Sizce gerçekten Matrix'te olabilir miyiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Silinen üye , Sen beni yanlış anladın herhalde. "Kuranı kaldır at" demedim, hatta; "2-3 bilimsellik var" diyerekten başladım. Yani kuranda var mı bilimsel bir kaç şey? Elbette var. Ama bu demek değildirki kuran suyun 1 atm basınçta 100 derecede kaynadığını söylüyor. Kuranı "tamamiyle" bilimsel bir kitap olarak algılamak saçmalıktan ibaret. Sanırım kuran kendi kendini açıklıyor başka söze gerek yok; "Dirileri uyarsın ve inkarcıları açığa çıkarsın (diye indirdik)." Yasin70.

@melgoth , İnsanlardan bahsetmeyecekte neyden bahsedecek? Kilimcinin kör oğlundan mı? Gerçi o da insan ama..
O zaman edebiyatı bir köşeye atalım. O güzel aşk şiirlerini, felsefi kitapları. Neden? Çünkü hepsi insandan bahsediyor.

İnsanlar için indirilen bir kitap muzdan mı bahsedecekti?

Kısacası söylemek istediğim şu; "Bir müslüman kuran okuyup evrim yazmıyor diye "evrim yoktur" diyorsa, yada bir inançsız evrime inanıp kuranı okuyup evrim yazmıyor diye "Allah yok" diyorsa, bence 2 kişilikte aynı derecede hastalıklı bir beyne sahiptir", vesselam.

@melgoth
1-) Kuran'ın insanların yazdığına dair cevabın, kendi ölüm ve hiçlik korkunu tüm insanlar korkuyor diye vermen pek tatmin edici olmamış. Dünya üzerinde yaşayan insanların yarısından çoğu ölsem de kurtulsam der. Bu kadar fakirlik ve sefalet içindeki insanlara bakıyoruz yada inanılmaz acılı hasta olanları da katarsak bence insanların %70-%80'i tam tersi ölüm ve hiçlikten korkmak yerine keşke Yaratıcı olmasa ve ölüp, hiç olup kurtulsak der.

2-) Hurafelere inanıp hiç düşünmeden ve sorgulamadan inananlar çoğunlukta buna bende katılıyorum. Ama o dediğin düzmeceler ve mantıksızlıklar söz konusu kitabın hiçbir yerinde yok. İnsanları kandırıp doğru şeyleri söylemeyen dinden uzaklaştırıp, dini çıkarı için kullananlar hep göz önünde olduğu için millet İslam dinini çok yanlış biliyor. Kitap elimizin altında bir açıp okusak herşeyi hocalardan beklemesek harika olacak ama biz millet olarak hazıra konmaya alışığız ve tembeliz.

@Hamza Er
%100 katılıyorum millet herşeyin Kuran'da yazması gerektiğini, yazmıyorsa günah ve şeytan işi ondan uzak duralım diye yaklaşıyor. Herşey orada yazarsa o zaman senin robottan ne farkın kalır? Sana verilen iradenin anlamı kalmaz. Sana bu doğru bu yanlış diyecek ve bazı kırmızı çizgiler koyacak. Onların dışında özgür bırakmış Allah ve seçim bizim. İster sabah akşam Kuran oku, ister sabah akşam bilimle uğraş ya da televizyon izle.
Evrim konusunda pek bilgim yok maalesef ama canlıların zamanla ortama alışıp ona göre uyum sağlaması fikri mantıklı. Ama türler arası geçiş yani balıktan kuş ya da herkesin dilinde olan maymundan insana geçiş bana göre mantıksız. Çünkü eğer öyle birşey olsaydı özür dileyerek söylüyorum bir insanla maymunun birleşmesinden hamile kalınması gerekmez miydi? Sonuçta aynı türden gelmişsek kromozom, gen vs. uyuşması gerekirdi. Pek bilgim yok başta da dediğim gibi yazdıklarım aklıma şu anda gelenler sadece.

aynı türden gelmişsek kromozom, gen vs. uyuşması gerekirdi.

Bir odun düşün sen sandalye yap, ben masa. Umarım bu örnek yardımcı olur ne demek istediğime, lakin konu matrix, evrim değil. :D Ayrıca bir insanla, bir öküzün yada bir maymunun DNA'sı yanlış hatırlamıyorsam %98 benziyor.
Evrim vardır isteyen kabul etsin, isteyen etmesin. Ne demişler; "Su yolunu bulur".

Ayrıca ilgilenenler için Matrix felsefesini daha iyi anlamak için "AniMatrix" animesini izleyebilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı