Gece olağanüstü varlık görüleceğini düşünmek ve korkmak

Allah'a inancım var demiş. Allah kuran da cehennemden bahsediyor. Kavimlerin başına gelenlerden bahsediyor. Cennettende bahsediyor. Peygamberlerine uyanların ve uymayanların sonundan da bahsediyor. Haşa biz Allah'tan daha iyi bilemeyiz. Kendi yarattığı kullarını hem Allah çok merhametlidir. Mesela bir anne çocuğunu ne için korkutur ona ne için kızar. Onu çok sevdiği için zarar görmesin diye kızar. Hatta bu kızmasının ardında büyük bir sevgi ve merhamet vardır. Bir anne böyle ise acaba rabbimiz bizi ne kadar çok seviyor merhamet ediyor. Bu sebepten bizi korkutuyor olamaz mı bir de böyle bakmak rabbimizi tanımak gerek kardeşim benim amacım tartışmak falan değil hakikati anlatmaktır.

Selam arkadaşlar. Yaşım 16 çoğunuz kahkaha atacak ama problemim ciddi :(
Geceleri uyurken devamlı uyku terörü geçiriyorum psikoloğa da gidiyorum bu konu hakkında geceleri birdenbire olağanüstü varlıklar görüp çığlık atıyorum.
Her neyse yarın yazlıktaki boş eve gideceğim ve tek kalacağım orada geceleri çok ıssız oluyor, büyük ihtimalle gene uyku terörü, karabasan vb. göreceğim. Bu şeyi nasıl atabilirim yenebilirim? 1 hafta boyunca evde tek kalacağım. Özellikle geceleri balık tutuyorum ondan dolayı gece 1-2 gibi eve gideceğim, 2-3 gibi de uyuyacağım ama köpekler çok havladığı için geceleri uyuyamıyorum. Ayrıca ne yapacağım bilmiyorum. Tek korkum gece kriz geçirip kendime zarar vermem vb. ne yapacağım, bu konuyu nasıl çözeceğim? Psikolog bu konu hakkında uyku düzeni tavsiyesi verdi ama bilmiyorum. Annemler din konusuna hemen sokuyor, cin falan, işte çok küfür ediyorsun, ondan geliyorlar, seni kaçıracaklar, götürcekler vb. milyonlarca batıl şey söyleyip duruyorlar :( ne yapmam gerek, arkadaşlar? Ev çok eski olduğundan geceleri çatırdayıp duruyor. Çok korkuyorum açıkçası. Ne yapmam gerek sizce? :(

Korkularının üstüne git hocam ve biraz kafanı dağıtacak şeyler yap. Zamanın da bende yaşardım dolunay olduğu gece asla uyuyamazdım. Hep sabah ezanı okunduğu zaman dolunay tam yüzüme vururken uyanırdım. Sonra asla uyuyamazdım tabii yaşım 6 7 çizgi film izleyerek uykuya kalırdım. Bir süre sonra artık korkularımın üstüne gittim ezan okunduğu zaman ne olacak uyayım deyip uyudum hep böyle yapa yapa korkumu yendim. Sonra bir problemim çıktı rüyamda gördüğüm şeylerden korkmaya başladım gün içinde tek olduğum da beni peşliyordular aklım o kadar gerçek olduğuna inandırmıştı ki beni ne yapacağımı bilemiyordum evden tek çıkamaz eve tek gidemez oldum ve hala geçmedi rüyamda gördüğüm varlıklar 5 günde unutuyorum. Bu da küçük bir anımdı :)

Psikiyatriye gitmeni öneririm psikolog bu tür durumlarda çok işe yarayamayabiliyor. Yaşadığın sorunların aynısını 13 yaşlarımdayken yaşıyordum 16'ıma gelince aşmıştım hepsini. Sen de zamanla aşacaksındır.

İlaç falan almam diyorsan gece vakti seni sakinleştiren türden şeyler yap. Kitap okumak, müzik dinlemek gibi dikkatini farklı şeylere dağıtabilecek şeylerle ilgilen. Geceleri uyuyacağın zaman konuşup seni rahatlatacak birilerini de bulabilirsin. Absürt kaçacak ama sarılabileceğin seni bu tür şeylerden koruyacak sembolik bir şey de kullanırsan psikolojik olarak seni rahatlatacaktır oyuncak ayı veyahut rüya kapanı falan.

Her ne zaman ki korkunun derinliklerinde kayboldum işte o zaman Allah yetişti imdadıma yeter ki emirlerine uymaya çalış ve yardım iste anında yetişir. Emirlerine uymayana yetişmiyor mu elbette yetişir. Ancak Allah bize burada kendisini tanıtmak için biraz süreci uzatıyor ve yalnız bırakıyor. Sonra saatlerce yardım istiyorsun. Sana sebepsiz ve sessizce bir yardım geliyor. Korkular gidiyor içinde bir güven ve huzur geliyor.Sonra bu rabbimden diyorsun. Çok seviniyorsun ve sonra ona yöneliyor emirlerini uygulama çalışıyorsun böylece öncekinden daha hızlı yetişiyor. Böylece inancın ve bağlılığın daha çok artıyor. Biliyorsun ki sana sonsuz bir kuvvet sahibi rabbin yardım ediyor. Bu alemde kendini güvende hissediyorsun biliyorsun ki seni koruyup sahip çıkan bir rabbin var.

Fani şeylerin geçirmeside geçicidir. Yine başa gelir işin içinden çıkılmaz vaziyet alır. Ancak Allah'a yönelmek öyle değil.Bizi yaratan Allah olduğu için işini tam yapıyor.Ama insanların bulduğu çözümler tam olarak çare olmuyor ya geçici oluyor yada fayda verdiğini sanıyorsun daha çok zararını ilerde görüyorsun.

Kitaptan okuduğunu aktarmak veya tecrübe başka birşey ilham başka birşey ...

Son düzenleme:
Geçici şeyleri büyütme kardeşim bak aldığın nefes bile geçti.Başı sıkıntı olan işin sonu rahatlık.Korku olan işin sonu eminliktir.Şifre burda anlayana tabi inancı olanlar için söylüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı