Gemici olunur mu?

Gokhan Bird

Centipat
Merhaba arkadaşlar,
Birkaç aylığına yüksek maaşlı iş arıyorum, vasıfsız olarak. Ve bulduğum en yüksek maaş olan gemicilik var sadece. Diğer işler asgari ücret ve üstüne ev kirası cart curt.
Sizce bu maaş için gemici olunur mu birkaç aylığına? Çevremde kime sorsam yapılamayacak is diyor. Sizin tavsiyeleriniz nedir? Tecrübesi olanlar yorum yaparsa sevinirim.
İş ilanı;

Screenshot_20240112_205946_Chrome.jpg

Ek olarak bu ilanin aynisi birçok kişi ayni numarayla, onlarca kez paylaşmış. O yüzden kafamida biraz karıştırdı.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Birkaç aylığına yüksek maaşlı iş arıyorum, vasıfsız olarak. Ve bulduğum en yüksek maaş olan gemicilik var sadece. Diğer işler asgari ücret ve üstüne ev kirası cart curt.
Sizce bu maaş için gemici olunur mu birkaç aylığına? Çevremde kime sorsam yapılamayacak is diyor. Sizin tavsiyeleriniz nedir? Tecrübesi olanlar yorum yaparsa sevinirim.
İş ilanı;

Eki Görüntüle 2082618

Ek olarak bu ilanin aynisi birçok kişi ayni numarayla, onlarca kez paylaşmış. O yüzden kafamida biraz karıştırdı.
Senden para isteyenler dolandırıcılar. Gidip şirketlerle bizzat görüşmen gerekiyor. Yapılacak iş mi değil mi kendin karar vermelisin. Ben denizcilik okuyordum. Tecrübe ve gelişen çevreyle kazandığın para da artıyor. Bizim okulumuzun şirketi vardı en yüksek kaptana 13 bin dolar para veriyorlardı. En düşük maaş 3000 falandı. Ama tecrübe ve pozisyonla ilgili her şey. 6 ay/9 ay gidip sonra dönülebiliyor bu sırada denizde tek başına psikolojin nasıl olur sen karar vereceksin. Gemide yaşama ayak uydurabilir misin vs bu işler sende bitiyor. Tabi bu dediklerim yük gemileri için vs geçerli. Vapurlarda vs asgari ücret verirler. Eğitim şart bu arada. Gemiadamı cüzdanın olacak sağlık belgen olacak aldığın kursların/eğitimler kaydediliyor.

Senden para isteyenler dolandırıcılar. Gidip şirketlerle bizzat görüşmen gerekiyor. Yapılacak iş mi değil mi kendin karar vermelisin. Ben denizcilik okuyordum. Tecrübe ve gelişen çevreyle kazandığın para da artıyor. Bizim okulumuzun şirketi vardı en yüksek kaptana 13 bin dolar para veriyorlardı. En düşük maaş 3000 falandı. Ama tecrübe ve pozisyonla ilgili her şey. 6 ay/9 ay gidip sonra dönülebiliyor bu sırada denizde tek başına psikolojin nasıl olur sen karar vereceksin. Gemide yaşama ayak uydurabilir misin vs bu işler sende bitiyor. Tabi bu dediklerim yük gemileri için vs geçerli. Vapurlarda vs asgari ücret verirler.
Hocam ben 4-5 ay çalışacağım max, bu iş de kariyer hedeflemiyorum. Ama sanırım ilan sahteymiş :( asgari ücret çalışacağım mecbur.

Hocam ailemde gemi içi çalışan ve kaptan var. Torpil olmadan iş imkanı yok denecek kadar az, şirketlerde 1 pozisyon için 200 kişilik sıra olduğuna kadar gördüm. İş bulsanız bile bu dolar veya doların TL'ye tekabül eden şirketler yerine asgariye yakın ve gemi içi bir insanın huzur bulamadığı gemilerde belki bulursunuz. Ayrıca bu işi sevmezseniz minimum doldurmanız gereken 4-6 ay zulüm gibi geçer. Sarı sitedeki ilanların hiçbirine de itibar etmeyiniz. Riske girmeye değer olduğunu şahsen sektörün içinde doğmuş ve büyümüş olarak önermiyorum.

Geri
Yukarı