Gemici olunur mu?

Zaten kıyısı olan seçili şehirlerde iş var. Bildiğim şirketler olsa da tecrübesiz hiçbir çalışan almıyorlar. Eğer mekanik, kaynak gibi işlerde tecrübeniz varsa Yalova, Mersin, hatay tershanelerine bakabilirsiniz. Onun dışında yine söylüyorum girilecek meslek değil hele sıfırdan bir kişi için, ilgi alanı okunmamış birisi için hiç değil.

Merhaba arkadaşlar,
Birkaç aylığına yüksek maaşlı iş arıyorum, vasıfsız olarak.

Keşke ''sahibinden.com" sitesinden gemici olunabilseydi. Bu ilanlar sahte, gerçek olduğunu varsaysak bile yurt dışına taşıma yapan bir lojistik şirketi neden alım-satım sitesine ilan versin? Bir de "Allah Allah hepsini aradın mı" diye çıkışmanız bir hayli enteresan. Başka açılan bir konunun altına aşçılığın yurt dışı için en çok aranan iş olduğunu yazıp benim bunu bilmediğimi söylemiştiniz. Kendi sorunuzu kendiniz cevaplamış oldunuz.

Aşçılık olmasa da bazı Avrupa ülkelerinde yılın sadece belirli ayları dünyanın her yerinden başvuru alan şirketler var. Bu şirketlerin temel amacı gönüllülük projeleri. Aranan kriterler ise genellikle benzer. Başında bulunduğun ekibi idare edebilme, karşılıklı saygı bilinci, ekip çalışması sürdürebilme, okuduğunu ve duyduğunu kavrayabilme gibi. Bu gönüllülük projeleri 3 etapta işliyor. Başvuruların incelenmesi, vize için mülakatların incelenmesi ve davet. Şirket bunun için mecburi olarak çalışma izni çıkarmanızı isteyecek ve siz de şirketinizi referans göstererek bunu kolayca halledeceksiniz. Çalışma iznini aldıktan sonrası kolay zaten. Yasal olarak oranın para birimiyle gelir elde edebilme hakkı kazanıyorsunuz.

Bu site de bu şirketlerden sadece biri.

Alım-satım sitelerindeki sahte ilanlardan iş arayarak değil, kendinize bir şeyler katarak, kendinizi vasıflı hale getirerek hayatta yolunuzu bulursunuz. En azından sizi neandertallerden ayıran şey olan dilinizi, düşünebilme ve akıl yürütebilme yetinizi sağlamlaştırın. Bu arada damyo bitirmiş ve gemi istihkam personeli olan bir tanıdığım karaya çıktığı zaman geceleri sallandığını ve asla uyuyamadını söylemişti. Bu durum kalıcı psikolojik sorunlara sebebiyet verebilir. Önermem.

Geri
Yukarı