Gelecek kaygım

• Konuyu başlatan Snake Eater
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 2B
S

Snake Eater

Ziyaretçi
Merhaba lise 2 öğrencisiyim ve gelecek kaygım çok fazla var 2 yıl sonra sınava giricem ve hangi mesleği seçmek istediğimi bilmiyorum. Mimar olmak hayalim ama matematiğim çok zayıf.
Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum ama çevremdeki insanlar sakın okuma ilerde işşiz gezersin diyor.
Resime, müziğe yeteneğimde yok bu yaşda istediğim mesleği karar verememek beni çok korkutuyor.

Neleri seviyorsun o alanlara yönel. Mühendis olup para basan adam da var. Bir de böyle düşün. Sen okulunu okuyup kendini yetiştirdikten sonra iş bulamaz isen kısmet değilmiş. Kaygılanma derslerini düzelt. Ve plan yapmaya başla. Neleri seviyorsun hangi meslekler iyi bunlara kafanda planla.

Neleri seviyorsun o alanlara yönel. Mühendis olup para basan adam da var. Bir de böyle düşün. Sen okulunu okuyup kendini yetiştirdikten sonra iş bulamaz isen kısmet değilmiş. Kaygılanma derslerini düzelt. Ve plan yapmaya başla. Neleri seviyorsun hangi meslekler iyi bunlara kafanda planla.
Yapıyorumda sayısal derslerden nefret ediyorum okadar çalışmama rağmen sınavda hiç bir soruyu yapamıyorum en son 6.sınıfta matematikten 45 üstü almıştım ve hangi mesleğe yönelsem tek engel matematik çıkıyor karşıma.

Ben bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim, işsiz kalıp kalmaman tamamen sana bağlı birazda şans, kısmet işi. Kendi alanım için diyorum, eğer merakın varsa yazılım, donanım alanlarında, tavsiye ederim. Zaten herşey bilgisayar ve bileşenlerine doğru dönüşüyor yani mesleğin ölmesi gibi bir durum yok :D Kendini de belli bir alanda geliştirirsen işşiz kalmasın illaki bulursun. Önemli olan nitelikli, donanımlı ve kendinden emin olmandır.

Bu yıl bölüm seçmedik ama öğretmenlerimiz sayısala gitmeseniz hiç bir mesleği seçemesiniz diyip duruyor. kimya fizik biyoloji okadar kötü değilde.

Hangi bölüm ? Sözel derslerin nasıl ? Tarih ve Edebiyat derslerin iyi mi ?
Gayet iyi.

Bu arada bende senin okuduğun liseden mezunum şimdi gördüm yazını :D
:D

Ben bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim, işsiz kalıp kalmaman tamamen sana bağlı birazda şans, kısmet işi. Kendi alanım için diyorum, eğer merakın varsa yazılım, donanım alanlarında, tavsiye ederim. Zaten herşey bilgisayar ve bileşenlerine doğru dönüşüyor yani mesleğin ölmesi gibi bir durum yok :D Kendini de belli bir alanda geliştirirsen işşiz kalmasın illaki bulursun. Önemli olan nitelikli, donanımlı ve kendinden emin olmandır.
Hemde çok merakım var ve çok ilgileniyorum ama bu kötü eğitim sistemi bizi mahvetti.

İlk önce kaygılarını bir kenara bırak bazı korkulardan arın. Korku ile yaşanmaz ya onları yok edersin yada onlar seni yok eder. Gidip mühendis olursun en kral mühendis sen olursun ama iş bulamazsın nasip olmaz. Gidip en kötü mesleği yaparsın ama zengin olursun. Bunlar kısmet işi sen elinden geleni yap gerisi senin elinde değil. Neleri sevip sevmediğini iyi düşün. Bir hayat boyu o mesleği yapabilir misin ? Bu konuyu çok iyi düşün. Sonra derslerini düzeltmeye çalış. Yapamaz isen gidip o bölümde kendini heba etme zamanını harcama. Zorlayınca yapabilecek isen git ama yapamayacak durum da isen zaman harcamanın bir anlamı yok. Sözel de iyi isen sözelci ol.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı