Gelirimiz Artacağına Sürekli Düşüşte!

Üretim olmadıkça normal ama internetten vatan kurtarılmaz, en sevmediğim insan tipleridir bunlar;
1-Her şeye atar gider yapanlar.
2- Youtube'den veya İnternetten vatanı kurtaranlar.
Konu sahibinin amacı internetten vatanı kurtarmak değil. Ülkenin şu anki durumunu söylüyor. Benim de en nefret ettiğim insan tipi bir şeyi okumadan, anlamadan cevap veren insanlardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne üretimi yahu, karşılıksız para basmasa milletin geliri yerinde duracak eksilmeyecek. Resmen devletler hırsızlık yapıyor. Hele bizimkisi ayyuka çıkmış durumda. Üretimle ne ilgisi var?

TL değer kaybı %30'u geçmiş durumda Ocaktan bu yana.
Katılıyorum. Madem ₺ değer kaybediyor 2.500 yapılsa bile asgari ücret anca geçinir insan güya müslüman ülkeyiz!

Öncelikle halkın kendine bakması gerekiyor, bunun suçlusu Starbucks, Burger king, Uber üçlüsü arasında hayatını idama ettiren ülkesinin üretimine ve ihracatına hiçbir katkısı olmadığı halde sürekli batı ürünlerini sömürmeyi kendine amaç edinmiş ülke ekonomisini dışarı akıtan kişilerdir.
Milletin dışarıya harcadığı para ihraç ettiğimiz elma, armutun üzerine çıkınca ülkede para eksiliyor devlette haliyle para basmak zorunda kalıyor. Ayrıca Rokefeller gibi yahudi para babası amerikan merkez bankası ortakları yatırımlarını bir yerden alıp başka bir yere verdiğinde zaten doları istediği ölçüde oynatabiliyor istediği ülkeyi ekonomik krize sokabiliyor, komunist Venezuela gibi ülkelerin hali ortada.
Bizlerin yapması gereken değeri yeşil kağıt parçasına göre değişen kağıt parçaları kullanmak yerine kendi değerini üzerinde taşıyan altın paralara geri dönmek ve batıda olmayıp ihtiyaçları olduğunu düşündüğümüz ürünleri üretip ihraç etmektir.
Batı tüketicisi insanlar azalmadığı sürece bu böyle gider hiçbir yönetici de değiştiremez.
Katılıyorum. Madem ₺ değer kaybediyor 2.500 yapılsa bile asgari ücret anca geçinir insan güya müslüman ülkeyiz!
Ekonomi konusunu müslümanlığa nasıl bağladın merak ediyorum?

Öncelikle halkın kendine bakması gerekiyor, bunun suçlusu Starbucks, Burger king, Uber üçlüsü arasında hayatını idama ettiren ülkesinin üretimine ve ihracatına hiçbir katkısı olmadığı halde sürekli batı ürünlerini sömürmeyi kendine amaç edinmiş ülke ekonomisini dışarı akıtan kişilerdir.
Milletin dışarıya harcadığı para ihraç ettiğimiz elma, armutun üzerine çıkınca ülkede para eksiliyor devlette haliyle para basmak zorunda kalıyor. Ayrıca Rokefeller gibi yahudi para babası amerikan merkez bankası ortakları yatırımlarını bir yerden alıp başka bir yere verdiğinde zaten doları istediği ölçüde oynatabiliyor istediği ülkeyi ekonomik krize sokabiliyor, komunist Venezuela gibi ülkelerin hali ortada.
Bizlerin yapması gereken değeri yeşil kağıt parçasına göre değişen kağıt parçaları kullanmak yerine kendi değerini üzerinde taşıyan altın paralara geri dönmek ve batıda olmayıp ihtiyaçları olduğunu düşündüğümüz ürünleri üretip ihraç etmektir.
Batı tüketicisi insanlar azalmadığı sürece bu böyle gider hiçbir yönetici de değiştiremez.

Batı tüketicisi diyorsun da, baştan aşağı Türk mağazalarından giyinip, telefonunda Türk üretimi mi? Adamlar Burger King yapmış çokta iyi hizmet sunuyor, Starbucks yapmış çokta iyi hizmet sunuyor, UBER yapmış taksicilerden daha iyi hizmet sunuyor. Burada da kendi markalarını oluştursa insanlar, iyi hizmet sunsa insanlara hitap etse insanlar onları tercih etmez. Kullandığın her şey yurtdışında üretiliyor. Senin oturduğun binanın yapımında kullanılan araç gereçler bile yurtdışında üretiliyor neyin batı ürünlerini sömürmekten bahsediyorsun? Bunlara örnek olarak Nusr’et belki herkese hitap eden bir fiyatlandırması yok ama adam markasını yarattı şu an çok iyi kâr yapmış durumda.

Sarı taksiye bindiğin zaman, ülkene yarar mı sağladığını düşünüyorsun. O sarı taksi sahipleri trilyonları götürürken ekonomiye bir gram katkı yapmazken, o aracı süren kişiler üç kuruş paraya çalışıyor. Önce o baştakiler bu sitemleri düzeltsin, rantı ortadan kaldırsın, sonra Rocefeller midir nedir ona geliriz. Önce baştaki Rocefellerlere söyle onu. Hepsi para babası. Bizim başımızdaki emperyalistler para için birbirine girmedi mi? Para için ortakları ile kavga etmedi mi? Bizim başımızdaki kapital kişilikler çalarken sorun yok. Ama dışarıdaki kapitaliste para yedirme diyorsun. En azından dışarıdaki kapitalist, bu ülkenin kapitalistlerinden daha iyi hizmet veriyor.

