Çözüldü Gelecek İçin HDD Tavsiyesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RougAseu

Centipat
Arkadaşlar selamlar, bugün bir karar aldım ve ileride eğer bir ailem ve çocuklarım olursa onlar için bu yıllardan vlog'lar çekip, gezi hatıraları ve benzeri şeyleri bir diskte saklayacağım, sizlerden depolama konusunda şu an için maksimum 1 TB yeterli olacaktır. Bir disk tavsiyesi istiyorum. İstediğim özellikler;

• Sağlam olması gerek, çünkü bahsettiğim disk ve veriler en az 20 yıl dayanmalı. Ben yine ek olarak yedeklerini alacağım tek bir disk olmayacak fakat ana diskin uzun ömürlü olması gerek.
  • Toza, mümkünse olur da kaza olur hafif çarpmalara dayanmalı.
  • Verileri kaybetmemek çok önemli, çünkü onlar geleceğe bir albüm olacak.

HDD'lerin veri saklama ömrü nedir? Yaşayabileceğim sorunlar nelerdir?

Not: Cloud servislerine güvenmiyorum, veya çektiğim videoları bir alanda paylaşmak istemiyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
HDD alacaksanız WD Blue ve Seagate Barracuda yeterli olacaktır diye düşünüyorum fakat bilgili arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaklardır.

Benim önerim ise 1 tane de harici disk alıp bu dosyaları başka bir yerde saklamanız. Aile bireylerinizin birinin evinde durabilir bu sayede verileri kaybetme olasılığınız düşer.

2 TB'lik Seagate'nin 7200 RPM modelini öneririm. Ama 256 mb cache olanından. Hız olarak SSD'lerden öyle aşırı derecede yavaş kalmıyor. Tatmin edici bir HDD. 2 TB alıp yanına OS kurmak için 256 GB'lik bir SSD'de çakarsan tam olur.

2 TB'lik Seagate'nin 7200 RPM modelini öneririm. Ama 256 mb cache olanından. Hız olarak SSD'lerden öyle aşırı derecede yavaş kalmıyor. Tatmin edici bir HDD. 2 TB alıp yanına OS kurmak için 256 GB'lik bir SSD'de çakarsan tam olur.

Sanırım konuyu okumadınız, istediğim sıradan bir HDD değil. Hız hiç önemli değil, önemli olan verilerin güvenliği ve uzun ömürlü olmasıydı. Öneriler ve biraz araştırmanın üzerine SSD almaya karar verdim.

Sırf anıları saklayıp kenara kaldırılacak ise. HDD alın aksilik olduğunda kurtarılma şansı daha yüksek.
5400-5600 devir bile olabilir bu durumda.

Peki ya SSD'de bu durum daha mı sıkıntılıdır?
Bulut depolama kullanmanızı tavsiye ederim.

Bulut depolamaya kesinlikle güvenmiyorum. Verilerimin başkalarının ellerinde olmasını istemem. Zaten bu yüzden de ortalama 2. el bir Sunucu PC dizicem ve internet bağlantısı olmayacak. Linux kurup, verilerimi ordaki PC'de SSD'de saklayacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı