Geniş SSD Seviye Listesi

120 GB artık ölüyor hocam yavaş yavaş. Türkiye'de 120 GB çok fazla tercih edilse de alım gücü yüksek ülkelerde 120 GB SSD alan kimse yok. Zaten 500 GB 870 EVO'yu adamlar 65 dolara falan alıyorlar. Ne yapsınlar 120 GB'ı. :) Samsung o yüzden 120 GB SSD üretmiyor artık. Nasıl günümüzde 64 GB SSD kalmadıysa gelecekte de 120 GB SSD kalmayacak.
64 GB SSD ile hayat geçmez ancak oyun oynanmayacak veya temel düzeyli oyun oynanacak bir sistemde 120 GB SSD yeterli. Mesela sadece günlük bilgisayar kullanan ve temel düzey oyunlar için Windows'un 40 GB falan kapladığını düşünürsek bize 80 GB kalıyor, GIB hesabı sonucu yaklaşık 75 GB kaldığını düşünürsek LoL, CS:GO ve Valorant indirdiğinde yeterli boşluk kalıyor hala.

Ama 64 GB cidden saçma. 24 GB kalıyor Windows kuruluysa, GIB hesabıyla yaklaşık yine 20 GB falan kalsa LoL ve CS:GO bile aynı anda sığmıyor.

64 GB SSD ile hayat geçmez ancak oyun oynanmayacak veya temel düzeyli oyun oynanacak bir sistemde 120 GB SSD yeterli. Mesela sadece günlük bilgisayar kullanan ve temel düzey oyunlar için Windows'un 40 GB falan kapladığını düşünürsek bize 80 GB kalıyor, GIB hesabı sonucu yaklaşık 75 GB kaldığını düşünürsek LoL, CS:GO ve Valorant indirdiğinde yeterli boşluk kalıyor hala.

Ama 64 GB cidden saçma. 24 GB kalıyor Windows kuruluysa, GIB hesabıyla yaklaşık yine 20 GB falan kalsa LoL ve CS:GO bile aynı anda sığmıyor.
Hocam 120 GB SSD'ye tamam bazı programlar ve oyunlar sığdı diyelim. İndirdiğin dosyalar, sistem geri yükleme noktaları, Windows'un bazı atıkları derken o alan daha da fazla dolacak. Yanında HDD yoksa 120 GB SSD ile hayat geçmez bence. Sürekli bu yukarıda bahsettiğim dosyaları sil sil nereye kadar.

Ki Türkiye büyük bir pazar değil SSD için. Alım gücümüz çok düşük. Buralarda daha çok SanDisk ve WD gibi firmalar boy gösteriyor. SSD Plus, WD Green gibi dandik modelleri ancak burada satabiliyorlar çünkü. Samsung ise daha çok alım gücü yüksek ülkelerde boy gösteren bir firma. O tür ülkelerde ağırlıklı olduğundan 120 GB SSD üretmiyor. Zaten adamlar istese 1 TB'ı çok ucuza alabiliyor 120 GB'ı ne yapacak. Samsung o yüzden 120 GB SSD üretmiyor işte. Kapış kapış satıyor çünkü yurt dışında 500 GB, 1 TB SSD'leri.

Ayrıca 64 GB aslında 10 yıl önce yeterli bir miktardı. 10 yıl önce programlar daha az yer kaplıyordu ve o dönemin en son Windows sürümü Windows 7'de daha az yer kaplıyordu. Ama Windows 8.1 ve sonrasında hem uygulamaların hem de Windows'un boyutu arttıkça 64 GB yetmemeye başladı. Ondan sonra kimse 64 GB SSD üretmedi zaten. :)

Hocam 120 GB SSD'ye tamam bazı programlar ve oyunlar sığdı diyelim. İndirdiğin dosyalar, sistem geri yükleme noktaları, Windows'un bazı atıkları derken o alan daha da fazla dolacak. Yanında HDD yoksa 120 GB SSD ile hayat geçmez bence. Sürekli bu yukarıda bahsettiğim dosyaları sil sil nereye kadar.

Ki Türkiye büyük bir pazar değil SSD için. Alım gücümüz çok düşük. Buralarda daha çok SanDisk ve WD gibi firmalar boy gösteriyor. SSD Plus, WD Green gibi dandik modelleri ancak burada satabiliyorlar çünkü. Samsung ise daha çok alım gücü yüksek ülkelerde boy gösteren bir firma. O tür ülkelerde ağırlıklı olduğundan 120 GB SSD üretmiyor. Zaten adamlar istese 1 TB'ı çok ucuza alabiliyor 120 GB'ı ne yapacak. Samsung o yüzden 120 GB SSD üretmiyor işte. Kapış kapış satıyor çünkü yurt dışında 500 GB, 1 TB SSD'leri.

Ayrıca 64 GB aslında 10 yıl önce yeterli bir miktardı. 10 yıl önce programlar daha az yer kaplıyordu ve o dönemin en son Windows sürümü Windows 7'de daha az yer kaplıyordu. Ama Windows 8.1 ve sonrasında hem uygulamaların hem de Windows'un boyutu arttıkça 64 GB yetmemeye başladı. Ondan sonra kimse 64 GB SSD üretmedi zaten. :)
Ben zamanında Samsung 850 EVO 120 GB SSD'yi tek disk olarak Acer Aspire V3-571G Laptop'umda kullanıyordum. Bilgisayar çok hızlıydı ancak alanım çok az olduğu için sadece CS:GO ve World of Tanks kuruluyken bile bana çok az alan kalıyordu. Hatta sırf o yüzden depolamamı 64 GB SanDisk USB bellek ile destekliyordum. Ancak yine de GTA 5 gibi büyük oyunları kurmama yetecek kadar alan yoktu. Yani depolama konusunda çok sıkıntı çekiyordum ancak bilgisayarım fazlasıyla hızlı olduğu için sadece HDD'ler için önemli olan bazı özellikleri (Hızlı Başlatma ve bağlı olduğu Hazırda Bekletme özelliği gibi) tamamen devre dışı bırakarak o özelliklerin diskte kapladığı alandan kurtuluyordum ve yine mutlu mesut kullanıyordum.

Şu anda hala bu SSD'yi kullanıyorum fakat sistem diski olarak değil. Zaten o Laptop'un da anakartı yandı. Şu anda abimle ortak kullandığım masaüstü bilgisayarda Kingston A2000 1 TB NVMe SSD ve Kingston UV400 240 GB SATA SSD'nin yanında ek depolama diski olarak kullanıyorum. Şu anda işletim sistemi A2000'e kurulu ve A2000 diskim 200 GB C sürücüsü ve 730 GB D sürücüsü olarak ikiye bölünmüş durumda. Şu anda bile C sürücüsünde oyun olarak sadece Minecraft kurulu olmasına rağmen 95 GB boş alan var. Çünkü Visual Studio 2019, Adobe Premiere Pro, Office 2019 ve diğer programlar, sürücüler falan derken alan çok hızlı tükeniyor :)

Yani 120 GB SSD bence her halükarda yetersiz. Sistemde eğer 1 TB bir HDD varsa en azından 240 GB SSD alınmasını tavsiye ediyorum. Eğer salt SSD kullanılacaksa en azından 500 GB, hatta mümkünse 1 TB SSD tavsiye ediyorum. Bana 1 TB SSD bile yetmiyor mesela :)

Bu arada hazır yeri gelmişken sorayım, ben harici SSD alacaktım fakat para biriktirmede zorlanmaya başladım. O yüzden fikirlerim biraz değişmeye başladı. Yeni açtığım konuya bakabilir misiniz?

Bu arada hazır yeri gelmişken sorayım, ben harici SSD alacaktım fakat para biriktirmede zorlanmaya başladım. O yüzden fikirlerim biraz değişmeye başladı. Yeni açtığım konuya bakabilir misiniz?
Hocam sabahtan beri ne yazsam diye düşünüyorum düşünüyorum ama bir şey bulamıyorum. Bir cevabını bulamadım açıkçası. Sanırım 1 yıldır bu sorunun cevabını arıyorsunuz. :D Bir sürü konunuz var çünkü Mart 2020'den bu yana taşınabilir SSD ve HDD'ler ile ilgili. Siz bilirsiniz depolama çok önemliyse HDD alın. Ama HDD alırsanız gözünüz gibi de bakın. Herhangi bir düşürme, darbe yemesi gibi bir durum olmasın. Yoksa hem verileriniz hem paranız çöpe gider. USB Bellek ise depolaması çok küçük olduğundan ileride yetmeyebilir.

Hocam sabahtan beri ne yazsam diye düşünüyorum düşünüyorum ama bir şey bulamıyorum. Bir cevabını bulamadım açıkçası. Sanırım 1 yıldır bu sorunun cevabını arıyorsunuz. :D Bir sürü konunuz var çünkü Mart 2020'den bu yana taşınabilir SSD ve HDD'ler ile ilgili. Siz bilirsiniz depolama çok önemliyse HDD alın. Ama HDD alırsanız gözünüz gibi de bakın. Herhangi bir düşürme, darbe yemesi gibi bir durum olmasın. Yoksa hem verileriniz hem paranız çöpe gider. USB Bellek ise depolaması çok küçük olduğundan ileride yetmeyebilir.
Kararımı taşınabilir HDD olarak verdim ve WD My Passport 1TB taşınabilir HDD siparişi verdim. Hadi bakalım, umarım başına kötü bir iş gelmez :)
Başlangıçta üzerinde sanal makine de çalıştırırım diye düşünerek taşınabilir SSD istiyordum lakin sonradan vazgeçtim ve bu nedenle de taşınabilir HDD aldım. Umarım uzun yıllar kullanabilirim :)

O HDD ile ilgili çok iyi yorumlar yok hocam. Durduk yere bozulabiliyormuş. Almadan önce @MisakiTaro hocama bir danışsaydınız bence.
Konu açma sınırından ve konuların geç onaylanmasından dolayı sormaya vaktim olmadı. Neyse bakalım, umarım sorun çıkmaz.
Ya da şimdiden siparişimi iptal etsem ne önerirsiniz?

Hatta siparişimi iptal ettim bile. Onun yerine ne önerirsiniz?

1614270213358.png

Kameralara yakalandık. 😂 SSD konusunda çok cahil olduğum zamanlar da yazdığım şu mesaja bakın bir. Keşke önermeseydim diyorum ama nafile.

Geri
Yukarı