Ayrıca devletin borcu ayrı, milletin borcu ayrı. Millet bir hizmet alırken, kendi kazandığı parasını veriyor veya borca giriyor. Devlet saçma sapan politikaları ile, yaptırdığı köprüden kaç kişi geçeceğinihesaplayamayıp, ceza ödemeyi kabul edip de, devlet para bulamadığı için bara basıyorsa bu hırsızlıktır. Devlet hesabını kitabını yapıp, parası yetiyorsa hizmet edecek, para bitti biz halkı tırtıklayalım biraz olmaz. Bu resmen hırsızlıktır.

Yerli üretim yerli marka arabamız varda almadık mı? Yerli üretim gıda varda yemedik mi ? Gıda var aslında yerli üretim ama yerin baya altında üretildiği için yemeye utanıyorum. Merdiven altı dediğimiz türler ve neredeyse hepsi Sağlık Bakanlığı onaylı. İnternet kafede çalışıyorum ben. Yanımdaki diğer iki eleman arada sırada yerli üretim askeri araçlara silahlara bakıyorlar maşallah neler üreyiyoruz diyorlar. Tamam ona eyvallah. Geleceğe birşey bırakmıyorsun ama neslini koruyorsun. E başka? Elalem uzaya araç fırlatıyor biz burada faytonla taşımacılık. Bu ülke küllerinden tarım ve hayvancılıkla çıktı yavaş yavaş sanayi desteğiyle. Şimdi ise etimizi buğdayımızı ithal ediyoruz. TL veriyoruz Dolar alıyoruz o dolarda gıda alıyoruz.
İlk gün 1 Dolar 1 TL. 2. gün adam aynı fiyattan vermez ki. Bunlar bana muhtaç mecbur alacak diyerek ikinci gün 2 TL isteyecek. Mecbursun vermeye açsın çünkü üretimin yok. Mühendis yetişmiyor diyorlar ülkede. Yoo gayet iyi yetişiyor. Zehir gibi insanlarımız var düşünen çalışan. Ama yetiştirildikleri gibi ya siyasi baskılardan yada politik durumlardan engelleniyor yada öldürülüyor. Örnekleri çoktur.
Türkiye'de kalıp çalışarak adını duyurmuş kaç profesörümüz var ? Övünüyoruz ödül alan profesörlerimiz ile ama kaç tanesi Türkiye'de emeklerinin karşılığını alarak çalıştırılmış yada destek verilmiş ? Ya da onlara sormak lazım kalmak istemişler midir ? Bir zamanlar dağdaki çobanla benim oyum bir mi mevzusu da vardı. Bayan mankendi herhalde tam hatırlamıyorum baya mevzu olmuştu. E yalan değil. Adamın 2 alanda profesörlüğü var daha Türkçe konuşmayı bilmeyen insanlarla eşdeğer sayılıyor. Acı gelebilir ama gerçek.
Dağdaki çobanında artık önemi kalmadı ki hayvancılık yapıyor olsak eyvallah diyeceğim ki adam yiyeceğimiz eti sağlıyor bize. E o da kalmadı. Geçen gene laf döndü kafede. Muhalefete laf attılar teröristlerle iş birliği yapıyorlar diyerek. E dedim ülkenin Cumhurbaşkanı zamanında 2 teröristle yanyanaydı. Hemen diklendiler bana ne zaman olmuş diye.
E dedim birincisi FETÖ. Protokolde yanyana resimler var beraber şarkı söylerlerken. Özledik özledik gel ülkene diye türkü çığırıyordu. 2. dedim teröristlerin başkanı Çankaya'ya geldiğinde bayraklarını göğe çekti dedim. Ağırladı kattirilyonluk evinde. Yooooğ olmaz öyle şey o ayrı bu ayrı. Karıştırma diyerek göz ağartıyorlar bana. Güzel ülkemde herkes o kadar güzel kandırmaya kandırılmaya alışmış ki. Kömür yemekten gözleri içleri ruhları kararmış kör olmuş insanlarla aynı havayı solumak zarar ziyan. Gerçi suç yönetenlerde değil yönetilenlerde. Sen hak aramazsan kim hakkını verecek sana? Vur başına al ekmeğini. Cahil okuma yazma bilmeyen kendinde olmayan toplum istiyorlar o da var zaten. Rektör de demişti zamanında bize cahil insanlar lazım diye.
Bunları unutmayın unutturmayın. Gün geçer gündem döner her zaman. Balık hafızalı milletimiz var. Deprem olduğunda kaçıp korunmak yerinde tekbir getirerek yardım bekleyen insanlarımız var. Üzücü ve üzdürücü. Üzülerek de şu düşüncemi hayalımi paylaşmak istiyorum ki zamanında şu millet kimilerinin komutanlığında şehitler canlar verilerek kurtarılmasaydı da Hasan yerine Hans olsaydık. Vallahi düşünmeden edemiyorum " Ulan acaba daha iyi mi yaşardık?"...

Aman ha. Sakın başımızdakilere faşist ya da emperyalist demeyin. Vatan haini olursunuz. Çünkü onlar halktan yana. Eşitlikten yana. Sakın, nankörlük yapmayınız. Makarna verdiler, yol yaptılar. :cry: Nankörlük etmeyiniz. Bana gösterin, kimin gelecek kaygısı var? Refah icindeyiz yapmayın etmeyin. Ulkede yobaz ve hırsızlar da yok, çok rahat bir şekilde dolaşıyoruz sokakta. 70 sene önce gelmeliydi bu iktidar. :cry: "Makarna, yol."

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı