Gelecek kaygısı ile nasıl başa çıkabilirim?

SmokesLilo

Hectopat
Herkese iyi forumlar. YKS sınavı açıklandıktan sonra mezuna kalmayı düşünüyorum ama gelecek beni çok korkutuyor. Sanki üniversite okusam da işsiz kalacakmışım gibi hissediyorum. Ülkenin durumu malum, bu korkularla başa çıkmak için ne önerirsiniz?

Sıkı çalıştığınızda ve başardığınızı gördüğünüzde bu kaygınızı yeneceksiniz ama çalışsanız da çalışmasanız da tek çare ülkeden göçmek zaten başka bir ihtimal kalmadı.

Bu ülkede gelecek kaygısından kurtulamazsın. İmkanını bul kaç. Ben Polonya'da Erasmus yaptım, Avrupa'nın kötü ülkelerinden biridir. İnanın oradaki yaşıtlarımın hiçbirinde gelecek kaygısı göremedim. Mühendis olarak mezun olduklarında işimiz hazır nasıl olsa kafasındalardı. Asgari ücretin 3-4 katı başlangıç maaşıyla. Çalışma saatleri, tatil günleri çok güzel. Herkes kafasına göre takılıyor. Ben 23 yaşındayım. Eğlenmenin nasıl bir şey olduğunu orada öğrendim. Bu ülke sizden geçnliğinizi de geleceğinizi de çalıyor. Ülkemi seviyorum fakat şu kısacık hayatta imkanımız olan en iyi şekilde yaşamamız gerektiğini düşünüyorum. İmkan bulduğunuzda kaçın. Eminim dahha gelişmiş ülkelerde hayat daha da güzeldir. Özel üniversite okumayı düşünüyorsanız o bütçeyle yurtdışında okuyabilirsiniz. Kesinlikle okuyun. Diploma geçerliliğiniz olur, yabancı diliniz olur, çevreniz ve ufkunuz genişler. Gelecek kaygısından kurtulmanın yegane yolu bu kaostan kaçmak.

Sıkı çalıştığınızda ve başardığınızı gördüğünüzde bu kaygınızı yeneceksiniz ama çalışsanız da çalışmasanız da tek çare ülkeden göçmek zaten başka bir ihtimal kalmadı.
İmkanım olsa gitmek isterim tabii ki lakin bu durumda hele ki asgari ücretle çalışan bir ailede yaşıyorsan çok zor.

Alanında kendini geliştirirsen emin ol pandemi döneminde bile asla işsiz kalmazsın; üstelik Türkiye'de.
Eğitim hayatının içerisinden baktığında korkunç geliyor olabilir ancak iş hayatının içerisinden söylüyorum, asla korkulacak bir şey yok. Kendini geliştir, büyüklerine saygılı davran hepsi bu.

İmkanım olsa gitmek isterim tabii ki lakin bu durumda hele ki asgari ücretle çalışan bir ailede yaşıyorsan çok zor.
Deli gibi çalışıp kendini kurtarman gerek. Nice arkadaşlar tanıyorum yokluktayken kurtardılar kendilerini. Her şey sizde bitiyor. Yeterince çalışırsanız yapamayacağınız şey yok.

Alanında kendini geliştirirsen emin ol pandemi döneminde bile asla işsiz kalmazsın; üstelik Türkiye'de.
Eğitim hayatının içerisinden baktığında korkunç geliyor olabilir ancak iş hayatının içerisinden söylüyorum, asla korkulacak bir şey yok. Kendini geliştir, büyüklerine saygılı davran hepsi bu.
Katılıyorum hocam. Her şeyden önce kendini geliştirip, saygıyı kalpten bırakmamak gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı