GeForce NOW EU 100 Mbps deneyimim

Hepinize merhaba saygıdeğer arkadaşlar;
Bugün sizlere Ramazan ayı boyunca Free paketini kullandığım GeForce NOW EU sunucularındaki tecrübemi aktaracağım. İlk olarak internet paketim Türk Telekom 100 Mbps, 8 Mbps upload. 180 TL ve sınırsız. Yüksek Hızda Avantaj Kampanyası. TurkNet'i de düşünmüştük fakat cayma bedeli çıkartacaklardı.

Öncelikle 3 Mayıs, yani yarın Free abonelere EU sunucuları kapanacak. (Türkiye için) EU dediğim de Avrupa sunucuları. Ben de Ramazanın 2. gününden itibaren gece 12'den sabah 3'e kadar sadece Dead By Daylight oynadım. Oyunun tepkiselliği gerçekten çok iyi. GeForce NOW, bildiğim kadarıyla, oyunlar için bir teknoloji geliştirmiş ve böylece daha az gecikme süresiyle çalışıyor. İnanın ki neredeyse kendi bilgisayarımdan oynuyordum. Elazığ'da ikâmet ediyorum. ALT+F6'dan baktığımda pingim 68 falandı. Oyun içi 28'i geçmedi pingim. Beklediğimin çok daha üstünde bir tepkisellik aldım. Oyunun görüntüsü de 1080P 60 FPS ve gayet yerindeydi Codec'e rağmen.

Evde 5 kişiyiz. 4'ümüz internete bağlı olduğunda dahi oyun kendini rahatça oynattırdı. (Babamın indirme yaptığı zamanlar hariç.) Ama 50 Mbps altı denenmemeli bence. Neden peki?
Çünkü 1080P 60 FPS, bağlantı kötüleştiğinde seçeneği ve V-SYNC kapalı 44 Mbps bant genişliği kullandı. Hele ki evde siz yalnız değilseniz 50 Mbps de yeterli değil.

16 Mbps (ADSL), 24 Mbps (Fiber), 35 Mbps (Fiber) ve 100 Mbps (Fiber)'de denedim. 16 Mbps'de görüntü çok iyiydi fakat oyun aşırı kasıyordu. 24 ve 35 de yetersizdi.

Sıra beklemedim zira Avrupa, ben oynadığımda yatıyordu. Ama cumartesi ve pazar 00.30'dan sonra sıra bana geliyordu. Onlar da çok oynuyor demek ki. Artı olarak DBD'de katil 8 rankım. (20'deydim) Survivor, yanımdaki nooblar yüzünden 16'da kaldım.

Çok sevdiğim bir diğer oyun olan R6'yı da denedim. Oyunun görüntüsü güzeldi ancak R6 gibi milisaniyelerin konuştuğu bir oyunda ben çok dayanamadım. Kendi bilgisayarında neden oynamadın diyecek olursanız da konuma beklerim.

Bir diğer husus; eksi sayılabilecek GeForce NOW'ın görüntü sıkıştırma algoritması. Bant genişliğimi 50 Mbps seçmiştim. Maksimum da o seçilebiliyordu. ALT+F6'dan baktığımda Codec 4 sıkıştırma kullanılıyordu. Witcher 3'te 100 Mbps'e rağmen görüntü rezaletti. Zira Codec (görüntü sıkıştırma) çok bulanıklaştırıyordu. DBD ve Tomb Raider'da görüntüyü çok etkilemedi. Dediğim gibi Witcher 3 gibi oyunlarda çok bulanıklaştırıyor. İleride NVIDIA, Codec'i devre dışı bırakabileceğimiz bir ayar sunar mı bilmem.

Şimdi 3 Mayıs'ta diyorlar ki biz Free'lere kapatacağız EU sunucularını. (Türkiye'dekilere) Ben de buna istinaden 1 aylık deneme sürümümü başlatıp Google Stadia'ya başlayacağım. Stadia'nın da VPN'e rağmen oldukça iyi bir tepkiselliği mevcut.

Ha, ekstra olarak; NVIDIA bana ve birçok kullanıcıya anket sundu. Mesela düşük FPS yüksek çözünürlüğü mü seçersiniz yoksa yüksek FPS düşük çözünürlüğü mü? Buna benzer şıklar mevcuttu. Bu da demek oluyor ki yakında yeni paketler GeForce NOW'a eklenecek. (Anketin ekran görüntüsünü almadım, yasaktı çünkü. Yasağı umursamadım ama almadım yine de.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yasağı umursamadım ama almadım yine de.
Böyle bir yasak mı olur? İnternete paranı veren sensin. Bilgisayarına telefonuna parayı veren sensin. Ekran kartına parayı veren sensin. Elektriğe parayı veren sensin. Ankete cevap veren sensin. Yasağı koyan onlar. Ben olsaydım gerekirse telefonla ekranın fotoğrafını çeker gene de ekran fotoğrafını çekmiş olurdum.

İlk olarak internet paketim Türk Telekom 100 Mbps, 8 Mbps upload. 180 TL ve sınırsız. Yüksek Hızda Avantaj Kampanyası.
İnternet paketin olabilecek en kötü, pahalı taahhütlü paket. 12.5 Megabayt saniye bir internete 180 TL'yi ancak istese istese Türk Telekom ister işte.
100 MBPS hıza "bu ne böyle ya", 1000 MBPS Download 1000 MBPS Upload ayda 60 TL falan olan cayma bedelsiz bir pakete bile "eh işte" dememiz lazımdı 2021 yılında! Kampanyanın adı, "düşük hızda yüksek avantajsızlık imkanı" paketi olmalıydı.
Bu arada 2013 değil de 2021 yılında olduğumuza göre hem yüksek çözünürlük, hem yüksek FPS, hem de düşük fiyat ve düşük ping tercih ederim tabii ki.

Google Stadia'yı denemeye başladınız mı?

Böyle bir yasak mı olur? İnternete paranı veren sensin. Bilgisayarına telefonuna parayı veren sensin. Ekran kartına parayı veren sensin. Elektriğe parayı veren sensin. Ankete cevap veren sensin. Yasağı koyan onlar. Ben olsaydım gerekirse telefonla ekranın fotoğrafını çeker gene de ekran fotoğrafını çekmiş olurdum.

İnternet paketin olabilecek en kötü, pahalı taahhütlü paket. 12.5 Megabayt saniye bir internete 180 TL'yi ancak istese istese Türk Telekom ister işte.
100 MBPS hıza "bu ne böyle ya", 1000 MBPS Download 1000 MBPS Upload ayda 60 TL falan olan cayma bedelsiz bir pakete bile "eh işte" dememiz lazımdı 2021 yılında! Kampanyanın adı, "düşük hızda yüksek avantajsızlık imkanı" paketi olmalıydı.
Bu arada 2013 değil de 2021 yılında olduğumuza göre hem yüksek çözünürlük, hem yüksek FPS, hem de düşük fiyat ve düşük ping tercih ederim tabii ki.

Google Stadia'yı denemeye başladınız mı?
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. İSS'yi değiştirmeyi düşündük fakat cayma bedeli çıkartılacaktı. Biz de bu bedeli karşılayamayacağımızdan ötürü maalesef ki zorunlu olarak TT'den devam etmek zorunda kaldık.

Anket konusunda, inanın ki çekecektim fakat biraz da uğraşmak istemedim. Yasal kısmı başta korkutmadı değil ama.

Stadia'yı denemedim zira GFN, 30 Haziran'da Free abonelere kapanacakmış. Yani 3 Mayıs tarihi ertelenmiş oldu.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. ISS'yi değiştirmeyi düşündük fakat cayma bedeli çıkartılacaktı. Biz de bu bedeli karşılayamayacağımızdan ötürü maalesef ki zorunlu olarak TT'den devam etmek zorunda kaldık.

Anket konusunda, inanın ki çekecektim fakat biraz da uğraşmak istemedim. Yasal kısmı başta korkutmadı değil ama.

Stadia'yı denemedim zira GFN, 30 Haziran'da Free abonelere kapanacakmış. Yani 3 Mayıs tarihi ertelenmiş oldu.

TTNET ile olan taahhüt bittiği gibi telefon dahil hepsini kapattırın. TurkNet'e başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederim. Bu kan emici firmadan ben öyle kurtuldum. Cayma bedelinin bir kısmını TurkNet ödüyor. Bedava 1 ay sen ve ben kullanabiliriz. Abonelik başlatırken 'NYF17YQ71SYJ' kodunu söylemeniz yeterli. !

