Gamepower PSU alınır mı?

Gamepower gibi markalar şans işidir hocam. Ayrıca ürünü 1000 kişi alsa 10'u anca yorum yapıyor. Çoğu kişiye hasarlı geliyor ancak siteye girip de yorum yapmakla uğraşmıyorlar, direk iade ediyorlar. Eğer ben kendime güveniyorum dersen git al.

Her marka şans işidir. Markadan markaya şansın değişir. Bir şey demem ona. Orada haklısın. Gamepower markası üst düzey bir markadır da demiyorum. Dediğim gibi hazır sistemde varsa o hazır sistemden vazgeçmek için bir sebep değil. Şahsen bende böyle yaptım zaten.

Haklısın sonuna kadar katılıyorum. 80+ sertifikası alabilmek için parçaların belirli bir kalitenin üstünde olması zorunlu. Sonuçta 200 basan bir arabayla 300 basamazsın. Gücü yetmez. 80+ varsa en azından noname PSU'lardan daha kalitelidir. Çoğu PSU için kullanılan C4 tabiri aşırıdır. Ve insanları korkutup şüpheye düşürmekten başka bir işe yaramaz. Tabi muhteşem kaliteli olduğunu söylemiyorum ama hazır sistem alıp içinde Gamepower PSU varsa o kadar da tedirgin olmaya gerek yok. Sonuçta kasaya yapışık değil. En kötü 1 sene kullanılır sonra değiştirilir.
Mantıklı konuşmuş birisini görünce bende düşüncelerimi yazmak istedim. 💯
Hayır! Tamamen yanlış anlamışsınız. İlk önce okuduğunuzu anlayın. O sertifikalar enerji verimliliği için var. PSU kalitesi ile alakası yok. Az yakan verimli bir araç yada motor gücünü yüksek verimle kullanan bir araç güvenilir demek değildir. Aşırı verimlidir fakat motor arıza çıkartmaya aşırı müsaittir. Aynısı PSU için de geçerli, 80+ platinum sertifikası da olsa güvenilir olduğu anlamına gelmez tam tersine 500w çekiyosa 490w'ını kullanabildiği anlamına gelir misal. Ama az enerji tüketiyor diye güvenli denilemez. Kardeşime 9600 TL'ye RTX 3060 hazır sistem aldım, kasası Gamepower Warcry Full Tower 650W 80+. Zaten ekran kartının sıfırı 8500 TL olduğu için tercih ettim. PSU'yu harçlığını biriktirdiği zaman değiştiricez Corsair ile. Bu zamana kadar aklınızın alamayacağı kadar parça kullandım, çöpe attım ve sattım. Markasız 250w PSU 1 yıl boyunca TV için kullandığım APU sistemi besledi. Bir marka kalitesiz olabilir ama markanın kalitesini garantisi kurtarır. Bugün PSU'ya bir şey olsa eğer akım korumalı priziniz varsa sisteminizde ki parçalar zarar görmez. PSU'yu garantiye yollar değiştirirsiniz. Eğer durumunuz yoksa garantisi bittikten sonra kullanırsınız, eğer durumunuz varsa daha güvenilir bir markaya geçersiniz. Akım korumalı priz ile en dandik PSU'yu mümkün mertebe en kısa süre kullanıp değiştirmek daha mantıklı. Ekran kartından, RAM, kasa işlemci gibi bileşenlerden kısmaktansa kısa süre de olsa kötü PSU kullanmak daha mantıklı. Herkes herkesin bilgisayarını uzay mekiği sanıyor. Yok o PSU'yu takma şunu takma bunu takma. Milletin yurt dışında giriş seviyesi oyun GPU'su olarak sınıflandırmadığı ekran kartlarını sistemine takan insanlara 600-700 TL'ye PSU al diyorsunuz bütçe zaten 3500-4000. Saçma sapan iş yapıpta 7000-8000 TL'lik sisteme önerilecek PSU öneriyorsunuz. Ben Sosyal'de Pentium G4xxx işlemciye VS600 öneren adama şahit oldum. Lütfen ön yargılarınızı yıkıp herkes koyun gibi ne yapıyorsa ne söylüyorsa onu söylemektense mantık ve fikir yürütün. Okuduklarınızı bilmeden etmeden insanlara satmayın.
Her marka şans işidir. Markadan markaya şansın değişir. Bir şey demem ona. Orada haklısın. Gamepower markası üst düzey bir markadır da demiyorum. Dediğim gibi hazır sistemde varsa o hazır sistemden vazgeçmek için bir sebep değil. Şahsen bende böyle yaptım zaten.
Haklısın her teknolojik ürün şans işidir. Birinin ki hiç çalışmaz birinin ki 14 sene bozulmaz. Burada yapılması gereken tek şey sadece bütçeye en uygun F/P öneride bulunmak.

