Gamepadler neden pahalı?

Arkadaşlar, her şeye "her şey pahalılaştı, ucuz bir şey yok." yazmayın lütfen.
200 liraya Gamenote KB487l klavye alınabiliyor ama 200 liraya gamepad alınamıyor.
Plastikten bir gamepad klavyeden kaç kat daha fazla maaliyetli olabilir?

Araştır o zaman maliyetini o zaman konuşalım. Ne olmasını bekliyorsun ki. 10 dolar yaklaşık 200 TL ediyor farkında mısın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonuçta kaliteli oyun ekipmanları da ucuz sayılmaz. Ülkemizdeki uygulanan politika da farklı. Avrupa ve Amerika gibi yerlerde 500 para birimi olan oyun konsollarının bizdeki fiyatı malum. Biraz da bizimkiler yapıyor. Xbox koluna olan ilgiliyi de fırsat bilip katılıyorlar gibime geliyor. Daha fonksiyonel olan DualSense bile ondan ucuz gözüküyor. Bizim ülkemizde bilinmese de Elite kol alternatifi daha uygun fiyatlı lisanslı kollar da var.

Aynısını ben de düşünüyorum, bir türlü cevabını bulamadım. Kocaman klavyeler uygun fiyatlara bulunabiliyor, ama o fiyatlara bir tane sağlam gamepad yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkemizdeki vergilendirme ve kur farkları haricinde yurt dışı formlarında da aynı konu tartışılıyor. İnsanlar bir gamepade 50 dolar neden verelim falan diyorlar. Burada olay tamamen durability yani dayanaklılık. Ekonomik olanlar sadece kısa süreli kullanılabilirken Microsoft ve PS gamepadları 2 seneden daha fazla kullanılabiliyor. Hatta onlar bile kolay bozuluyor. Belki bilinçli şekilde yapılıyor. Büyük firmalar bu arıza yapan kollardan çok iyi paralar kazanıyor sonuçta.

Arkadaşlar, her şeye ''Her şey pahalılaştı, ucuz bir şey yok.'' yazmayın lütfen.
200 liraya GameNote KB487L klavye alınabiliyor ama 200 liraya gamepad alınamıyor.
Plastikten bir gamepad klavyeden kaç kat daha fazla maaliyetli olabilir?
Sadece DS4 kolunda bile LED'den tut, dokunmatik ekrana kadar onlarca şey var. Bir zahmet tutsun. Dandik gamepad markaları hakkında konuşmuyorum Xbox ve DS hakkında konuşuyorum. Birde vergi vs derken normal.
main-qimg-9daedb3afdc5644014c7782509493318.jpeg

Ülkemizdeki vergilendirme ve kur farkları haricinde yurt dışı formlarında da aynı konu tartışılıyor. İnsanlar bir gamepade 50 dolar neden verelim falan diyorlar. Burada olay tamamen durability yani dayanaklılık. Ekonomik olanlar sadece kısa süreli kullanılabilirken Microsoft ve PS gamepadları 2 seneden daha fazla kullanılabiliyor. Hatta onlar bile kolay bozuluyor. Belki bilinçli şekilde yapılıyor. Büyük firmalar bu arıza yapan kollardan çok iyi paralar kazanıyor sonuçta.
En mantıklı cevap sizinki oldu. Hala vergi diyorlar. Gamepad dışındaki ürünlerden vergi alınmıyor sanki. Çözebilmiş değilim.

@shocktroop Peki Xbox'da ne var? Dokunmatik de yok hoparlör de bildiğim kadarıyla.
Bunun maliyeti ne kadar fazla olabilir ki? Diğer bilgisayar ekipmanlarına göre çok pahalılar.
O paraya iyi bir mekanik klavye bulunabiliyor. O mekanik klavyenin de vergisi var yurt dışından geldiğinden dolayı. Ayrıca o klavyenin maliyeti daha fazladır diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
En mantıklı cevap sizinki oldu. Hala vergi diyorlar. Gamepad dışındaki ürünlerden vergi alınmıyor sanki. Çözebilmiş değilim.

@shocktroop Peki Xbox'da ne var? Dokunmatik de yok hoparlör de bildiğim kadarıyla.
Bunun maliyeti ne kadar fazla olabilir ki? Diğer bilgisayar ekipmanlarına göre çok pahalılar.
O paraya iyi bir mekanik klavye bulunabiliyor. O mekanik klavyenin de vergisi var yurt dışından geldiğinden dolayı. Ayrıca o klavyenin maliyeti daha fazladır diye tahmin ediyorum.
Aslında cevap vermeyecektim. Fakat 50$ 930 lira yapıyor. Hadi sizin için düz 1000 olsun, 800'ü vergi değilde ne olarak değerlendirmemizi istersiniz? Klavye tam olarak eğlenceye girmiyor olabilir ancak gamepad eğlence ve tonla vergi var. 900 nerede 1800 nerede? Bak bakalım ekran kartından o kadar vergi alıyorlar mı?

Aslında cevap vermeyecektim. Fakat 50$ 930 lira yapıyor. Hadi sizin için düz 1000 olsun, 800'ü vergi değil de ne olarak değerlendirmemizi istersiniz? Klavye tam olarak eğlenceye girmiyor olabilir ancak gamepad eğlence ve tonla vergi var. 900 nerede 1800 nerede? Bak bakalım ekran kartından o kadar vergi alıyorlar mı?
Gamepad'den %80 vergi mi alıyorlar?

Geri
Yukarı