Gaming Laptop vs Masaüstü Bilgisayar + UPS

Laptop kadar uzun süre elektrik yokken kullanmak için bir UPS alırsanız bütçenizi baya zorlar.

Elektrik kesintisinden sonra yarım saat daha kullansam yeterli, ötesinde gözüm yok. Zira bütçeyi UPS için çarçur etmek istemiyorum.

Tabii ki de masaüstü o zaman. Yalnız UPS alacağım diye PSU'dan kısmayın onu da kaliteli bir marka alın.

Yok yahu, bütçeyi mantıklı bir şekilde harcayıp olabildiğince iyi bir sistem kuracağım. Tabii bu konuda da yardımlarınıza ihtiyacım var. Yıllardır takip etmiyorum piyasayı, feci paslanmışım.

Kullanıma engel olmaması için monitörünü de UPS'e takman lazım. Ayrıca taş çatlasın 10 dakika beraber kullanırsın çok iyi bataryalı bir UPS almadığın sürece. Bu bütçeye alabileceğin laptoplar ise pek memnun etmez. Bütçenizi yükseltmenizi öneririm.

Açıkçası UPS kullanımı hakkında en ufak bir fikrim yok. Kararımı versem konuya daha fazla yoğunlaşırım. Dediğiniz gibi görüntü alamayacaksam bir manası yok, elbette monitörümü de UPS'e takarım. Ayrıca şu aşamada 5000 TL'den daha fazla harcamak istemiyorum. Benim için yeterli bir sistem kurulacak sanırım bu parayla.

Şimdi eğer kaliteli bir UPS almazsan onunla max 15dk idare edebiliceksin. Ama laptopla 1 saate kadar gider. Ama laptoplarda ısınma sorunu olabiliyor. Aslında UPS için bütçe ayıracağınız için laptop da masaüstüde aynı özelliklerde olur hemen hemen. Böyle bir durumda ben olsam laptop alırdım.
Sebebiyse çok sık elektrik gidiyorsa o UPS şarj olamadan bidaha giderse zor durumda kalabilirsin.

Kafamdaki soru işaretine parmak bastınız... Kafamı en çok karıştıran şey bu. UPS almak bütçemi çarçur eder mi. Ona vereceğim parayla o sisteme eş değer bir laptop alabilir miyim? Hem taşınabilirlik gibi bir artısından yararlanırım?

Ayrıca UPS şarj edemeyecek kadar da elektrik gitmiyor. Fakat ne zaman gideceği hiç belli olmuyor, çekilecek dert değil.

Kesintiye göre değişir. Arkadaşların dediği gibi UPS'in dolması uzun sürüyor ve kesintide de kurtarmaz seni. 5 dakika içerisinde kapaman gerekecek bilgisayarı. Kesinteden kastın anlık ise masaüstü alabilirsin yeterli performansı sağlayacağını düşünüyorsan. Ayrıca koruma açısından ucuz bir UPS alıp laptopu da bağlarsan iyi olur ben adaptörümü yakmıştım mikrodalga yüzünden oluşan şalter atmasından. Bu arada bütçeyi zorlayamam demişsin fakat almışken en az GTX 1650 içeren bir laptop al.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı