Gençler, kendinize gelin!

Yaşım 27 2015 yılından beri az çok iş hayatının içerisindeyim çok çeşitli yerlerde çalıştım ve şunu öğrendim ki bu ülkede kanun her zaman işverenden yana. Sene 2021 olacak neredeyse bu devirde adam akıllı iş bulabilen var mı? Benim 2 tane üniversite bitiren arkadaşlarım var işsiz bir şekilde oturuyorlar evlerinde bulabildikleri işlerde de aşırı komik paralar teklif ediyor işverenler kusura bakmayın da keşke dediğiniz gibi olsa bu devirde tanıdığın ya da çevren yoksa çalışmak imkansız neredeyse.

Yaşım 27 2015 yılından beri az çok iş hayatının içerisindeyim çok çeşitli yerlerde çalıştım ve şunu öğrendim ki bu ülkede kanun her zaman işverenden yana. Sene 2021 olacak neredeyse bu devirde adam akıllı iş bulabilen var mı? Benim 2 tane üniversite bitiren arkadaşlarım var işsiz bir şekilde oturuyorlar evlerinde bulabildikleri işlerde de aşırı komik paralar teklif ediyor işverenler kusura bakmayın da keşke dediğiniz gibi olsa bu devirde tanıdığın ya da çevren yoksa çalışmak imkansız neredeyse.

Üniversite sayısından çok niteliği de önemli maalesef. İster on üniversite bitir ama hepsi açıktan olunca bir mana etmiyor.

Okuyun guzuum, anne babanızın köpek gibi çalışarak kazandığı ama yine de geçiminize yetmeyen paradan şikayetçi olmak yerine okuyun da yazılım öğrenin. (!)

@Ellie Williams Hocam ağzınıza sağlık çok güzel yazmışsınız. Geçen gün sınavların yapılması hakkında konuda eleştirdiğim için birkaç Z kuşağından(!) arkadaş saçma sapan savunmalarda bulunmuşlardı. Umarım derslerini alırlar. @WoLeRm hocam benim saçma sapan tiktok çeken bir arkadaşım Chicago Üniversitesi'ne kabul edildi 1 hafta önce. Bence tiktok da insanların vakit geçirmesi için ayrılmış bir mecra. Eleştirebiliriz. Ben de kullanmadım ve kullanmayı düşünmüyorum. Fakat orada vakit geçiren insanlar da kendi tercihlerine göre hareket ediyorlar. Tiktok şu anda çok para kazanılabilen bir platform. Herkes giriş yapmak istiyor. Gençlerin ikiye ayrılacağı görüşünüze katılıyorum. Dallandırmak isterim. Adam olmayacaklar da gereksizler ve asgari ücretliler(asgari ücret kazanıp dünyayı fethetmiş zanneden 18-20 yaş arasından bahsediyorum yanlış anlaşılmasın) olarak ikiye ayrılır. Gereksizler de ikiye ayrılır. YouTube'da video izleyip iktidarı eleştirenler ve televizyonda tv8 izleyenler olarak. Bence TV8 izleyen bir genç ciddi manada kendisine karşı sorumluluklarını kenara atan insandır. Net bir şekilde bunu söyleyebilirim. Bu kadar insanın vaktini çalan boş bir şey varsa ülkede o da yayıncı izlemektir. İzlemeyin demiyorum ama onlara ayırdıkları vaktin yüzde 1'ini derslerine ayırsalar zaten ülkemiz refah içinde olur.

Adamın hayat hikayesine bak be, meslek lisesinden nerelere.. videoya bakınca direk kanala abone oldum.
Kafama başka insanların hayatlarını nasıl takmayayım?
Adam benim yaşımda araba alıp ülkesini geziyor, gelecek kaygısı yok, istediğini alabiliyor.
Ben kendimi harap ediyorum ve doktor oluyorum, ardından hayalimde çok değil 300 bin TL'lik araba var. Onu almak için yemeden içmeden 30 ay para biriktiriyorum. O yolda yürümeyi bırak, arabayla gitsen bile maalesef en çok doktor olursun. O bile kurtarmaz seni.
Videoyu izlemedin dimi :D Aynı senin durumundaki insanlara seslenmiş adam zaten. İlk önce kabullenmen lazım, senin hayatın bu sen bunu yaşayacaksın. Bir de sadece okulundan mezun olunmuş işleri düşünmeyi bırakın. Neden illa maaşlı bir iş yapacaksın ki, açsan bi program geliştirsen mesela, veya ilgi duyduğun şeylere yönelik bir youtube kanalı açsan? O uygulama bir patlasa ne biçim zengin olursun, o gelecek kaygısı olmayan senin yaşındaki çocuktan bile daha iyi bir hayata sahip olabilirsin. Benim tek bildiğim kendini gidip onlarla kıyaslarsan en fazla doktor olursun 30 ay para biriktirirsin.

Sen ne yapıyorsun bilmem de senin gibi düşünen tanıdığım kişilerin çoğu gençliğini oyunlarda harcıyor sonra kendini avrupalılarla karşılaştırıp ona buna laf atar atıyor.

Son düzenleme:
Kapitalizm ve neoliberalizm kokuyor bu sözler. İnsanları kamçılamaya devam, bir çoğunun hiç elde edemeyecekleri hayallerle beslemeye devam. Sistem böyle kurulu değil ki sen sömürüleceksin ki diğerleri yükselsin sen sadece daha iyi olma arzusuyla yanıp tutuşurken onlar senin ateşinle mangalını yapacak hayır ne zannediyorsunuz ki hayalinizdeki arabayı alınca nirvanaya mı ulaşmış olacaksınız? Ya da CEO olunca falan... Hayır hep daha fazla isteyeceksiniz bu sonu gelmez açlıkla başa çıkamazsınız en son kendinizi yer bitirirsiniz. Arkadaşı çok da yanlış bulmuyorum en azından hiç bir şey yapmamaktan iyidir ancak bu his ve arzuyla hayatta hareket etmeyin; sonu hoş bitmiyor.
Sizden ilham alarak neoliberalizmi detaylı araştırdım😄 Sonrasında dediklerinize hak verdim. 3-4 farklı kaynağı taradım, sonrasında sosyale konu olarak da açtım: Neoliberalizm gerçekleri

Yeni konular

Geri
Yukarı