GameNote MS1021W Kablosuz RGB Oyun Faresi İncelemesi

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 4 yıldır kullandığım Logitech M171 farenin tekeri bozuldu. İlginç bir şekilde ondan önceki farem olan Microsoft Wireless Mobile Mouse 1000 farem de tekerden gitmişti. :D

Her neyse, bir süre böyle kullansam da artık bir noktadan sonra rahatsız edici olmaya başladı. Yeni fare aramaya başladım ve @Motionless IN White ‘ın önerisiyle GameNote MS1021W fareyi gördüm. 3 Ocak'ta 199 TL’den 139 TL’ye düşünce konu açtım ancak öneri olarak Rampage gibi markalar, sadece sağ sol tuş, orta teker olan klasik fareler (150 TL’ye kadar bütçem vardı, bu kadar para ödemişken fazla tuşların da olmasını istiyordum) veya geçmişte az sorun yaşamadığım Trust gelince farklı markalara da biraz şans vermek istedim ve GameGaraj’dan bu fareyi aldım. Kargo dahil 149 TL ödedim.

Bu fareyi almamdaki asıl amaç, kablosuz olması.
Kullandığım sistem dizüstü, kimi zaman sık sık seyahat ettiğim ve kablo karmaşasını hiç sevmediğimden kablosuz tercih ettim. Yoksa o fiyata o gün Logitech G102, Corsair Katar Pro gibi çok daha kaliteli modeller alınabileceğini biliyorum.

Gelelim incelemesine...

Paketleme ve kargo

GameGaraj, kargo firması olarak Yurtiçi Kargo kullanıyor. Ürün, İstanbul’dan Kayseri’ye 3,5 günde geldi ve elime ulaştı.

Paketlemeyi sevdim fakat belki daha iyi olabilirdi.

GameGaraj kutusu.png
Kutu içeriği.png

Kutunun içerisinden ürünün faturası da çıkıyor.

Kutu ve içeriği

Burada benden çok fotoğraf konuşacak. Kutusunu güzel yapmışlar.

Kutu içeriğinde upuzun bir kullanım ve yazılım kılavuzu, garanti belgesi, Micro USB kablosu ve farenin kendisi yer alıyor.

20210108_093320.jpg

Farenin kendisi

Bizi ilgilendiren kısmı farenin kendisi tabii ki. Farenin gerçek üreticisi Havit, yapısı ABS plastik. Tuşlarının plastiği daha sert iken yan tarafları daha yumuşak. Yapısını tam anlayamadım.

Kütlesine gelecek olursak, bu tür fareler biraz ağır görünüyor fakat elime geçtiğinde beklediğimden biraz daha hafif olduğunu gördüm. Bu beni biraz şaşırttı. Elimde kütle ölçer olmadığından maalesef kütlesini ölçemedim.

Gelelim tuşlarına... Farede normal olarak sağ ve sol tuşlar, orta teker yer alıyor. Ek olarak tekerin arkasında DPI arttırma ve azaltma, sol tarafında da ek iki tuş var. Bu tuşların görevi farenin yazılımından ayarlanabiliyor, ona sonra geleceğim.

20210108_083843.jpg

Farenin Alkalin değil, şarj edilebilir pilli olduğunu söyleyeyim. Şarj için farenin burun kısmında Micro USB girişi var. Aynı şekilde şarj seviyesi de yazılımdan görülebiliyor.

20210108_084435.jpg

Alt tarafında ise açma, kapama ve simgesi güneşe benzeyen RGB ayarı var. Ayrıca bilgisayar bağlantısı için USB ucu da alt yuvadan çıkıyor.

20210108_084541.jpg

RGB ayarı için ekleme yapmak istiyorum, fare normal “ON” modundayken de ışıklandırmaları çalışıyor fakat sadece DPI ayarımıza göre ayarlı renk yavaşça yanıp sönüyor. RGB ayarına aldığımız zaman yazılım üzerinden istediğimiz renk ayarını seçip kontrol edebiliyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sensör

Sensör olarak PixArt PMW3325 kullanmışlar. Giriş seviyesi olarak normal bir sensör.

Aynı sensörü kullanan fareler bu şekilde:

Logitech M171 vs GameNote MS1021W

M171
daha çok günlük kullanım ve iş için iken MS1021W oyun için. Farklı amaçlara hitap eden iki farklı fareyi karşılaştırmak ne kadar mantıklı, tartışılır ama eskiden yenisine geçince bir şeyler söylememek de olmaz bence.
  • Tuş sertliği olarak MS1021W, M171’den biraz daha yumuşak.
  • Sağlamlık anlamında M171 daha sağlam görünüyor ki Logitech kalitesini biliyorsunuz.
  • Kullanışlılık açısından MS1021W daha kullanışlı görünüyor.
20210108_083522.jpg

Fare kullanımı

Genel anlamda beni rahat hissettirmediği için büyük fareleri pek sevmiyorum fakat bu fare elime tam oturdu. Rahatlık açısından ilk gözlemlerime göre oldukça beğendim. Tuşlara kolayca ulaşabiliyorum. Uzun vadede ne olur, rahat eder miyim, orasını zaman gösterecek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Farenin verdiği tepkileri genel anlamda beğendim. Kullanım amacımıza göre frekansını ayarlayabilmemiz güzel bir özellik. Oyun performansına bakmadım, fareyi henüz dün kullanmaya başladım.

Ayrıca bir süre kullanmadıktan sonra enerji tasarrufu için ışıklarının sönmesi ayrıca güzel bir özellik.

Yazılım ve arayüz

Yazılım ve arayüzüne gelecek olursak, oldukça kullanışlı, hızlı ve hafif bir arayüze sahip. Karanlık tema kullanmaları hoş olmuş. İngilizce çevirisine gelecek olursak, normalde Çinli yazılımların çevirilerinde mutlaka bir hata olur ancak bu yazılımda her şey olması gerektiği gibi görünüyor. Bu arada yazılım Türkçe desteklemiyor ama A1 seviyesinde İngilizce bilen herkesin anlayabileceğini düşünüyorum.

Ana ekranda farenin düğme ve görevlerini ayarlayabileceğimiz ayarlar var. Aynı zamanda bunları profillerine göre kaydedebilmemiz de oldukça iyi olmuş.

Ekran görüntüsü 2021-01-08 004408.png

Gelelim sekmelere...

Lightning sekmesinde farenin ışıklandırma ve renk hızı ayarlanıyor. Renklerin hafiftten geçmesi, sırayla geçmesi, dalgalı geçmesi gibi seçenekleri var. Bazı seçeneklerin ışık renkleri de ayrıca ayarlanabiliyor.

Renk ayarı 2.png

İkinci sekme olan DPI sekmesinde ise DPI seçeneklerine göre farenin rengi ve seçilebilecek seçenek sayısı ayarlanabiliyor. Seçtiğimiz DPI ayarına göre fare renk değiştiriyor. “Stage” ayarında ise ilk kaç DPI seçeneğinin seçilebileceği ayarlanabiliyor.

DPI ayarı.png

Arka planda yazılım çalışıyorsa faredeki DPI ayar düğmelerine bastığımızda seçili DPI ayarı sol üst köşede görünüyor.

DPI ayar seçimi.png

Üçüncü sekme olan Parameter sekmesinde ise fare hassasiyeti, teker kaydırma hızı gibi temel fare ayarları yapılandırılabiliyor.

Parametre ayarı.png

Son sekmede ise fareye makro atanabiliyor.

Ekran görüntüsü 2021-01-08 004543.png

Fare yazılımı buradan indiriliyor:

Sonuç: Genel anlamda oldukça beğendim. 149 TL’ye (aldığım gün indirime girmişti, şimdi 199 TL) alınabilecek güzel kablosuz farelerden birisi gibi duruyor, yine indirime girerse düşünülebilir. Beni uzun süre götürür diye düşünüyorum fakat teknoloji şans işi.

Gelecekte yeni konu açarak veya bu konunun altından uzun kullanım incelemesi yayınlayabilirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. :) Sormak istediğiniz soruları bilgim yettikçe cevaplamaya çalışacağım.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim arkadaşlar. :) @Motionless IN White ve @Samotne Ciasteczka 'a da önerileri için ayrıca teşekkür ederim. 😍

Bu arada 7000. mesajınız hayırlı olsun @yika38 hocam. :D
Teşekkür ederim. 😍 7000. mesajımda inceleme yapacağım aklıma gelmezdi. :D

M171’den geçiş sonrası fare sesine kolay alışabilir misiniz, bilmiyorum. M171’i denemiştim, varlığı hissedilmiyor neredeyse. :D
Bende mi fazla çıkıyor bu M171'in sesi, anlamadım gitti. :D Kulağıma GameNote olan biraz daha az ses veriyor gibime geldi. Neyse, ihtiyacımı karşıladıktan sonra ses konusu pek önemli değil açıkçası. 😅

Merhaba. Şu ana kadarki deneyiminiz ve farenin gecikmesi nasıl?
Merhaba. Pili dışında oldukça memnunum, pilinden de şarjı ortalama 2,5-3 gün dayandığından memnun değilim. Belki tam şarj etmiyorum, bilmiyorum ama ilk kullandığımda dört gün dayandığından ve bu fareye kadar hiç şarjlı fare kullanmadığımdan bana az geliyor olabilir.

Gecikme değerlerini ölçebilen bir yazılım var mı, bilmiyorum ama kullanım sırasında beni üzmedi. Günlük kullanımda tuş algılamama gibi bir sorun yaratmadı. Pek sık oyun oynayan biri olmasam da oyun performansı da beni memnun etti.

Merhaba. Pili dışında oldukça memnunum, pilinden de şarjı ortalama 2, 5-3 gün dayandığından memnun değilim. Belki tam şarj etmiyorum, bilmiyorum ama ilk kullandığımda dört gün dayandığından ve bu fareye kadar hiç şarjlı fare kullanmadığımdan bana az geliyor olabilir.

Gecikme değerlerini ölçebilen bir yazılım var mı, bilmiyorum ama kullanım sırasında beni üzmedi. Günlük kullanımda tuş algılamama gibi bir sorun yaratmadı. Pek sık oyun oynayan biri olmasam da oyun performansı da beni memnun etti.

Bu modelden almayı düşünüyorum da. Birkaç sorum olacak. Cevaplarsan sevinirim.
Çift tıklama oluyor mu?
Scroll tuşunda bozulma oldu mu?
Hala memnun musun? Tavsiye eder misin?
Şarj olurken fare kullanılabiliyor mu?
Rekabetçi oyunlarda gecikme gözle görünür bir şekilde fark ediliyor mu?

Çift tıklama oluyor mu?
Olmadı.
Scroll tuşunda bozulma oldu mu?
Olmadı.
Hâlâ memnun musun? Tavsiye eder misin?
Hâlâ memnunum, tavsiye ederim. Tabii geçen haftalarda fareye epey su dökmüştüm, önce kafayı yedi fakat şimdi hiçbir sorun olmadan çalışmaya devam ediyor. Ne kadar daha kafayı yemeden çalışmaya devam eder, bilemeyeceğim.
Şarj olurken fare kullanılabiliyor mu?
Kullanılabiliyor.
Rekabetçi oyunlarda gecikme gözle görünür bir şekilde fark ediliyor mu?
Bilemiyorum, pek fazla rekabetçi oyun oynayan birisi değilim.

Olmadı.

Olmadı.

Hâlâ memnunum, tavsiye ederim. Tabii geçen haftalarda fareye epey su dökmüştüm, önce kafayı yedi fakat şimdi hiçbir sorun olmadan çalışmaya devam ediyor. Ne kadar daha kafayı yemeden çalışmaya devam eder, bilemeyeceğim.

Kullanılabiliyor.

Bilemiyorum, pek fazla rekabetçi oyun oynayan birisi değilim.
Çok sağ ol. Ben de satın aldım. Çok iyi anlatmışsın.
Ben de bir şeyler ekleyeyim istedim. İçinden çıkan kablo ile data transferi yapılabiliyor.
Sallayınca ses geliyor. Normal kullanımda gelmiyor ses. Alıp elinize sallamanız gerekiyor.
Son olarak mouse 3 tuşu bana bir tık sert geldi ama alışılabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı