD3L Anakart Çift Kanal RAM Sorunu

vlkbrtcyr

Decapat
Kendime bu hafta, Gigabyte GA-EP43T-UD3L model LGA775 anakartıma modlu Xeon X5460 sistemi topladım. Fakat RAM'lerimde uyumsuzluk yaşıyorum. Slotlarda 4+4 GB 2 adet RAM takılı. Sistem özelliklerinde 8 GB görmem gerekirken, kullanılabilinir 3,50 GB uyarısı alıyorum. Memtest86 ile test yapmama rağmen bir sorunlar karşılaşmadım. RAM'lerin 1 tanesi Kingston 4GB DDR3 1333 MHZ, diğeri ise Kingston HyperX Savage 4 GB DDR3 1600MHZ. Slot 1'de 1333MHZ olan, Slot 2'de ise HyperX 1600MHz takılı. Acaba RAM'ler farklı seri olduğu için mi böyle? Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem parçalarım:
Sistem: Windows 7 64 bit.
Anakart: Gigabyte GA-EP43T-UD3L
İşlemci: Intel Xeon x5460 modlanmış.
RAM: Kingston 4GB DDR3 1333 MHz + Kingston HyperX Savage 4 GB DDR3 1600 MHz
Ekran kartı: Galaxy Nvidia GT 730 2 GB 128 bit DDR3
PSU: Cooler Master Rs 600w
SSD: Samsung 840 EVO 250 GB

IMG_20190106_194519.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle ramleriniz yanlış takmışsınız. Şu sayfada anakartınızın kullanım kılavuzu var. Kılavuza göre 1. ve 3. slotlara yani mavi olanlara takmanız lazım.

İkinci olarak ise birbirinden tamamen farklı iki ram takmak çok tehlikelidir. Aynı marka model ram takmanız çok daha iyi olur.

Arkadaşın dediği gibi RAM'lerden birini çıkarıp sağdaki iki slottan birine takın.
Farklı RAM olması DDR türü farklı olmadığı sürece tehlikeli değildir. Sistem taktığınız parçaları düşük olan modele göre aynı frekansta çalıştırır. Örneğin; 1600Mhz ve 1333MHz DDR3 RAM kullanıyorsanız anakartın desteklediği ortak frekansa çekip ikisini de 1333MHz'de çalıştırır. Sorun teşkil etmez.

64 Bit kullanmana rağmen 3.50GB görüyorsan BIOS ayarlarında Memory Remap Feature özelliğini bul ve değiştir.

Arkadaşın dediği gibi RAM'lerden birini çıkarıp sağdaki iki slottan birine takın.
Farklı RAM olması DDR türü farklı olmadığı sürece tehlikeli değildir. Sistem taktığınız parçaları düşük olan modele göre aynı frekansta çalıştırır. Örneğin; 1600Mhz ve 1333MHz DDR3 RAM kullanıyorsanız anakartın desteklediği ortak frekansa çekip ikisini de 1333MHz'de çalıştırır. Sorun teşkil etmez.

64 Bit kullanmana rağmen 3.50GB görüyorsan BIOS ayarlarında Memory Remap Feature özelliğini bul ve değiştir.

Önerilerinizi denedim slot 3 veya 4 e takınca busefer görüntü hiç gelmiyor. 30 sn. de bir reset atıyor. Hyperx RAM i tek deneyeyim dedim görüntü gene gelmedi. Ama diğer RAM i deniyorum sorunsuz açılıyor. Anlamadım valla sorun nerede.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı