Gerçek hayat kaç FPS?

Hocam hiç kusura bakmayın bu konuda o kadar yetersiz ve yanlış konuştunuz ki anlatamam. monitördeki 120 Hz akıcı gelmesi bambaşka bir olay. Geçen arabayı arkasından görebilirsiniz ama tam yanınızdan geçerken net göremezsiniz. O hızda giden bir aracın plakasını okuyamazsınız. Söyleyecek ve anlatacak o kadar çok şey var ki hiç kusura bakmayın bu konuda çok hatalısınız. Elinizin altında bilgisayar var Google amcaya sorun ve üşenmeden okuyun, bolca bilgi var.

Test videosu gelecek. Kim haklı göreceğiz. Siz haklıysanız, eyvallah. Hata etmişizdir. Ben haklıysam, körü körüne bilgi savunmayı bir kenara bırakmanız gerekecek. 250 FPS'lik bir test videosu hazırlayacağım. Bakalım göz video içindeki 1 FPS'lik aykırı kareyi farkedebilecek mi?

Hocam görmek algılamak FPS olayları birbiriyle alakalı ancak arada çok başka dinamikler var. Lütfen rica ediyorum başlık bambaşka benim verdiğim cevap ile sizin söylediğinizin arasındaki bağ bambaşka.

İnsan beyni saniyede 24 kareden fazlasını algılayamaz.
Görmek ile algılamak arasındaki farkı ve dinamikleri açıklar mısınız o halde? Saniyede 24 kare = 24 FPS, bunda bir anlaşalım önce. 1 saniye süren ve 250 fotoğraftan oluşan slayt gösterisi içerisinde 1 tane hepsinden farklı fotoğraf var. 249 fotoğraf aynı, 1 tanesi farklı. 250 fotoğrafı art arda izliyorsunuz, toplamda 1 saniye sürecek şekilde. Aradaki 1 farklı fotoğrafı görürüz ama bu gözün 24 FPS'den fazlasını algıladığı manasına gelmiyor mu diyorsunuz yani? Yanlış anlıyorsam doğru anlatın. :)

Şöyle düşünün sabit bir duvarı 1 FPS ile de çekseniz 1000 FPS ile de çekseniz sonuç değişmez. Algı aynıdır. Çok yavaş hareket eden bir bulut düşünün, 1 FPS kesik kesik olabilir ancak 10 FPS yeterli ve akıcı bir algı oluşturmaya yeter. Cismin hareket hızına bağlı olarak FPS farklı algılara sebep olabilir. Göz bunları görür ancak FPS aşırı yükseldiğinde sadece akıcılığı fark edersiniz. Aradaki kareler aklınızda kalmaz. Hatta şunu söyleyeyim, gerçek hayattaki saniye başına kare sayısı çok fazla arttığında yorgunluk ve baş ağrısı baş göstermeye başlar. Gerçek hayattaki ile ekranda görülen saniye başına kare sayısının birbirinden farklı yönleri var ve benim verdiğim cevap başlığa göre.

Görmek ile algılamak arasındaki farkı ve dinamikleri açıklar mısınız o halde? Saniyede 24 kare = 24 FPS, bunda bir anlaşalım önce. 1 saniye süren ve 250 fotoğraftan oluşan slayt gösterisi içerisinde 1 tane hepsinden farklı fotoğraf var. 249 fotoğraf aynı, 1 tanesi farklı. 250 fotoğrafı art arda izliyorsunuz, toplamda 1 saniye sürecek şekilde. Aradaki 1 farklı fotoğrafı görürüz ama bu gözün 24 FPS'den fazlasını algıladığı manasına gelmiyor mu diyorsunuz yani? Yanlış anlıyorsam doğru anlatın. :)
Diğer hesabım ban yediği için buradan yazmak zorunda kaldım ben Akın Tahta. Oradaki 1 tane fotoğrafı sadece farklılık olarak algılarsınız, ancak asla o fotoğrafta ne olduğunu anlayamazsınız. Bu kadar basit. Benim size tavsiyem bilgisayar konusunda devam etmenizdir. Bu cevap da size yetmediyse ben daha ne yapayım.

Akıcılık ile hiç bir sorun olmaz yani gözüm kasıyor diyen birisini görmezsin 24 kare olmasına rağmen. Ama oyunda 24 kare olduğu zaman oyun kasıyor dersiniz. Şöyle bir örnek vereyim Gopro kamerasıyla video çekiyorsunuz ve kamera kaska bağlı 200 km hız yapmış motosiklet ile gidiyorsunuz. Bu videoyu 24 kare izlediğinizde aynı düşük tepki süresine sahip monitör gibi hayalet efekti olarak gözükür bunu motosikleti sürdüğünüzde de hayalet efektini görürsünüz ama videoda 200 km hızı hissetmeniz çok zor. Videoyu 60 kare olarak izlediğinizde motosiklet 200 km'ye yakın bir hızda gittiğini hemen hemen hissedersiniz ve bu sefer hayalet efekti olmaz çünkü siz 60 kareyi teker teker izliyorsunuz yani videoda sadece görüntüler sırayla geliyor hayalet efekti olması çok zor yani orada aslında hız yapmış ilerleyen bir şey yok sadece kareleri sırayla dizilmiş video vardır.
1ms500.png

Bunun gibi bir görüntü olur.
Kaydedilmiş videoyu 24 kare izlendiğinde : 200 km hızı hissedemezsiniz hayalet efekti olur.
Motosikleti sürdüğünüz anda : 200 km hızı hissedersiniz ama hayalet efekti olur.
Kaydedilmiş videoyu 60 kare izlendiğinde : 200 km hızı hissedersiniz hayalet efekti de olmaz.
Ayrıca söylediğimiz bu 24 kare göreceli bir şey. Yani saniyede 24 kare algılarız fakat 24 kare değildir gözümüz kaç kare dendiğinde 24 kare diyemezsiniz sadece 24 kare algılar dersiniz. Bu da beyinle alakalı bir şey olduğunu düşünüyorum işlemci dar boğazı misali... Hem 576 mega piksel olan gözümüz sadece 24 kare gösterecek kadar aciz değil. Beynimizi potansiyel olarak %100 kullanmadığımız için 24 kare "algılarız". Şöyle bir teori de vardır beynimizin %100'ünü kullanırsak yanımızdan geçen kurşunu gözümüzle takip edebiliriz. İyi yazdım konuya büyük ihtimal açıklık getirdim. :cool:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı