Çözüldü Gentoo UEFI kurulumda "/boot mu? /boot/efi" mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar Gentoo tekrar kuruyorum ve bu sefer her adımı dikkatlice hem video tutorial hem de wiki handbook ile ilerletiyorum. Şu an boot bölümünde takıldım. Ne kadar araştırsam da kimse bu konu hakkında bir şey söylememiş.

EFI bölümümü /mnt/boot/efi olarak Mount ettim ama chroot olunca /boot olarak mı? /boot/efi olarak mı? Mount etmeliyim? Tutorial ve wiki /boot olarak Mount ediyor ve /mnt/boot/efi bölümüne de herhangi bir disk Mount etmediler?

Çözüm
Ya şu an tamamen karıştı. Ben mnt ile Mount ettiğimi umount ettim. Şimdi boot bölümünü mnt ile tekrardan Mount edip tekrar chroot mu olmalıyım? Çünkü ben mnt ile Mount etmeyi unutmuşum sanırım çünkü sizin dediğiniz gibi chroot da Mount edilmiş gelmedi.
lsblk yaz, Mount ettiklerin gorunur.
1656144708310.png

Ornegin bak kurulu bir sistemde / ve /boot gorunuyor.

Simdi sen Chroot olmadigindan
/mnt
ve /mnt/boot olarak gorunebilir.

Ha bu arada /mnt'ye direkt degil de bence /mnt/gentoo diye klasor ac ve Root'u /mnt/gentoo'ya Boot'u /mnt/gentoo/boot'a mount et.

Lsblk ile nereye mount olduklarini kontrol edebilirsin.

Ya şu an tamamen karıştı. Ben mnt ile Mount ettiğimi umount ettim. Şimdi boot bölümünü mnt ile tekrardan Mount edip tekrar chroot mu olmalıyım? Çünkü ben mnt ile Mount etmeyi unutmuşum sanırım çünkü sizin dediğiniz gibi chroot da Mount edilmiş gelmedi.

Bu arada Dual boot yapmaya çalışıyorum. Boot bölümünde EFI bölümü de var. Sanırım EFI yerine direk boot olarak eklesem o zaten EFI bölümünü görecektir?
EFI bolumune GRUB EFI'sini atiyor diye biliyorum. Sizin yapmaniz gereken EFI olan yeri mount edip GRUB'u kurmaniz.
Ornegin /boot bolumunde EFI diye klasorum var. Ayni dizinde grub klasorum de var. Ama grub EFI icinde degil. Yani EFI hangi klasordeyse oraya kuracaksiniz GRUB'u.
grub-install <ARGUMANLAR> /boot gibi yani.
Arkadaşlar Gentoo tekrar kuruyorum ve bu sefer her adımı dikkatlice hem video tutorial hem de wiki handbook ile ilerletiyorum. Şu an boot bölümünde takıldım. Ne kadar araştırsam da kimse bu konu hakkında bir şey söylememiş.

EFI bölümümü /mnt/boot/efi olarak Mount ettim ama chroot olunca /boot olarak mı? /boot/efi olarak mı? Mount etmeliyim? Tutorial ve wiki /boot olarak Mount ediyor ve /mnt/boot/efi bölümüne de herhangi bir disk Mount etmediler?
Void'de /boot/efi kurduruyor ornegin ama /boot kurunca sorun yasamadim. /boot da olur /boot/efi de.

Spesifik olarak Gentoo kurulumumda /boot olarak mount etmistim.

Void'de /boot/efi kurduruyor ornegin ama /boot kurunca sorun yasamadim. /boot da olur /boot/efi de.

Spesifik olarak Gentoo kurulumumda /boot olarak Mount etmistim.

Yani chroot olmadan önce boot/efi olarak mnt Mount ettim. Şimdi chroot olarak da boot/efi olarak etmem sorun yaratmayacak?

Siz de chroot öncesi mnt/boot/efi olarak Mount ettiniz mi?

Bu arada UEFI kurmaya çalışıyorum.

Yani chroot olmadan önce boot/efi olarak mnt Mount ettim. Şimdi chroot olarak da boot/efi olarak etmem sorun yaratmayacak?

Siz de chroot öncesi mnt/boot/efi olarak Mount ettiniz mi?

Bu arada UEFI kurmaya çalışıyorum.
Evet oyle yaparim.
Ornegin bende durum soyleydi:
/dev/sda1 -> Boot bolumum /dev/sda2 -> Root bolumum

Bu nedenle, mount /dev/sda2 /mnt mkdir /mnt/boot && mount /dev/sda1 /mnt/boot

Seklinde hazirladim. Tabii proc falan da mount etmen gerekiyor ama onlari Wiki'de vermistir.

/mnt/boot/efi olarak kurunca zaten Chroot icerisinde /boot/efi olarak mount etmis oluyorsun.

Evet oyle yaparim.
Ornegin bende durum soyleydi:
/dev/sda1 -> Boot bolumum /dev/sda2 -> Root bolumum

Bu nedenle, mount /dev/sda2 /mnt mkdir /mnt/boot && mount /dev/sda1 /mnt/boot

Seklinde hazirladim. Tabii proc falan da Mount etmen gerekiyor ama onlari Wiki'de vermistir.

/mnt/boot/efi olarak kurunca zaten Chroot icerisinde /boot/efi olarak Mount etmis oluyorsun.

Bu arada Dual boot yapmaya çalışıyorum. Boot bölümünde EFI bölümü de var. Sanırım EFI yerine direk boot olarak eklesem o zaten EFI bölümünü görecektir?

lsblk yaz, Mount ettiklerin gorunur.
1656144708310.png

/mnt
ve /mnt/boot olarak gorunebilir.

Ha bu arada /mnt'ye direkt degil de bence /mnt/gentoo diye klasor ac ve Root'u /mnt/gentoo'ya Boot'u /mnt/gentoo/boot'a mount et.

Lsblk ile nereye mount olduklarini kontrol edebilirsin.

EFI bolumune GRUB EFI'sini atiyor diye biliyorum. Sizin yapmaniz gereken EFI olan yeri mount edip GRUB'u kurmaniz.
Ornegin /boot bolumunde EFI diye klasorum var. Ayni dizinde grub klasorum de var. Ama grub EFI icinde degil. Yani EFI hangi klasordeyse oraya kuracaksiniz GRUB'u.
grub-install <ARGUMANLAR> /boot gibi yani.

Çözüm
Lsblk yaz, Mount ettiklerin gorunur.
Eki Görüntüle 1430922

/Mnt
Ve /mnt/boot olarak gorunebilir.

Ha bu arada /mnt'ye direkt degil de bence /mnt/gentoo diye klasor AC ve Root'u /mnt/gentoo'ya Boot'u /mnt/gentoo/boot'a Mount et.

Lsblk ile nereye Mount olduklarini kontrol edebilirsin.

EFI bolumune GRUB EFI'sini atiyor diye biliyorum. Sizin yapmaniz gereken EFI olan yeri Mount edip GRUB'u kurmaniz.
Ornegin /boot bolumunde EFI diye klasorum var. Ayni dizinde GRUB klasorum de var. Ama GRUB EFI icinde degil. Yani EFI hangi klasordeyse oraya kuracaksiniz GRUB'u.
GRUB-install <ARGUMANLAR> /boot gibi yani.

Ben mnt Mount etmeden önce chroot içersinden Boot'u Mount etmiştim. Sen dedikten sonra chrootdan çıkıp tekrar yapayım dedim ama kendisi zaten direkt senin dediğin gibi /mnt/gentoo/boot Mount etmiş :).

Peki swap bölümünü nasıl kullanacağım? Oluşturdum ama handbook da onu Mount etmekle ilgili herhangi bir şey yok. Bu arada main distrodan stage3 yapıyorum.

Ben mnt Mount etmeden önce chroot içersinden Boot'u Mount etmiştim. Sen dedikten sonra chrootdan çıkıp tekrar yapayım dedim ama kendisi zaten direkt senin dediğin gibi /mnt/gentoo/boot Mount etmiş :).

Peki swap bölümünü nasıl kullanacağım? Oluşturdum ama handbook da onu Mount etmekle ilgili herhangi bir şey yok. Bu arada main distrodan stage3 yapıyorum.
mkswap /dev/sdxy
swapon /dev/sdxy
X, tahmin edecegin uzere a,b,c,d,e gibi disk harfleri.
Y ise a,b,c,d,e olan diskin numarasi.
/dev/sda3 gibi.

Bu arada Fstab ayarlarken bu linkteki araci kullanabilirsin:
Chroot'tan cik,
curl https://raw.githubusercontent.com/glacion/genfstab/master/genfstab --output genfstab && chmod +x genfstab
Yap, ./genfstab -U /mnt/gentoo >> /mnt/gentoo/etc/fstab yap.

Fstab kolaylikla hallolur bu sayede.

mkswap /dev/sdxy
swapon /dev/sdxy
X, tahmin edecegin uzere A, B, C, D, e gibi disk harfleri.
Y ise A, B, C, D, e olan diskin numarasi.
/dev/sda3 gibi.

Ben disks üzerinden swap olarak bölüm ayırmıştım. Şu an Debian onu kullanıyor olabilir mi?

Kod:
(chroot) debian / # mkswap /dev/sda3
Mkswap: Error: /dev/sda3 is mounted; will not make swapspace
(chroot) debian / # swapon /dev/sda3
swapon: /dev/sda3: swapon failed: Device or resource busy

Ben disks üzerinden swap olarak bölüm ayırmıştım. Şu an Debian onu kullanıyor olabilir mi?

Kod:
(chroot) debian / # mkswap /dev/sda3
Mkswap: Error: /dev/sda3 is mounted; will not make swapspace
(chroot) debian / # swapon /dev/sda3
swapon: /dev/sda3: swapon failed: Device or resource busy
lsblk ciktisi atar misin? Su an /dev/sda3 mount edilmis gorunuyor nereye edilmis bakalim...

Yeni konular

Geri
Yukarı