Düşükten kasıt nedir?
Oynatan cihaz elbette güçlü olmalı. Kaldı ki NVIDIA da -yanlış hatırlamıyorsam- RTX Titan ekran kartı kullanıyordu.
16-20 Mbps. Cihaz derken Client olan cihazın güçlü olması lazım. Yakın zamanda çıkmış bir amiral gemisi telefon, yeni bir orta sınıf telefon veya ortalama bir bilgisayar. Çoğu kişi kötünün kötüsü cihazlarla oynadıkları için çok kötü bir deneyim elde ediyorlar. Türkiye sunucusunda oynadığımı ve İstanbul'da yaşadığımı hatırlatmak isterim.

16-20 Mbps. Cihaz derken Client olan cihazın güçlü olması lazım. Yakın zamanda çıkmış bir amiral gemisi telefon, yeni bir orta sınıf telefon veya ortalama bir bilgisayar. Çoğu kişi kötünün kötüsü cihazlarla oynadıkları için çok kötü bir deneyim elde ediyorlar. Türkiye sunucusunda oynadığımı ve İstanbul'da yaşadığımı hatırlatmak isterim.
Dediğiniz hızlarda 1080P 60 FPS deneyimi olamasa da 720P tatmin edebilir.
Client konusuna gelecek olursak, kesinlikle size katılmıyorum. Size durumu şöyle anlatayım: TR sunucularının performansı ve sunucu optimizasyonları rezalet. Zira beta programındaki gibi sunucular boş değil bu sefer; dolu. Bu yoğunluğu da kaldıramadığı için sunucular, gerçek performansını gösteremiyor. Yazın İstanbul'da kurulacak sunucular ile ciddi anlamda GeForce NOW'ın potansiyelini göreceğiz diye düşünüyorum.

Hâlihâzırda NVIDIA, güçlü cihazlara gerek olmadığının altını çiziyor. Amiral telefondan ziyade, güçlü ve stabil bir internet bağlantısı gerekiyor.

Kendi bilgisayarımda UHD 530 gibi güçsüz bir ekran kartı var. GFN'de sadece %15 kullanılıyor gözüküyor ve performansımdan memnunum.

Son düzenleme:
Dediğiniz hızlarda 1080P 60 FPS deneyimi olamasa da 720P tatmin edebilir.
Client konusuna gelecek olursak, kesinlikle size katılmıyorum. Size durumu şöyle anlatayım: TR sunucularının performansı ve sunucu optimizasyonları rezalet. Zira beta programındaki gibi sunucular boş değil bu sefer; dolu. Bu yoğunluğu da kaldıramadığı için sunucular, gerçek performansını gösteremiyor. Yazın İstanbul'da kurulacak sunucular ile ciddi anlamda GeForce NOW'ın potansiyelini göreceğiz diye düşünüyorum.

Hâlihâzırda NVIDIA, güçlü cihazlara gerek olmadığının altını çiziyor. Amiral telefondan ziyade, güçlü ve stabil bir internet bağlantısı gerekiyor.

Kendi bilgisayarımda UHD 530 gibi güçsüz bir ekran kartı var. GFN'de sadece %15 kullanılıyor gözüküyor ve performansımdan memnunum.
Kendim 1080P ve 60 FPS çözünürlükte oynuyorum. Dediğiniz gibi bir durum kesinlikle ortada yok. Tamamen Client ile alakalı. malum Galaxy S20+ ile Galaxy S8 arasındaki fark internet birebir aynı olmasına rağmen dağlar kadar.

Kendim 1080P ve 60 FPS çözünürlükte oynuyorum. Dediğiniz gibi bir durum kesinlikle ortada yok. Tamamen Client ile alakalı. malum Galaxy S20+ ile Galaxy S8 arasındaki fark internet birebir aynı olmasına rağmen dağlar kadar.
Ben ilk defa böyle bir şey duydum. Fark performans olarak mı, görsel kaliteye de yansıyor mu? Fark olsa olsa dediğiniz telefonların ekran (panel) farklılıkları sayesinde olur.

Geri
Yukarı