Çözüldü GameGaraj Blaster 7TN AIDA64 düşük frekans

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Monsterer11

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Bugün 7TN-120 numaralı cihaz elime ulaştı ve herhangi bir sorunu olup olmadığını öğrenebilmek için Technopat'ın 16 Temmuz 2020'de yaptığı inceleme videosundaki test basamaklarını kendim de test etmek istedim. Oyunlarda işlemcim 3.9 GHz'i gördü fakat AIDA64'ün stres testinde fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi ortalama 3.2 GHz'de 60-65 derecede çalıştı. Problemi nerede aramalıyım?

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    27,9 KB · Görüntüleme: 64
  • stabilitytest2.png
    stabilitytest2.png
    30 KB · Görüntüleme: 65
Çözüm
Stres testi açmadan önce 4.1 GHzde çalışıyordu. Kapattığımda da 4.1 GHzdi ,fakat şöyle göstereyim.
Kardeş işlemcin tamamen normal, laptop işlemcileri boşta veya kısa süreli yükte yüksek frekanslara boostlarlar, uzun süreli yüklerde de aynı şekilde boostlayıp sonra güç limitinden dolayı bir frekansta sabitlenirler. Daha fazla uzun süreli performans istiyorsan yardımcı olabiliriz de işlemciyle iş yapmadığın sürece gerek yok bence, boşu boşuna ısı üretirsin ki şu anda çalıştığı frekanslar oyun vs. için bayağı yeterli, ısınma sorunu da çok çıkartmaz.

Şimdilik tek tavsiyem uğraşmak istersen undervolt yapabilirsin, zor değildir ve bedavaya ısı düşüşü verir.
CMD açın bu komutu kopyala yapştır yöntemi ile yapıştırın sonra enter basın.

Kod:
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Ardından işlemciyi OCCT yazılımı üzerinden stres testine sokun yüksek frekanslara çıkarsa sorun yok demektir.

Bir sıkıntı görünmüyor ama emin olmak için test açıkken CPU Usage CPU Clock değerlerini paylaşır mısınız?

Fotoğraflarda paylaştığım gibi %100 kullanımda ortalama 3.2GHz de çalışıyor fakat işlemci zaten 2.6 base 4.5 turbo boost değerlerine sahip ve aynı programda yapılan testte sevgili Ali Güngör 1 saatte frekansımız 3.7'nin altına düşmedi ve bu güzel bir şey diyor.

CMD açın bu komutu kopyala yapştır yöntemi ile yapıştırın sonra enter basın.

Kod:
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Ardından işlemciyi OCCT yazılımı üzerinden stres testine sokun yüksek frekanslara çıkarsa sorun yok demektir.

Hem koddan önce hem de koddan sonra OCCT testlerini gerçekleştirdim. Gözüktüğü üzere start verdiğim anda 4'e düşüyor sonrasında ise 3.2'ye sabitliyor kendini. Sistemin boşta 4.2 GHz'de çalıştığı oluyor. Makinemin tam performansını kullanamamaktan korkuyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    58,7 KB · Görüntüleme: 29
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    62,9 KB · Görüntüleme: 33
Aldığınız değerler tamamen normal, işlemci kısa süreli boostla (PL2) bir süre 4GHz civarında çalışıyor bir süre sonra da uzun süreli boostta (PL1 = 45W) dediğiniz 3.2 değerlerde çalışmaya başlıyor. Bu PL1 PL2 limitlerini control center profilleriyle değiştirebilir, HWiNFO'da bu limitleri ve işlemcinin o anda çektiği gücü daha detaylı görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1598449444263.png
    1598449444263.png
    76,4 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Aldığınız değerler tamamen normal, işlemci kısa süreli boostla (PL2) bir süre 4GHz civarında çalışıyor bir süre sonra da uzun süreli boostta (PL1 = 45W) dediğiniz 3.2 değerlerde çalışmaya başlıyor. Bu PL1 PL2 limitlerini control center profilleriyle değiştirebilir, HWiNFO'da bu limitleri ve işlemcinin o anda çektiği gücü daha detaylı görebilirsiniz.
Teşekkür ederim, control centerı kullanıyorum artık fakat control centerda performans ayarını seçtiğimde 3.7 GHze çıkıyor. Sanırım dediğiniz boostları ayarlayamıyorum ne zaman 45W ne zaman 78 W olacağını ve galiba stress test işlemcimin frekansını zorlamıyor. Yanlışım var ise düzeltin lütfen.

Control Center ayarlarından siz sadece güç yönetimini değiştiriyorsunuz. W değeri değişmez. Bu W değeri işlemcinin tükettiği güç anlamına gelir. Gerektiği zaman işlemci 45 W güç çekebilir demek. Sürekli 45W çalışmaz ama gerektiği zaman yükte 45W çekebilir.

Yüksek frekansa çıkmak için yüksek W kullanır işlemciler. Sizin işlemcinizin W sınırı 45'dir.

Control Center ayarlarından siz sadece güç yönetimini değiştiriyorsunuz. W değeri değişmez. Bu W değeri işlemcinin tükettiği güç anlamına gelir. Gerektiği zaman işlemci 45 W güç çekebilir demek. Sürekli 45W çalışmaz ama gerektiği zaman yükte 45W çekebilir.

Yüksek frekansa çıkmak için yüksek W kullanır işlemciler. Sizin işlemcinizin W sınırı 45'dir.
Yani benim işlemcim limitli olarak mı geldi ? Pl2 değerinde 78W yazıyor fakat stres testlerde 3.7 alabiliyorum aynı model laptopa sahip olanlar daha yüksek alıyor. Bu arada oyunlarda 4 GHzi görüyor. İşlemcimde bir sıkıntı olabileceğinden korkuyorum çünkü önceki iade ettiğim Acer laptopumda sorun vardı test eden insanlardan çok fazla kullanıyordu işlemci ve ekran kartımı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    24,9 KB · Görüntüleme: 23

Yeni konular

Geri
Yukarı