Çözüldü Gentoo UEFI kurulumda "/boot mu? /boot/efi" mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar Gentoo tekrar kuruyorum ve bu sefer her adımı dikkatlice hem video tutorial hem de wiki handbook ile ilerletiyorum. Şu an boot bölümünde takıldım. Ne kadar araştırsam da kimse bu konu hakkında bir şey söylememiş.

EFI bölümümü /mnt/boot/efi olarak Mount ettim ama chroot olunca /boot olarak mı? /boot/efi olarak mı? Mount etmeliyim? Tutorial ve wiki /boot olarak Mount ediyor ve /mnt/boot/efi bölümüne de herhangi bir disk Mount etmediler?

Çözüm
Ya şu an tamamen karıştı. Ben mnt ile Mount ettiğimi umount ettim. Şimdi boot bölümünü mnt ile tekrardan Mount edip tekrar chroot mu olmalıyım? Çünkü ben mnt ile Mount etmeyi unutmuşum sanırım çünkü sizin dediğiniz gibi chroot da Mount edilmiş gelmedi.
lsblk yaz, Mount ettiklerin gorunur.
1656144708310.png

Ornegin bak kurulu bir sistemde / ve /boot gorunuyor.

Simdi sen Chroot olmadigindan
/mnt
ve /mnt/boot olarak gorunebilir.

Ha bu arada /mnt'ye direkt degil de bence /mnt/gentoo diye klasor ac ve Root'u /mnt/gentoo'ya Boot'u /mnt/gentoo/boot'a mount et.

Lsblk ile nereye mount olduklarini kontrol edebilirsin.

Ya şu an tamamen karıştı. Ben mnt ile Mount ettiğimi umount ettim. Şimdi boot bölümünü mnt ile tekrardan Mount edip tekrar chroot mu olmalıyım? Çünkü ben mnt ile Mount etmeyi unutmuşum sanırım çünkü sizin dediğiniz gibi chroot da Mount edilmiş gelmedi.

Bu arada Dual boot yapmaya çalışıyorum. Boot bölümünde EFI bölümü de var. Sanırım EFI yerine direk boot olarak eklesem o zaten EFI bölümünü görecektir?
EFI bolumune GRUB EFI'sini atiyor diye biliyorum. Sizin yapmaniz gereken EFI olan yeri mount edip GRUB'u kurmaniz.
Ornegin /boot bolumunde EFI diye klasorum var. Ayni dizinde grub klasorum de var. Ama grub EFI icinde degil. Yani EFI hangi klasordeyse oraya kuracaksiniz GRUB'u.
grub-install <ARGUMANLAR> /boot gibi yani.

Geri
Yukarı