Lütfen ön yargılarınızı yıkıp herkes koyun gibi ne yapıyorsa ne söylüyorsa onu söylemektense mantık ve fikir yürütün. Okuduklarınızı bilmeden etmeden insanlara satmayın.

Okuduğunuzu anlayıp öyle mesaj yazın deyip seni desteklediğim yorumda bana sadece hakaret etmediğin kalmış.
İkinci olarak

O sertifikalar enerji verimliliği için var. PSU kalitesi ile alakası yok. Az yakan verimli bir araç ya da motor gücünü yüksek verimle kullanan bir araç güvenilir demek değildir. Aşırı verimlidir fakat motor arıza çıkartmaya aşırı müsaittir.

Demişsin. Benim orada demek istediğim şey Parça kalitesi. 200 basabilecek bir arabanın motorunun parça kalitesi ile 300 basabilecek motorun parça kalitesi elbette farklı olmak zorunda.( Burada noname PSU'lar ile bir tutmamamız için bu örneği verdim)

Lütfen laflarımı çarpıtıp bana karşı kullanmayın.

Eğer durumunuz yoksa garantisi bittikten sonra kullanırsınız, eğer durumunuz varsa daha güvenilir bir markaya geçersiniz

Aynı şeyi bende yazdım. Okusaydınız sizle aynı şeyleri yazdım. Hatta mesajıma size sonuna kadar katılıyorum diye belirterek başladım. Siz niye bana düşman kesildiniz anlamadım 🤷

Okuduğunuzu anlayıp öyle mesaj yazın deyip seni desteklediğim yorumda bana sadece hakaret etmediğin kalmış.
İkinci olarak

Demişsin. Benim orada demek istediğim şey Parça kalitesi. 200 basabilecek bir arabanın motorunun parça kalitesi ile 300 basabilecek motorun parça kalitesi elbette farklı olmak zorunda.( Burada noname PSU'lar ile bir tutmamamız için bu örneği verdim)

Lütfen laflarımı çarpıtıp bana karşı kullanmayın.

Aynı şeyi bende yazdım. Okusaydınız sizle aynı şeyleri yazdım. Hatta mesajıma size sonuna kadar katılıyorum diye belirterek başladım. Siz niye bana düşman kesildiniz anlamadım 🤷
Ben sertifikanın sadece verimlilik ile alakası olduğundan bahsediyorum. Yüksek verimlilik için parça kalitesi şart değil 80+ Bronze sertifikası üretilen tüm PSU'larda var artık. Siz ise verimli ise kaliteli parça vardır diyorsunuz aynı şey değil ikisi. Otomobil ile alakalı verdiğim örneği de okursanız baştan sevinirim. İstediğiniz kadar verim olsun dayanıklı olmadıktan sonra verim de hikaye.

Ben sertifikanın sadece verimlilik ile alakası olduğundan bahsediyorum. Yüksek verimlilik için parça kalitesi şart değil 80+ Bronze sertifikası üretilen tüm PSU'larda var artık. Siz ise verimli ise kaliteli parça vardır diyorsunuz aynı şey değil ikisi. Otomobil ile alakalı verdiğim örneği de okursanız baştan sevinirim. İstediğiniz kadar verim olsun dayanıklı olmadıktan sonra verim de hikaye.

Üretilen her PSU'da olması o PSU'ların belirli bir parça kalitesi standartının üstünde olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Siz ise verimli ise kaliteli parça vardır diyorsunuz aynı şey değil ikisi.

Verimli ise kaliteli parça vardır demiyorum.
Verimli olması için parçalar ne kadar kötü olsa bile belirli bir standart üstünde olmalı ki verimlilik sağlanabilsin. 1 de sıfırdan büyük 99 da ama standart olarak 0'ı alırsak 1 de standart üstü 99 da.
Bir markanın parça kalitesi 1'dir diğeri 99'dur.
Noname PSU'ların çoğu ise -1'dir.

Ben dayanıklıktan bir kez bile bahsetmeme rağmen sen yeni yeni konu açıyorsun. Sırf bir konuda haklı çıkabilmek için. En başta birebir seninle aynı şeyleri dedim. Bir anda 180 derece dönüp benimle atışmaya başladın.

Üretilen her PSU'da olması o PSU'ların belirli bir parça kalitesi standartının üstünde olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Verimli ise kaliteli parça vardır demiyorum.
Verimli olması için parçalar ne kadar kötü olsa bile belirli bir standart üstünde olmalı ki verimlilik sağlanabilsin. 1 de sıfırdan büyük 99 da ama standart olarak 0'ı alırsak 1 de standart üstü 99 da.
Bir markanın parça kalitesi 1'dir diğeri 99'dur.
Noname PSU'ların çoğu ise -1'dir.

Ben dayanıklıktan bir kez bile bahsetmeme rağmen sen yeni yeni konu açıyorsun. Sırf bir konuda haklı çıkabilmek için. En başta birebir seninle aynı şeyleri dedim. Bir anda 180 derece dönüp benimle atışmaya başladın.

Sana anlatmaya çalıştığım şey parçanın iyi olması değil. Verimlilik dediğimiz şey, kullanılan enerji kaynağı ne olursa olsun o enerji kaynağını ne kadar güç kaybı ile kullandığımızı ölçmektir. Her araç şehir içinde 5-6 litre yakarken bir araç 4 litre yakıyorsa, 4 litre yakan araç daha verimlidir. 100 kilometrede daha verimli kullanmıştır enerjisini. Ama aracın motor parçaları yeterince dayanıklı olmadığı için örneğin bujileri her araç 20000 de değiştiriyorsa bu aracın 10000 de bir değiştirmesi gerekiyordur. Ya da aşırı sıkıştırmada Turbo borusu patlatıyordur. Günümüzde ki 1.0 Turbo benzinli motorlar bunun en büyük örneği. Bunu PSU'ya uyarlamamız gerekirse, PSU'ya ne kadar ar-ge yapılırsa verimliliği o kadar artar. Corsair, FSP gibi markalar yıllardır bu sektörde olduğu için neyi nasıl yapacağını biliyor. Ar-ge'ye gerekli para ve zamanı harcamışlar neticesinde güvenli PSU'lar ve verimliliği optimum düzeyde tutan F/P ürünler ortaya çıkartmışlar. Fakat Gamepower için bu geçerli değil, çok yeni bir marka bu sektöre. Verimlilik için gerekli ar-ge'yi yaparsın fakat eğer güvenilirliğe zaman harcamazsan sıkıntılı ürünler ortaya çıkar. 80+ verimliliği sağlamak için çok kaliteli parçalara ihtiyaç yok bu sebeple fiyatları da düşük zaten. Kaldı ki bütün PSU'daki parçalar verimlilikte önemli rol oynamıyor. O parçalar kalitesiz olsa ne yapacaksın? Kısacası benimle uğraşmak yerine araştırsaydın verimlilik sertifikası, dayanıklılık ve güvenilirlik hakkında yeterli bilgiye ulaşırdın. Ben sana bir link bırakıyorum umarım yanlış bilmenin değil, doğrusunu kabul etmemen yanlış olduğunu anlarsın. İyi günler.

Tamamen yanlış bir yorum. 80+ verimlilik standartıdır. 80+ olmayan PSU sadece gereğinden fazla elektrik çeker. Sonuçta verimsizlik olur. Boşuna fazladan elektrik parası ödersin.

80+ şu oluyor. 80+ Bronze PSU'lar genelde %80 civarında verimlilik sağlıyor. Standart arttıkça, sağlanan verimlilikte artar. Platinium'lar %90'ı geçiyor.

Olay şu,

Bilgisayara gereken güç 450 Watt ise güç kaynağı prizden 450 Watt çekmiyor. Daha fazla güç çekiyor. %80 verimlilikte çekilen güç yaklaşık olarak 450/0.8=562.5 gibi bir değer ortaya çıkar. Yani PSU 450 Watt gerekli olduğunda 562 Watt elektrik çeker. Aradaki fark yani 562-450= 112 Watt ısı olarak açığa çıkar.

Olayın özeti budur :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana anlatmaya çalıştığım şey parçanın iyi olması değil. Verimlilik dediğimiz şey, kullanılan enerji kaynağı ne olursa olsun o enerji kaynağını ne kadar güç kaybı ile kullandığımızı ölçmektir. Her araç şehir içinde 5-6 litre yakarken bir araç 4 litre yakıyorsa, 4 litre yakan araç daha verimlidir. 100 kilometrede daha verimli kullanmıştır enerjisini. Ama aracın motor parçaları yeterince dayanıklı olmadığı için örneğin bujileri her araç 20000 de değiştiriyorsa bu aracın 10000 de bir değiştirmesi gerekiyordur. Ya da aşırı sıkıştırmada Turbo borusu patlatıyordur. Günümüzde ki 1.0 Turbo benzinli motorlar bunun en büyük örneği. Bunu PSU'ya uyarlamamız gerekirse, PSU'ya ne kadar AR-GE yapılırsa verimliliği o kadar artar. Corsair, FSP gibi markalar yıllardır bu sektörde olduğu için neyi nasıl yapacağını biliyor. AR-GE'ye gerekli para ve zamanı harcamışlar neticesinde güvenli PSU'lar ve verimliliği optimum düzeyde tutan F/P ürünler ortaya çıkartmışlar. Fakat Gamepower için bu geçerli değil, çok yeni bir marka bu sektöre. Verimlilik için gerekli AR-GE'yi yaparsın fakat eğer güvenilirliğe zaman harcamazsan sıkıntılı ürünler ortaya çıkar. 80+ verimliliği sağlamak için çok kaliteli parçalara ihtiyaç yok bu sebeple fiyatları da düşük zeten. Kaldı ki bütün PSU'daki parçalar verimlilikte önemli rol oynamıyor. O parçalar kalitesiz olsa ne yapacaksın? Kısacası benimle uğraşmak yerine araştırsaydın verimlilik sertifikası, dayanıklılık ve güvenilirlik ahkkında yeterli bilgiye ulaşırdın. Ben sana bir link bırakıyorum umarım yanlış bilmenin değil, doğrusunu kabul etmemenşn yanlış olduğunu anlarsın. İyi günler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Verimliğin ne olduğunu biliyorum.
Dediklerinin hepsini de araştırıyorum her gün. İşim bu zaten. Sen her mesajında benim dediğimi çarpıtıp saçma sapan yerlere çekiyorsun. Aslında aynı şeyleri söylüyorduk ama sen o kadar başka taraflara çektin ki benim laflarımı ters taraftaymışım gibi cevap verdin. Neyse hayatında başarılar.

Geri
Yukarı