Geleceğin insanları bu tarihe tiksintiyle bakacaklar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bunu konu başında 'vejetaryen değilim' diyen birisi mi söylüyor? Dalga geçtiğinizi düşünmeye başladım.

Madem bu kadar hassasınız siz yapay et daha tam anlamıyla çıkmadan et yemeyip kendinizi otlara verebilirsiniz. 2 gün sonra foruma gelip 'bacağım kırıldı 70 gün oldu hala iyileşmedi' deyince anlarsınız ne demek istediğimi zaten.
Öyle bir şey olsa kelle paça çorbası yer kesin. Burada konu açıp tartışmak yerine fikrini bize dayatmaya çalışıyor.

Arkadaşlar et sevdanızı anlıyorum yemeyin de demiyorum ama lütfen şu yazıyı okuyun da endüstriyel et üretiminin zararlarını öğrenin.
Link.

Tartışma konusu değil kendi fikrini anlamadan dinlemeden dayatma konusu konu kilitlenebilir zira arkadaşın pek anladığını düşünmüyorum.

Hiç kaz tüyü montunuz oldu mu? Evet biraz ilginç bir soru ama benim oldu. Oldukça sıcak tutuyordu ve uzun yıllar boyu kullandım. Şöyle güzel bir et yemeği yediniz mi? Yediğinizi tahmin ediyorum. Et önemli bir besin kaynağıdır ve insanların büyük çoğunluğu bunu yer. Aynı şekilde süt de öyle... Peki hiç bunların nasıl elde edildiğini düşündünüz mü? Elbette düşündünüz. Kaz tüyü kazlardan alınır, etler hayvanlardan gelir. Sütler ineklerden gelir... Bundan bahsetmiyorum, gerçekten nasıl elde edildiğini görmek ister misiniz? Buyurun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vegan değilim ama geleceğin baskın düşünce akımı veganlık olacaktır. Biz nasıl ki geçmişte Afrikalı köle ticaretlerine tiksintiyle bakıyorsak, gelecekteki insanlarda öyle bakacak. Evet geçmişte belki besin sıkıntısı vardı ve zorundaydı insan, ama şimdi öyle değil. Bu yaptıklarımız sadece keyif uğruna yapılmış sadistliktir. Bakın bir deney faresinin korkunç deneylere sokulması sadistlik değildir, çünkü önemli bir amaca hizmet eder. Ama bu öyle değil, bu tamamen bizim keyfimiz için. Hayvansal ürünler olmadan hayatınıza sağlıklı bir biçimde devam edebilirsiniz. Aynı şekilde giysileriniz için de hayvanlara ihtiyaç yoktur.

Büyük ihtimal çoğunluk kısa bir rahatsızlık duyup ertesi gün hayatına devam edecek. Ama unutmayın, bunlara sebep olan bu şirketler bizlerin uyuşmuş zihinleri sayesinde varlar ve her geçen gün yeni zihinleri uyuşturmaya devam ediyorlar...
İyide sen bu siteme göre var oldun. Sen ne yaparsan yap bir şeyler tüketmek zorunda olan bir varlıksın. Her nesil bir önceki nesile göre farklıdır. Sen şimdiki nesille annen veya anneannenlerin neslindeki kültürü eleştirmiyor musun? Yaşam var oldukça evrim, evrim var oldukça değişim gelir. Yeni köye eski adet iyi gelmez kısacası.

@Primearc Evet, yöntemim tam olarak bu. Sen benim, onun, herhangi birinin maddi durumunu biliyor musun ki gelip burada bize cani, gaddar, ahlaksız muamelesi yapıyorsun?

Kemiklerimin zayıflamasını istemiyorum, ileride yere düştüğümde hemen kırılmaları benim için kötü olacaktır. Bunu istemiyorum. Tamam, belki yaşamak için ihtiyacım yok ama ihtiyaçlarımı karşılamak için kemiklerime, genel olarak tüm vücuduma ihtiyacım var.

Hiç kaz tüyü montunuz oldu mu? Evet biraz ilginç bir soru ama benim oldu. Oldukça sıcak tutuyordu ve uzun yıllar boyu kullandım. Şöyle güzel bir et yemeği yediniz mi? Yediğinizi tahmin ediyorum. Et önemli bir besin kaynağıdır ve insanların büyük çoğunluğu bunu yer. Aynı şekilde süt de öyle... Peki hiç bunların nasıl elde edildiğini düşündünüz mü? Elbette düşündünüz. Kaz tüyü kazlardan alınır, etler hayvanlardan gelir. Sütler ineklerden gelir... Bundan bahsetmiyorum, gerçekten nasıl elde edildiğini görmek ister misiniz? Buyurun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vegan değilim ama geleceğin baskın düşünce akımı veganlık olacaktır. Biz nasıl ki geçmişte Afrikalı köle ticaretlerine tiksintiyle bakıyorsak, gelecekteki insanlarda öyle bakacak. Evet geçmişte belki besin sıkıntısı vardı ve zorundaydı insan, ama şimdi öyle değil. Bu yaptıklarımız sadece keyif uğruna yapılmış sadistliktir. Bakın bir deney faresinin korkunç deneylere sokulması sadistlik değildir, çünkü önemli bir amaca hizmet eder. Ama bu öyle değil, bu tamamen bizim keyfimiz için. Hayvansal ürünler olmadan hayatınıza sağlıklı bir biçimde devam edebilirsiniz. Aynı şekilde giysileriniz için de hayvanlara ihtiyaç yoktur.

Büyük ihtimal çoğunluk kısa bir rahatsızlık duyup ertesi gün hayatına devam edecek. Ama unutmayın, bunlara sebep olan bu şirketler bizlerin uyuşmuş zihinleri sayesinde varlar ve her geçen gün yeni zihinleri uyuşturmaya devam ediyorlar...
Et hiç yenmesin denmiyorum ama yensin. Kural koyulsun her aile aylık en fazla 5 kg et yesin mesela. 5 kg et yeterince fazla. Hayvanları doğru üslupla kesseler ne olur yerden yere çalmak yerine? O hayvan orada ölmek için dua ediyordur.

@Primearc Evet, yöntemim tam olarak bu. Sen benim, onun, herhangi birinin maddi durumunu biliyor musun ki gelip burada bize cani, gaddar, ahlaksız muamelesi yapıyorsun?

Kemiklerimin zayıflamasını istemiyorum, ileride yere düştüğümde hemen kırılmaları benim için kötü olacaktır. Bunu istemiyorum. Tamam, belki yaşamak için ihtiyacım yok ama ihtiyaçlarımı karşılamak için kemiklerime, genel olarak tüm vücuduma ihtiyacım var.
Amacım toplumsal bir bilinç oluşturmak. Et’ in üç farklı şekilde de zararı olduğunu bilsin insanlar. Merak etmeyin konuyu beğenenlerin en fazla bir tanesi vegan. Geri kalanı bunun kötü bir şey olduğunu biliyor. En azından insanlar tüylü değil de pamuklu eşyalar kullanır, veya sebze ağırlıklı beslenmeye çalışır. Bir tek bu konuda da değil,Örneğin Nike çocuk işçiler çalıştırıyor ve bu yüzden Nike almıyorum. Toplumsal değişimler bir anda gerçekleş(e)mez. Ama zamanla insanların bilinç düzeyi ve refah seviyesi arttıkça bu değişim elbet gerçekleşecektir. Çünkü dediğim gibi et her yönden dezavantajlı. Bu yapılanları görüp bilinçlendiyseniz ne mutlu bana. Ama bunları görüp de hala bu yapılanlara normal gözüyle bakıyorsanız o zaman canî demeye hakkım vardır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı