Galaxy S23 Ultra vs S24 Ultra vs iPhone 15

Onun en basit örneği Intel'in 10 Nm'si TSMC'nin 7Nm'sini geçiyor ve TSMC'nin 5nm'sinin ilk hali ile yarışıyor. Şu an da Intel kendi 7nm üretim tesislerinin TSMC'nin 5Nm'sini geçtiğini 3nm ile yarıştığını iddia ediyor ama bunu çıkınca göreceğiz.

Bakalım beklediğim etkinlikler ve ürünler artıyor.

Üretim tesisleri farklı çünkü. Intel mesela kendi Arc GPU'larını kendisi üretmiyor TSMC'ye ürettiriyor. İşlemcileri her ne kadar kendisi üretse de Intel yarışacak derece de iyi GPU üretemeyeceğini düşünüyor olmalı ki yaptıkları ekran kartlarını TSMC'ye döktürüyor.

Detay verir misiniz, iki tür yongayı da Samsung Foundry üretmiyor mu?

@TechArcH o sırada dimensity 1300:
Eki Görüntüle 1920149
Genshin Impact, en yüksek grafikler.

Exynos 2400 umarım duyulduğu kadar iddialı olur.

MTK'nın aynı SoC'e OC uygulayıp tekrar tekrar piyasaya sürmeyi bırakması gerekiyor.

Onun dışında Exynos'tan bende umutluyum, yine AMD Xclipse GPU ile gelecek :).

Detay verir misiniz, iki tür yongayı da Samsung Foundry üretmiyor mu?

MTK'nın aynı SoC'e OC uygulayıp tekrar tekrar piyasaya sürmeyi bırakması gerekiyor.

Onun dışında Exynos'tan bende umutluyum, yine AMD Xclipse GPU ile gelecek :).
Üretiyor ama tesisleri farklı aynı fabrika üretmiyor bunları. Samsung'un en gelişmiş Dram'ı mesela 12nm node'unda üretilecek arada çok büyük skala farkı var.

@TechArcH zaten öyle. Exynos 990/2100/2200 termal başarısı ve verimliliği vasat olan islemciler. Hepsi yük altında 10 Watt'tan fazla tüketiyor. Bu durumu herkes yaşıyor ama kasmasi başka bir sorun. Size sorunlu cihaz gelmiştir.

SD 865/865+ termal başarısı iyi bir işlemci idi. Ama sonraki Exynos 2100/ Snapdragon 888 ve Exynos 2200/ Snapdragon 8 gen 1 verimsiz maalesef. 8 gen 2 ile kendine geldi.

865+ da Samsung üretimi diye duymuştum. 865+ 865'ten daha verimsiz.

Yeter ki 8 gen 2 gibi taş çatlasın 7, 5W tüketen bir işlemci yapsınlar. Exynos 2400'den en büyük beklentim bu.
Daha fazla tuketim yapıyorsa da rica ediyorum hakkını versin.
Snapdragon 865'in 6W tukettigi senaryoda, Exynos 990 10W tuketiyor. Ve buna rağmen Snapdragon 865 ile çok daha başarılı oyun deneyimi yaşıyorsunuz. Bari bu kadar tüketiyorsan adamakıllı performans sun değil mi?

O zaman çözmesi daha kolay. Yanlış mı anladım?

Hocam 8 gen 2 hem CPU hem de GPU olarak tam yükte 10W tüketiyor.

865+ da Samsung üretimi diye duymuştum. 865+ 865'ten daha verimsiz.
Qualcomm Snapdragon 865+ - WikiMovel
TSMC yapımlı ve verimsiz sayılmaz bence. Ya da dediğiniz anlamadım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam 8 gen 2 hem CPU hem de GPU olarak tam yükte 10W tüketiyor.
Neye göre diyorsunuz bunu? Notebookcheck üzerinde S23 Ultra yük altında en fazla 8W görmüş.
Mi 13 Ultra, S23 ve Mi 13 Pro ise 6W civarı.
Siz neye göre dediniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Neye göre diyorsunuz bunu? Notebookcheck üzerinde S23 Ultra yük altında en fazla 8W görmüş.
Mi 13 Ultra, S23 ve Mi 13 Pro ise 6W civarı.
Siz neye göre dediniz?
Tablet de S9 ultra da 14w'ye kadar çıkıyordu onun dışında ortalaması 7w yine.

Mi 13 Ultra, S23 ve mi 13 Pro ise 6W civarı.
Siz neye göre dediniz?

865+ konusu olarak 865'ten 2W fazla tüketip aynı değerleri almasından dolayı dedim. 8 gen 2 olarak S23 Ultra cihazımda yaptığım testler sonucu söyledim.

Screenshot_20230827_233422_TikTok.jpg

GPU 10W tüketiyor fakar w/p olarak A16 bionicden hâlâ önde.

865+ konusu olarak 865'ten 2W fazla tüketip aynı değerleri almasından dolayı dedim. 8 gen 2 olarak S23 Ultra cihazımda yaptığım testler sonucu söyledim.

Screenshot_20230827_233422_TikTok.jpg

GPU 10W tüketiyor fakar w/p olarak A16 bionicden hâlâ önde.

Ek olarak Xiaomi cihazlar daha az güç tüketiyor lakin ekran süreleri daha az bu işte iş var notebookcheck e hiç güvenmiyorum.

Tablette S9 ultra da 14W'ye kadar çıkıyordu onun dışında ortalaması 7W yine.
Tablet için normal değil mi hocam?
S23 Ultra yük altında en fazla 8W görmüş. Bence başarılı bir tüketim.
865+ konusu olarak 865'ten 2W fazla tüketip aynı değerleri almasından dolayı dedim.
Bunu neye gore soylediniz peki? Biraz fazla sorguluyorum ama kaynak nedir? Ayni TDP degerine sahipler. Benzer tüketim var bildiğim kadarıyla. Yanlis anlamayin.😅
GPU 10W tüketiyor fakar w/p olarak A16 Bionic'den hâlâ önde.
Kesinlikle.

Bunu neye gore soylediniz peki? Biraz fazla sorguluyorum ama kaynak nedir? Ayni TDP degerine sahipler. Benzer tüketim var bildiğim kadarıyla. Yanlış anlamayin.😅

Kesinlikle.

865+ ın Overclock değerleri devasa. SSD aldığım için 2TB HDD'deki her şeyi sildim bir sürü denediğim cihaz vardı elime 865+ geçerse 865 ile karşılaştırmasını yaparım.

Mi 10 5G ve ana cihaz olarak S23 Ultra kullanıyorum, ve çoğu oyunda mi 10 bana daha akıcı geliyor S23 Ultra Prime çekirdeği kullanmıyor ve pubgm gibi kıytırık oyunda bile 71 FPS'e düşüyor Mi 10 da asla öyle bir sorun yok sap sabit 90FPS.

S23 Ultra için düzgün Root çıktığında ilk işim rootlayıp governor değişmek olacak şu anki cidden leş ötesi.

Bunu neye gore soylediniz peki? Biraz fazla sorguluyorum ama kaynak nedir? Ayni TDP degerine sahipler. Benzer tüketim var bildiğim kadarıyla. Yanlış anlamayin.😅

Kesinlikle.

Daha güçlü olduğunu düşünürsek evet. Aynı versiyonu ise yük halinde zora düştüğünde performans düşürmemek için 14w'ye kadar çıkabilir demek limitlemedilerse. Snapdragon 8 gen 1'de aynı gücü çekiyor tablet de çünkü. Birisi söylenen çok güç çeken ısınma sorunlu soc diğeri ise ısınma sorunu olmayan az güç çeken SoC sözde ama tablet de pil performansları aynı duruyor sadece Snapdragon 8 gen 2 çok güçlü bir SoC.

Geri
Yukarı