Garuda Linux kurulurken dual boot ekranından Windows silindi

Evet diski elle biçimlendirdim fakat EFI dahil hiçbir şeyi silmedim.

O zaman BIOS'tan Windows'un EFI kısmını elle etkinleştirin(EFI dosyalarının olduğu kısımda gözüküyorsa).

Security kısmında Install an EFI file gibi bir seçenek olması lazım. Orada Windows isimli bir şey var mı?

O zaman BIOS'tan Windows'un EFI kısmını elle etkinleştirin(EFI dosyalarının olduğu kısımda gözüküyorsa).

Security kısmında ınstall an EFI file gibi bir seçenek olması lazım. Orada Windows isimli bir şey var mı?

Şu anda BIOS'a giremem, çünkü canlı dersim başlayacak.

Şu anlık BIOS'a girip istediğim işletim sistemini başa alarak çalıştırabiliyorum ama bu çok uğraştırıcı oluyor.
Ama aşırı acil geçmeniz gerekirse bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Çözüldü:
İlk önce garudaya gidip şu dosyayı indiriyoruz:

Sonra herhengi bir yere çıkartıyoruz (ben masaüstüne attım)

Sonra terminali açıp bu iki komutu giriyoruz:

Sudo pacman -s GNU-EFI make.
Sudo pacman -s GNU-EFI cmake.

Sonra terminalden dosya konumunu buluyoruz örnek:

/home/lastemperor/desktop/refind-0.13.2 (kopayala yapıştır yapmaya çalışmayın hata alırsınız)

Ondan sonra ls -a komutunu giriyoruz.

Terminalde hala doya konumundayken bu komutu giriyoruz:

Sudo./refind-install

Benim aldığım çıktı (eğer siteminiz 64 Bit ise aynı çıktıyı almanız gerekiyor diye biliyorum):

Shimsource is none ınstalling refınd on Linux... ESP was found at /boot/efi using vfat ınstalling driver for btrfs (btrfs_x64.EFI) copied refınd binary files copying sample Configuration file as refind. Conf; edit this file to configure refınd. Creating New NVRAM entry refınd is set as the default Boot Manager. Creating //boot/refind_linux.conf; edit it to adjust kernel options.

Ve son olarak sudo./refind-mkdefault komutunu yazıp bilgisayarı kapatıyoruz.

Artık BIOS'tan refınd ı en üste alarak (varsayılan Boot edilecek) işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Artık 2 işletim sistemini de tek Boot ekranında görebilirsiniz.

(Eğer anlamadığınız bir yer varsa yazabilirsiniz.)

Geri
Yukarı