Çözüm Gateway NV78 laptop ekranının Linux Mint'te karanlık olması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Gateway NV78 laptopta Linux Mint (ve diğer Linux dağıtımlarını) kurarken ve kurulum sonrasında yaşadığım karanlık ekran sorununu nasıl çözdüğümü anlatacağım.

Özellikler:
  • Intel® Core™2 Duo T6600
  • Mobile Intel® 4 Series Express Chipset Family
  • 4 GB RAM
  • Samsung 860 EVO 250 GB

Öncelikle bu karanlık ekran sorununu biraz daha net açıklayayım. Şöyle ki, ekranı görebilmeniz için telefon ile ışık tutmaktan başka çareniz yok! Sinir bozucu bir süreç oldu ama en sonunda başardım diyebilirim. :)

Not: Öncelikle terminali açıp sudo apt install gedit komutuyla Gedit Text Editor'u kurun.

Adım 1 -> Arka ışık/parlaklık için hangi ekran kartının kullanıldığını öğrenmek için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırma:​

ls /sys/class/backlight/. Çalıştırdıktan sonra gelen çıktı: intel_backlight.

Adım 2 -> Intel ekran kartı ile parlaklık kontrolü sorununu giderme:​

Sırasıyla aşağıdaki iki komutu girdim ve ikinci komut sonrası bir not defteri beni karşıladı.
sudo touch /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
sudo gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

İçerisine aşağıdakileri kopyalayıp kaydettim ve cihazı yeniden başlattım.
Kod:
Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"
EndSection

Adım 3 -> xbacklight kurulumu:​

sudo apt install xbacklight komutuyla xbacklight'ın kurulumunu gerçekleştirdim. Sonrasında xbacklight -20% yazıp enterladım ve ekran görünür hale geldi. Bunu 4-5 kez daha yaptım ve maksimum parlaklığa ulaştım. Yine de cihazı her açtığımda ekran beni karanlık halde karşılıyordu ve ben de bu komutu bir klavye kısayolu olarak ayarladım. F12 tuşu boştaydı ve ayarlardan klavye kısayolu ekle deyip /usr/bin/xbacklight -20% girdisine F12 tuşunu atadım.

Cihaz her açıldığında (Linux Mint açıldığında) F12 tuşuna 4-5 kez basıyorum ve ekran parlaklığı maksimuma ulaşıyor.

İyi Sosyaller!

Kaynaklar:

Geri
Yukarı